HC VÍTKOVICE RIDERA2125Výhra
PSG Berani Zlín1113Prohra

18.8.2020 17:30 A tým 2020-2021 GČ Cup 5

GČC: VIT – ZLN 5:3: Vítkovice sesadily Zlín z čela a drží naději na postup

Vítězné bylo vítkovické pokračování na domácím ledě. Ostravané navázali na dvě výhry z minulého týdne a v přímém boji s vedoucím celkem skupiny D uspěli. Zlín odjížděl domů poražen. Dvěma góly se pod to podepsal Rostislav Marosz, vítězná byla obnovená premiéra Romana Poláka ve vítkovickém dresu.

Rozhodující fáze základní skupiny Generali Česká Cupu začala pro Vítkovice domácím duelem se Zlínem. Ostravané vůbec poprvé v zápase vyrukovali na soupeře s posilou z NHL Romanem Polákem, který rovněž na svém dresu nesl kapitánské „C“. Proti vedoucímu celku skupiny D nasadili trenéři čtyři kompletní útoky a sedm obránců v zajímavých kombinacích. Ševci přijeli do Vítkovic udržet první příčku v tabulce a tím zpečetit postup do play off českého hokejového poháru.

Utkání dostalo od prvních momentů rychlý spád, bylo znát, že jednak základní skupina poháru se blíží do finále a hlavně, že Extraliga opravdu klepe na dveře. První větší šanci si vytvořili hosté ve 3. minutě, ale záhy na to plynulost hry zastavila první větší šarvátka mezi Schleissem a Karafiátem. Z následné hry čtyř proti čtyřem si domácí vynutili převahu a dotlačili hosty k faulu. Přesilovková kombinace Vítkovic pak slavila v 5. minutě úspěch, když se trefil po spolupráci s Trškou a Hruškou Jan Schleiss – 1:0. Na ledě se ovšem jiskřilo dál, vychladnout na dvě minuty museli Štencel s Ferencem. Ostravané přidávali na aktivitě, což se odrazilo v pokusu Lakatoše ujet a také v Trškově ráně, po které zvoní zlínská tyč snad ještě nyní. Jenže vše nebylo tak modro-bílé, jak by se mohlo zdát. Zlín mistrně využil drobného klopýtnutí vítkovické defenzivy a ve 13. minutě Pavel Sedláček z blízka rychlou ranou srovnal – 1:1. Vítkovické to ovšem nesrazilo. Přestáli oslabení, vypracovali si šance v početní výhodě, především Irglova rána z kruhu a Lakatošova z modré čáry, které doslova vyčapal Daniel Huf. Zlínský brankář i přes skvělé zákroky byl nucen do pauzy ještě jednou kapitulovat, v 19. minutě protečoval Kovářovu střelu Nicolas Werbik – 2:1. Vítkovice tak vyhrály první dvacetiminutovku.

Zlín měl povedenější vstup i do druhého dějství, což jen umocnila přesilová hra. V ní Vítkovičtí odolali zdatně, ale dostali sami sebe vlastní chybou pod tlak, který hosté potrestali. Ve 28. minutě si za obranou domácích zcela nepovšimnut počíhal Jan Dufek a po pasu Dluhoše naložil s únikem tváří v tvář Svobodovi úspěšně – 2:2. Modro-bílí se chtěli vrátit do vedení, ale štěstí nestálo na jejich straně. Herně si opět vynutili převahu, nicméně jejich střelecké pokusy neslavily úspěchy. Ve 31. minutě se sám před Hufem zjevil Štencel, ale pálil nad. V přesilové hře i po ní Ostravané tlačili soupeře, ale bez výsledně. Závěr třetiny patřil opět jim. Dvě velké šance měli Dej a znovu Irgl, jehož hbitou ranou i se štěstím kryl Huf. Remízový stav nicméně do druhé pauzy nevydržel. Ještě v početní výhodě vyjel po křídle Josef Mikyska, jeho atak zdvojil středem Rostislav Marosz, který také puk před bránu dostal a poslal jej za Hufova záda – 3:2.

Třetí perioda hned ve svém začátku naservírovala pěknou šanci pro Malleta, ale Huf zůstal po jeho průniku kolem brány nepřekonán. Domácím ztuhla krev v žilách ve 43. minutě, když už byl Svoboda málem překonán, ale stačil se obrátit a puk zastavit přímo na brankové čáře, po čemž následovala další ze šarvátek v brankovišti. Vítkovičtí nechtěli ponechat nic náhodě, šli za navýšením skóre. Ve 46. minutě se po pobídce Zbyňka Irgla prosadil ze středu střílející Lukáš Krenželok a oslavil svůj první gól po návratu do rodného klubu – 4:2. Berani však ještě neřekli poslední slovo. Snažili se přidat na důrazu i na přístupu. V 52. minutě švihem ze střední vzdálenosti dostal svůj tým na dostřel Vojtěch Dobiáš – 4:3. Snížení vlilo Zlínu novou krev do žil a Ostravané byli pod tlakem. Ideální odpověď ale připravil znovu po spolupráci se Zbyňkem Irglem Rostislav Marosz a svým druhým gólem večera navýšil opět na rozdíl dvou branek – 5:3. Zlínští zkusili poslední záchranu, bez brankáře si při tlaku v útočném pásmu došli i pro faul a měli 20 vteřin výhody šesti proti čtyřem, jenže bezvýsledně. Vedoucí celek tabulky padnul ve Vítkovicích, Ostravané díky tomu udrželi své šance na postup ze skupiny.

Ohlas trenéra po utkání

Ladislav Svozil (HC VÍTKOVICE RIDERA): Potřebovali jsme vyhrát a vyhráli jsme, takže to je první bod. Samozřejmě jsme spokojení. V zápase bylo plno určitých chyb a nepřesností, ale myslím, že oboustranně. Měli jsme dost dalších šancí, bohužel i Zlín, ale tak, jak už jsem řekl, vyhráli jsme a jsme za ty body rádi, protože nám to otevřelo cestu do rozhodujícího zápasu v Třinci.

Generali Česká Cup 2020

HC VÍTKOVICE RIDERA – PSG Berani Zlín 5:3 (2:1, 1:1, 2:1)

Branky: 5. Schleiss (J. Hruška, Trška), 19. Werbik (L. Kovář), 40. Marosz (Mikyska), 46. L. Krenželok (Irgl), 59. Marosz (Irgl, L. Kovář) – 13. Sedláček (Ferenc), 28. Dufek (Dluhoš), 52. Dobiáš (Köhler, Honejsek). Rozhodčí: Hradil, Kika – Gebauer, Rožánek. Vyloučení: 9:8. Využití: 2:0. Diváci: 709. Střely na branku: 43:27

HC VÍTKOVICE RIDERA: M. Svoboda – Štencel, Polák, Trška, R. Černý, L. Kovář, Kubeš, Demel – Mallet, R. Hruška, Lakatoš – L. Krenželok, Marosz, Irgl – Dočekal, Mikyska, Schleiss – Dej, Werbik, T. Kubalík

PSG Berani Zlín: Huf – Řezníček, Gazda, Suhrada, Ferenc, Dluhoš, Hamrlík – Herman, Fořt, Ondráček – Köhler, Honejsek, Dobiáš – Sebera, Fryšara, Dufek – Václavek, Sedláček, Karafiát