HC VÍTKOVICE RIDERA0011Výhra
PSG Berani Zlín0000Prohra

28.1.2020 17:30 A tým 2019-2020 41

VIT – ZLN 1:0: Infarktový večer v Ostravě, tři body sklepl Bukarts

Bojovali, dřeli, makali a tentokrát za to dostali vytouženou odměnu. Vítkovičtí hokejisté na ostravském ledě přetlačili v dramatické bitvě Zlín. Utkání nakonec rozhodl jediný gól, Gregorcovu střelu sklepl před brankářem Kašíkem Roberts Bukarts a s ní i tři body na vítkovické konto. Gólman Miroslav Svoboda udržel čisté konto a absolutorium si zaslouží i ti, kteří dorazili do OSTRAVAR ARÉNY povzbudit modro-bílé barvy.

Ostravané hodlali na vlastním ledě potvrdit dvoubodový zisk z Olomouce. Do boje proti rozjetému soupeři ze Zlína mohli trenéři už opět poslat uzdraveného zadáka Jana Štencela. Mírnou úpravou prošly druhá a čtvrtá útočná formace. Také v tomto duelu oblékli Vítkovičtí v první třetině speciální dresy projektu Legenda legendám a vzdali tak hold významné osobnosti klubové historie, hvězdnému Miroslavu Vlachovi.

Stejně jako v Olomouci, také v Ostravě byl duch Miroslava Vlacha nakloněn jeho pokračovatelům. Současné Vítkovice se sice v první třetině nedočkaly vstřelené branky, ale také neinkasovaly a úspěšně zvládly oslabení. Modro-bílí rozhodně nešetřili útočnou aktivitou a prakticky do první komerční přestávky udávali tempo hry a měli i slušné náznaky šancí, především obránci z druhé vlny, jako Gregorc, či Kovář. Největší šancí úvodu utkání byl ale v 5. minutě únik Jana Hrušky, který si počkal za zlínskou obranou, ale blafák na Kašíka ztroskotal na tom, že se mu nepodařilo zvednout puk nad beton hostujícího brankáře. Krátce na to se před Kašíkem zjevil Schleiss, ale jeho rychlé ruce gólman vystihl a nedal mu prostor. Alex Mallet naopak pálil tvrdě z křídla, Kašíkova lapačka prolétla vzduchem. Zlín se o slovo přihlásil v 8. minutě a jeho nástup mohla umocnit přesilová hra po vyhození puku z kluziště Veselým. Vítkovická čtveřice na oslabení ale zvládla skvělou práci, Dej hned na úvod vyvezl kotouč do obranného pásma hostů a valná většina zlínské dvouminutovky se odehrála právě tam. Berani svou obrovskou šanci zaznamenali v 16. minutě, to se ke Claireauxovi odrazil volný kotouč a před ním už byla jen prázdná brána, francouzský forvard si ale včas nestačil srovnat kotouč a šance vyšla vniveč. Také domácí pohrdli prázdnou klecí, po střele Černého se k dorážce před odkrytou klecí dostal Dej, ale při pokusu obstřelit přesouvajícího se Kašíka minul bránu.

Vítkovičtí ani tentokrát přesunem do svých klasických dresů neztratili nic z aktivity, unikátně se domácímu publiku představili v modré, jinak venkovní sadě. Prakticky okamžitě po rozehrání druhé periody začali dobývat zlínské území a vysílat na Kašíka jeden projektil za druhým. Při útočné aktivitě se občas otevřela okna v defenzivě, no v ten moment byli obránci obětaví, jako například při přečíslení Claireauxe s Dufkem ze 22. minuty, kdy se do finální přihrávky položil Robert Černý. Hosté se protlačili do šancí díky přesilové hře, i tak ale dvojice Werbik – Kubalík dokázala zahrozit z přečíslení, ale jen zahrozit. Blízko gólu byli Berani ve 23. minutě, Honejsek nastřelil ale jen tyč. Ve 27. minutě se snažil z blízka dorážet Jan Hruška, ale ani nadvakrát se přes Kašíka neprosadil. Pohotové reflexy předvedl krátce na to na druhé straně i Svoboda, když zachytil Honejskovu doslova raketovou střelu. Aby to bylo vyrovnané i na tyčky, ve 28. minutě nastřelil Rosandič z modré čáry břevno zlínské klece. Za půlkou utkání dělala domácím problémy rozehrávka, časté nepřesnosti zastavovaly nadějný posun. Ve 33. minutě ujeli v přečíslení Dočekal s Werbikem, ale ani těm se nepodařilo dostat puk za Kašíkova záda. Pak přišla první početní výhoda pro domácí. Pozičně ji sehráli dobře, byli blízko gólu, ale v rozhodujícím momentu po Bukartsově střele přiťukl Indrák puk do strany do volného prostoru Romanovi, který ale přestřelil. Hra i šance se přelévaly, v samotném závěru druhého dějství pálil nebezpečně Kovář a Kašík, přestože evidentně vůbec nevěděl kam a jak letí puk, dokázal zákrokem nezákrokem kotouč odrazit do hry zpět.

