HC VÍTKOVICE RIDERA – PSG Berani Zlín

Report

VIT – ZLN 3:0: Vítkovice doma vynulovaly Zlín

Foto: Petr Kotala

I na domácím ledě dokázali hokejisté Vítkovic vynulovat soupeře. Efektivita byla na jejich straně v úterním duelu se Zlínem. Miroslav Svoboda vychytal druhé čisté konto za sebou a Ostravané si v dohrávce 10. kola nadělili tříbodovou radost do zkrácené reprezentační přestávky.

Vítkovice už v termínu třetí reprezentační přestávky nemohly pro povinnosti u národního týmu nasadit Dominika Lakatoše. I kvůli tomu udělal trenér Holaň v sestavě proti vítěznému složení z Brna dvě změny. Na soupisku se vrátil Jan Schleiss a Mikysku vystřídal Werbik na centru čtvrté formace.

Nesmělý úvod mělo utkání z obou stran, ale po rozehrání se do zápasu více dostali domácí a začali Zlínu přitápět. Zvýšená aktivita se bohužel neprojevila v brzké přesilové hře Ostravanů, nicméně před ní zajímavě střílel Koch a navázali na něj Pyrochta a Gewiese. Vítkovičtí měli ze hry více a více si také dovolili, jenže zlínští chasníci nebyli na jejich manýry zvědaví, například dravý průnik Stacha po křídle zastavil u mantinelu tvrdým „stromem“ Ferenc. V 10. minutě podpořili vítkovické snažení hosté, nechtěně. Klopýtnutí posledního zlínského obránce využil Marek Kalus k sólové akci, při které zblízka nadvakrát překonal brankáře Hufa a otevřel skóre – 1:0. Potvrzení vedení ale čekalo na Miroslava Svobodu, který musel obstát u tyče při dorážkách Dufka. Ve 14. minutě byli domácí blízko druhé trefě, Pyrochta zavezl puk po straně do útočného pásma a posunul na střed na Rastislava Deje, proti kterému Huf vytáhl v přesunu široký rozklek. Zlín se každopádně nesesypal a kladl modro-bílým tvrdý odpor, Miroslav Svoboda byl především ve 38. minutě pod tlakem, když jej ohrozila, krom jiných, šance Dobiáše.

Hned zkraje druhé třetiny putoval na trestnou lavici Alexandre Mallet a Vítkovičtí byli nuceni bránit se v oslabení. Dařilo se jim. Zlín nebyl s to vyprodukovat více, než dvě střely na úvod přesilové hry, pak byli více na puku domácí a dokonce dokázali bránu soupeře ohrozit po akci Schleisse. Paradoxně až proti pěti Ostravanům zahrozili Berani nejvíce, ve 26. minutě po ráně Šlahaře z kruhu k tyči. Hokej dostal rychlejší nádech a začalo se hrát více od brány k bráně. V osobních soubojích se také přiostřilo. Ve 29. minutě se po příhře Svačiny protáhl kolem brány Zlína Irgl, ale dlouhá klička do forhendu Hufa neošálila a bohužel pro domácí neuspěl ani dojíždějící a hlavně dorážející Flick. Proti svému mateřskému celku se ve 32. minutě pokusil prosadit Werbik, dvě tvrdé střely po sobě, první z kruhu, druhá z mezikruží. Obě Huf úspěšně vyřešil. Krátce na to se Svobodu na druhé straně pokusil překvapit střelou do protipohybu z modré čáry Řezníček a domácí gólman měl i notné štěstí. Síťka se rozvlnila ve 32. minutě přece jen v bráně žluto-modrých. Rob Flick ukázal, jak tvrdou a zároveň přesnou střelu z první má a po ráně ze středu se radoval z prvního gólu ve vítkovickém dresu – 2:0. A znovu vedení museli Ostravané potvrdit při náporu soupeře, tentokrát v přesilové hře, Miroslav Svoboda obstál proti Dufkově střele ze strany a modro-bílí zapsali druhý úspěch v oslabení. Efektivita byla na straně vítkovických hokejistů. Ve 38. minutě zužitkoval další útočnou vlnu domácích Lukáš Krenželok, když projel pásmem Zlína a švihem prostřelil Hufa mezi betony – 3:0. Přestože dle oficiálních statistik Berani byli střelecky aktivnější, skóre jasně hovořilo pro ostravský výběr.

Po čtyřiceti minutách byly karty dle skóre jasně dány, jenže ještě nebyl konec a třetí třetina skýtala dostatek času k případnému dramatu. Ostravané ji otevřeli průnikem Kaluse, který v rozhodující chvíli posunul doprava na Malleta, jenž ovšem kotouč mezi Hufem a pravou tyčí nepropasíroval. Berani nevyužili ani třetí početní výhodu, která jim na začátku třetí třetiny mohla dostat se do kontaktu se soupeřem. Fořtovy pokusy ve 45. minutě přidělaly Svobodovi práci, ale nepřekonaly jej. Odpovědí domácích byl atak Kocha ze druhé vlny, jenže z něj nastřelená branková konstrukce. Další velkou šanci měli domácí ve 47. minutě, kdy středem projel agresivně Schleiss, ale jeho blafák do bekhendu skončil mimo bránu. Modro-bílí zvládli i čtvrté oslabení zápasu, čímž jen povzbudili své herní snažení. Ševci, ač tomu nechtěli, zdálo se, že na více v tomto zápase nedosáhnou. Vítkovičtí nepolevovali v útočné aktivitě a drželi tím iniciativu utkání pevně v rukou. Snad jen škoda řady šancí, které zůstaly nevyužity, především ve dvou slepených přesilových hrách z 52, respektive 55. minuty, protože brankové konto Ostravanů mohlo být mnohem obsáhlejší. Závěr si domácí pohlídali a nic na tom nezměnilo ani oslabení 10 sekund před třetí sirénou.

Ohlasy trenérů po utkání

Tipsport Extraliga

HC VÍTKOVICE RIDERA – PSG Berani Zlín 3:0 (1:0, 2:0, 0:0)

Branky: 11. Kalus (Mallet), 32. Flick (Gewiese, Schleiss), 38. L. Krenželok (Koch, L. Doudera). Rozhodčí: Kika, Hejduk – Ondráček, Špůr. Vyloučení: 5:3. Bez využití. Bez diváků. Střely na branku: 33:37.

HC VÍTKOVICE RIDERA: M. Svoboda – Galvinš, Gewiese, Pyrochta, L. Kovář, Koch, L. Doudera, R. Černý – L. Krenželok, J. Hruška, Schleiss – Svačina, Stach, Irgl – Mallet, Flick, Kalus – Fridrich, Werbik, Dej

PSG Berani Zlín: Huf – Řezníček, Ferenc, Novotný, Nosek, Žižka, Suhrada, Hamrlík – Kubiš, Fořt, Dufek – Köhler, Vopelka, Šlahař – Sebera, Sedláček, Ondráček – Václavek, Karafiát, Dobiáš

Vítkovice

Post