HC VÍTKOVICE RIDERA0123Výhra
PSG Berani Zlín0000Prohra

17.1.2021 16:00 A tým 2020-2021 36

VIT – ZLN 3:0: Tři body proti Beranům. Irgl se vrátil gólem

Vítkovice zkompletovaly další šestibodový víkend. Na páteční výhru nad Plzní navázaly trochu upracovanějším, ale možná o to sladším vítězstvím nad tabulkovým sousedem ze Zlína. Modro-bílí si opět výrazně pomohli dvěma využitými přesilovkami. Daniel Dolejš vychytal čisté konto, ale hlavní pozornost se soustředila na Zbyňka Irgla, který při své obnovené premiéře v dresu mateřského celku okamžitě skóroval.

Poprvé od 20. února 2007 nastoupil v extraligovém zápase v dresu Vítkovic Zbyněk Irgl, dlouhé léčení zraněného kolene konečně skončilo a již čtyřicetiletý forvard hlásil na křídle třetí útočné formace návrat do mateřského celku. Proti Zlínu už nechyběl ani kapitán Roman Polák.

Souboj Vítkovic se Zlínem byl opět bojem dvou tabulkových sousedů ze zadních příček extraligové tabulky. Defenzivněji ladění hosté se zaměřili spíše na vyčkávání, s čím na ně domácí vyrukují. Aktivita modro-bílých byla znát, tlačili se i do zakončení. Berani si střelecké pozice budovali náhodněji, ale o to drzeji. Na rozhraní 4. a 5. minuty obkroužil klec Libora Kašika Petr Gewiese a nastřelil tyč. Povedenou kličku ve snaze uvolnit se do útočné akce předvedl v 9. minutě Lakatoš, ale bránící hráč následně padl vítkovickému kanonýrovi pod nohy a zalehl puk. Útočné manévry v podstatě ani nešlo čekat, spíše urputnou bitvu, která se odehrávala především ve středním pásmu a na hranicích útočných, respektive obranných. Pokusy Ostravanů o kombinaci končily na důrazném sevření Zlína na vlastní modré čáře. Do většího nebezpečí se domácí gólman Daniel Dolejš dostal ve 12. minutě, do když se Zlínští dostali do pásma a před Dolejšem zaparkovaný Köhler byl důrazný v clonění i dorážkách. Vítkovice prokázaly dobrou defenzivní činnost, když ubránily dvě slepená oslabení v rozmezí 15. a 19. minuty, především střela Novotného s dorážkou Hejcmana byly největším ohrožením, které ale Dolejš i za přispění spoluhráčů dokázal pokrýt.

Také druhá třetina se od začátku nesla v duchu urputné bitvy. Časté kouskování, nepřesnosti, zblokované střely, protečované přihrávky. Větší chuť útočit byla na straně domácích. Ve 22. minutě zaznamenali dvě větší šance, nejprve po střele Kaluse ze strany se musel Kašík lapačkou hodně rychle ohánět. A pak také poté, co se Mallet utrhl středem, jenže jeho šance mířená pod víko letěla až příliš vysoko. Zlín znovu zkraje periody získal početní výhodu, už třetí. V ní pálil nebezpečně Fořt, ale pak Novotný zlomil při střele hůl, z toho málem Ostravané zahrozili, ale Novotný se bez hole až příliš opřel do útočícího a bylo z toho i první vyloučení na straně hostí. Ve hře čtyř na čtyři se snažil prosadit bekhendem Irgl. Byl to ovšem Zlín, kdo se radoval z puku v síti soupeře. Ve 29. minutě po střele Dobiáše padal puk do skrumáže hráčů před Doleješem, následovalo sklepnutí kotouče do klece a hosté slavili. Domácí ale gól reklamovali a videorozhodčí jim dal zapravdu, gólu bylo dosaženo vysokou holí a nemohl tak platit. Berani i přesto ožili a najednou začali čím dál více dotírat na domácí. Hra získala nové tempo a i když nebylo k vidění více vyložených šancí, alespoň rychlé střídání stran a útoků dělaly hokej sympatičtější. Ve 37. minutě se pokusil prodrat ze strany Rastislav Dej, zakončení bekhendem Kašíka zaskočilo, ale nepřekonalo. Ostravané byl následně nuceni se bránit, když po špatném střídání udělili rozhodčí hráčské lavici dvouminutový trest. V oslabení se o brejk pokusil Hruška, byl ale zachycen a faulován, volný kotouč získal Krenželok, chtěl obkroužit bránu, jenže toho zastavil Kašík u mantinelu. Každopádně síly se na ledě vyrovnaly a po faulu Sedláčka měli domácí výhodu čtyř proti třem s vidinou případné přesilovky pěti proti třem. Svou pozici si připravili a v první sekundě dvojité výhody trestali. Vladimír Svačina se trefil ze strany a připsal první gól po návratu do Vítkovic – 1:0.