Třetí třetina byla v úvodu v režii Zlína a paradoxně pak přišel první gólový moment večera. Ostravané se osvobodili, usadili v útočném pásmu a Blaž Gregorc napřáhl na modré čáře, Roberts Bukarts těsně před Kašíkem tečoval mezi betony a puk prošel do brány – 1:0. Hosté se zdravě naštvali. Začali jezdit dravě do pásma Vítkovic, sice takzvaně do plných, ale jejich střely rozhodně nebylo radno brát na lehkou váhu. Ostravané se včas probrali a jali se oplácet stejnou mincí. Šanci na srovnání dostal Zlín ve 48. minutě v podobě už třetí přesilové hry. Vítkovičtí ale i v tomto momentu dokázali držet puk dlouhé desítky sekund v pásmu Beranů, až pak se žlutí přesunuli před Svobodovu svatyni. Naštěstí bez valnějšího úspěchu. V 50. minutě zaujali palebné postavení domácí, ale Schleiss ze středu netrefil puk ideálně. Krátce na to se před Svobodou na druhé straně zjevil najetý Okál, ale vítkovický brankář si dorážku pohlídal a odolal. V 54. minutě vyslal do rychlého protiútoku Gregorc Hrušku, vytáhlý útočník zvolil střelu z kruhu, Kašík ji skryl v náručí. Dramatické byly poslední minuty, ale pro střídání šancí na obou stranách také velice atraktivní. V 55. minutě střílel přes skrumáž po buly v útočné třetině Výtisk, puk došel ke Kašíkovi, který jej sice neviděl, ale instinktivně kryl. S krátícím se časem začali Ostravané stavět ve středním pásmu zeď. I přesto se Zlínští dostali k šancím. V 57. minutě byli domácí pod velkým tlakem, podpory se jim ale dostalo z domácích tribun. Zkraje 60. minuty pálil ostře Honejsek, Svoboda vykopl. V kritickém momentu se ale hosté dopustili chyby, špatné střídání je 50 vteřin před koncem třetí třetiny poslalo do čtyř, což znamenalo téměř definitivně klid na straně Ostravanů. Vítkovice vyhrály doma za tři body a navázaly tak na dvoubodovou výhru z Olomouce.

Ladislav Svozil (HC VÍTKOVICE RIDERA): Podali jsme zodpovědný a bojovný výkon. Od začátku utkání jsme byli lepší a gólový rozdíl mohl být vyšší. Měli jsme situace dva na jednoho, Ondra Roman netrefil prázdnou branku… To k tomu ale patří. Vítězství se nerodilo lehce, jsme ovšem spokojeni i za výsledek 1:0, protože máme tři body. Děkuji i fanouškům a doufám, že v neděli přijdou v ještě větším počtu.

Martin Hamrlík (PSG Berani Zlín): Nezasloužili jsme si tady vyhrát a ani bodovat. Jsme nepoctiví a nepokorní. Tyto zápasy jsou přitom těžké, jako v play off, a my si pořád hrajeme ten svůj hokejíček. Bojovnosti bylo z naší strany málo, přišla možná až ve třetí třetině, do té doby jsme tady nebyli. Téměř jsme neohrozili brankáře Vítkovic. Upustili jsme od urputnosti, a když napočítáme naše srážky za poslední zápasy, bude na to stačit jedna ruka. Mančafty, co hrají o všechno, do toho jdou na krev. Pokud takhle budeme pokračovat dál, moc zápasů nevyhrajeme.

HC VÍTKOVICE RIDERA – PSG Berani Zlín 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)

Branky: 41. Bukarts (Gregorc, J. Hruška). Rozhodčí: Šír, Kika – Tošenovjan, Rožánek. Vyloučení: 4:3. Bez využití. Diváci: 4 135. Střely na branku: 33:25

HC VÍTKOVICE RIDERA: M. Svoboda – Rosandič, Trška, Štencel, Gregorc, Výtisk, R. Černý, L. Kovář – Bukarts, J. Hruška, Lakatoš – Indrák, R. Veselý, Schleiss – Dej, Roman, Mallet – Dočekal, Werbik, T. Kubalík

PSG Berani Zlín: Kašík – Žižka, Nosek, Freibergs, Ferenc, Novotný, D. Řezníček, Mat. Hamrlík – Herman, Fořt, Fryšara – Okál, Honejsek, Šlahař – Köhler, Claireaux, Dufek – Kubiš, P. Sedláček, Ondráček