HC VÍTKOVICE RIDERA112024Prohra
Mountfield HK202035Výhra

2.12.2018 16:00 A tým 2018-2019 24

VIT – MHK 4:5 SN: Hradec zvrátil vítkovický obrat

Obrat z 0:2 na 4:2 a za stavu 4:3 jen 8 vteřin dělilo hokejisty Vítkovic od tří bodů v domácím duelu s Hradcem Králové. Východočeši ale dokázali takřka ztracené utkání získat zpět, v posledních sekundách srovnali, vynutili si prodloužení a v nájezdech pak díky zachránci Mateji Paulovičovi brali i extra bod navíc.

Mountfield HKVítkovičtí vstupovali do prosincového extraligového programu z dělené druhé pozice. Hosté z Hradce byli bod zpátky na čtvrté příčce, ale do Ostravy přijeli sebevědomí a jednoznačně prohlašovali, že chtějí odvézt s sebou všechny tři body. Do karet jim mohla nahrát ne zrovna růžová situace v obraně modro-bílých, Marek Hrbas stále na marodce, Ivan Baranka sice už zpět v sestavě, nicméně chyběl i Blaž Gregorc, který už zápas 24. kola předehrával ještě v dresu Sparty. Utkání mělo slavnostní předznamenání, když Jan Výtisk převzal z rukou legendy a patrona utkání Jaromíra „Česti“ Šindela opět zelenou helmu za vítězství v Radegast Indexu za měsíc listopad.

Start utkání zbrzdily problémy s časomírou, týmy se přesto dostaly rychle do tempa. Po úvodním oťukávání zkusil výpad středem, takzvaně do plných, Daniel Rákos, ale dokázal se vyhnout bekům a ranou mezi Bartošákovy betony otevřít skóre – 0:1. Vítkovičtí mohli srovnat velice rychle, Radoslav Tybor si počkal za obranou hostů, zkusil kličku se zakončením mezi nohy, ale Maxwell stačil betony včas sklapnout. Obrovskou šanci měl po přihrávce Romana a promáchnutí Tybora Schleiss, ale jeho střela z kruhu si taky cestu do klece nenašla. Odpovědí na to byl brejk Mountfieldu, tlak do brány a dorážka Lukáše Vopelky – 0:2. Dva góly ze dvou akcí vyhnaly Patrika Bartošáka poprvé v sezoně z brány a Daniel Dolejš se tak ve 24. kole dočkal sezonní premiéry. Moc práce ale neměl. Byly to Vítkovice, kdo jasně dominoval herně dění na ledě, jenže bez účinku na stav skóre. Až ve 13. minutě se ujala střela Jana Výtiska z modré čáry – 1:2. Aktivní hra Vítkovických pokračovala a vycítilo to i publikum, které se stále častěji přidávalo k povzbuzování. V 19. minutě to byl opět zadák Výtisk, který měl na holi srovnání, zcela nečekaně se ocitl na křídle přečíslení tří proti dvěma, Zdráhal mu puk přenechal, ale pokus mířil těsně vedle.

Vítkovice si udržely tempo i aktivní přístup i po přestávce. Vší silou se hnaly za vyrovnáním díky útočně laděné hře, aktivní, agresivní. Hradečtí ovšem dokázali v úvodu třetiny pokrývat zakončení Ostravanů. Do 27. minuty byla hra především o šancích a tlaku Vítkovic. Mountfield se připomenul brejkovou situací a střelou Rosandiče ze druhé vlny, kterou ale Daniel Dolejš zlikvidoval. V polovině utkání do hry promluvila také vyloučení. Zkrácenou početní výhodu sehráli domácí výborně, ve 30. minutě našel Ondřej Roman svým typickým způsobem zpoza brány před brankovištěm připraveného spoluhráče, tentokrát Radoslava Tybora, který pohotově vyrovnal – 2:2. A modro-bílí mohli okamžitě poté jít do vedení, ale jejich následný atak skončil na tyči Maxwellovy klece. Hosté se ke slovu dostali až ve 38. minutě, zahrozili. V posledních okamžicích druhé třetiny si účty chtěli vyřizovat ručně Schleiss se Zámorským, což v kombinaci s následným podrážením ze strany Petra Koukala znamenalo přesilovku pro domácí pro začátek poslední periody.