Inkasovaný gól rozhýbal ševce, kteří zahájili třetí dějství tvrdou ztečí. Jenže aktivitu přibrzdilo vyloučení Kubiše. A Ostravané tvrdě sevřeli soupeře v jeho obranném pásmu, pálili Svačina, Pyrochta, Kalus. Kašík puky vždy pokryl. Pak přišla rána Zbyňka Irgla z kruhu, Kašík při přesunu posunul klec, ale v ní už byl puk. Znovu se ke slovu hlásilo video, ale to tentokrát platnost gólu potvrdilo a čtyřicetiletý nestárnoucí forvard Vítkovic se mohl při svém návratu do mateřského celku radovat z gólu – 2:0. Ostravané byli hodně nebezpeční i v přesilovce ze 49. minuty, Jan Hruška se proháčkoval až před Kašíka a když mu ten puk vypíchl, k dorážce se dostal Pyrochta, bohužel nastřelil jen hráče před sebou. Každopádně dvě minuty v obranném pásmu dost ubíraly síly hostům. Rychlé tempo hokeji slušelo a sedělo hlavně domácím, kteří doslova valili své snažení směrem ke třetí siréně. Logicky byla to slabina hostů, kteří sice drželi rytmus, ale bez výraznějších šancí a čas jim mezi tím utíkal mezi prsty. Přesilová hra v 54. minutě ale mohla Beranům výrazně pomoci. Jenže se jim v ní vůbec nedařilo, navíc Novotný tvrdou ranou trefil spoluhráče Kubiše a ten se hodně těžce zvedal z ledu a vypadalo to na předčasný konec utkání. Ševci toho do závěru už mnoho nevymysleli, zvláště poté, co v 59. minutě podpořil a vlastně i pojistil vedení a vítězství Vítkovic gólem Nicolas Werbik – 3:0. Další momenty už byly spíše jen formalitou, a tak Ostravané zkompletovali další šestibodový víkend.

HC VÍTKOVICE RIDERA – PSG Berani Zlín 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)

Branky: 39. Svačina (Lakatoš), 44. Irgl (Gewiese), 59. Werbik (Fridrich, Galvinš). Rozhodčí: Šír, Kubičík – Frodl, Komárek. Vyloučení: 5:5. Využití: 2:0. Bez diváků. Střely na branku: 29:28.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Dolejš – Pyrochta, R. Polák, Galvinš, Gewiese, L. Doudera, L. Kovář, Koch – Svačina, J. Hruška, Lakatoš – L. Krenželok, Dej, Schleiss – Kalus, Mikyska, Irgl – Fridrich, Werbik, Mallet

PSG Berani Zlín: Kašík – Novotný, Řezníček, Ferenc, Suhrada, Nosek, Žižka, M. Hamrlík – Vopelka, Fořt, Kubiš – Dufek, Hejcman, Köhler – Okál, Fryšara, Dobiáš – Ondráček, Sedláček, Karafiát