Třetí třetina nemohla pro Vítkovice začít lépe. Jen 19 sekund jim trvalo, než Radoslav Tybor unikl po křídle a poslal domácí do vedení. Svou ranou ze strany sice nejprve orazítkoval tyč, ale puk se odrazil Maxwellovi do zad a od nich do brány – 3:2. Týmy se vrátily do rovnovážných stavů a modro-bílí po dalších 35 vteřinách vedli o dva góly poté, co Lukáš Kucsera nabil Patriku Zdráhalovi na nechytatelnou bombu z první – 4:2. Hradec byl v křeči, ale ne na kolenou. Ostravané kontrolovali dění na ledě, ve vlastním oslabení dokonce kontrovali výpadem Zdráhala s Mrázkem. Maxwell likvidoval jeden pokus za druhým, ale pátý gól už nepustil, což se ukázalo jako klíčové. V 52. minutě totiž dokázal vzkřísit naději Petr Koukal svou přesnou střelou o tyč – 4:3. Zkušené mužstvo, jakým Hradec je, zabralo na sto deset procent. Vítkovičtí zdatně odolávali, kritické vyloučení Lva z 58. minuty a boj ve čtyřech proti šesti hostům ustáli, zdálo se být hotovo poté, co se Východočeši provinili a museli taktéž do čtyř. Jenže nebyl konec. I v oslabení to zkusili bez brankáře a 8 vteřin před koncem třetí třetiny sebral Vítkovicím tři body srovnáním Matej Paulovič – 4:4.

Ostravané našli v sobě sílu vzdorovat, na úvod prodloužení ale nevyužili zbytek trestu hostů. Nastavený čas se hrál tradičně nahoru dolů, šance byly na obou stranách, ale oba brankáři také excelovali.

Samostatné nájezdy odstartovaly nepovedené pokusy. První uspěl Jakub Lev ve druhé sérii, ale Filip Pavlík reagoval. Jan Schleiss ve čtvrté sérii poslal Vítkovice znovu do vedení a když Daniel Rákos okamžitě nesrovnal, byli domácí blízko alespoň dvěma bodům. Chybělo ale potvrzení. Romanu Szturcovi při nájezdu puk utekl a Radek Smoleňák v posledním možném okamžiku srovnal i nájezdy. Pak se pokračovalo až do osmé série, kterou načal úspěchem opět Matej Paulovič. Ondřej Roman na jeho gól odpověď nenašel a Hradec tak zvítězil za dva body – 4:5 SN.

HC VÍTKOVICE RIDERA – Mountfield HK 4:5 SN (1:2, 1:0, 2:2 – 0:0)

Branky: 13. Výtisk (Š. Stránský), 30. Tybor (Roman), 41. Tybor (Roman, Lev), 41. Zdráhal (Kucsera, Baranka) – 5. Rákos (Zámorský), 9. Vopelka (Dragoun), 52. Koukal (Chalupa, Smoleňák), 60. Paulovič (Zámorský, F. Pavlík), rozhodující nájezd Paulovič. Rozhodčí: Mrkva, Šír – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 4:6. Využití: 2:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 4 139. Střely na branku: 40:37

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák (od 9. Dolejš) – Výtisk, D. Krenželok, Baranka, Šidlík, Mrázek, Černý – Szturc, Lev, Dej – Schleiss, Roman, Tybor – Kucsera, Š. Stránský, Zdráhal – D. Květoň, Pytlík, Baláž – Toman

Mountfield HK: Maxwell – Linhart, Zámorský, Graňák, Cibulskis, Rosandič, F. Pavlík, Piche – Chalupa, Koukal, Smoleňák – Rákos, Bicevskis, Paulovič – R. Pavlík, Dragoun, Vopelka – Bezúch, Kukumberg, Dvořák