TýmI.II.III.PPSNGVýsledek
HC VÍTKOVICE RIDERA111033Prohra
Mountfield HK210044Výhra

31.1.2021 16:30 A tým 2020-2021 41

VIT – MHK 3:4 SN: Vítkovice se vrátily do zápasu, v nájezdech dvakrát zvonily na tyč

Jednobodovou příchuť měla pro Vítkovice derniéra ledna 2021. Hradec Králové na ostravském ledě zaslouženě po dvou třetinách držel vedení, ale modro-bílí se vrátili do zápasu, sehráli dramatické prodloužení a nakonec rozhodovala nájezdová loterie, ve které mohli dvakrát rozhodnout o výhře, ale dvakrát orazítkovali tyč soupeřovi branky, který nakonec v osmé sérii uspěl.

Mountfield HK

Do nedělního utkání před kamerami České televize proti Hradci Králové nastoupili Vítkovičtí bez Zbyňka Irgla, který jednoduše zůstal mimo sestavu na utkání, stejně jako Josef Mikyska. Zranění naopak nepustilo do duelu kapitána Romana Poláka, opět, takže kapitánské céčko nesl znovu Lukáš Krenželok. Na středu druhé formace nechyběl nový hráč, urostlý Kanaďan Rob Flick.

Ostravané sice před zápasem varovali před nebezpečím hradeckých přesilovek, ale utkání odstartovali právě vyloučením na své straně, nicméně dlužno dodat, že úvodní oslabení přestáli zkušeně a také více méně bez větších problémů. V 8. minutě přišla asi první velká šance domácích i zápasu. V přečíslení dvou proti jednomu ujeli Lakatoš s Gewiesem, Lakatoš nahrával obránci na zakončení, ale Gewieseho střelu Marek Mazanech odrazil betonem. Další útočná vlna znamenala další ohrožení hradecké klece, Marek Kalus se snažil ze vzduchu tečovat do odkrytého prostoru, ale na kotouč letící halou nedosáhl. Do třetice všeho dobrého se ale už Vítkovice radovaly. V 10. minutě projel obranou Hradce Petr Fridrich a i s bránícím hráčem na zádech dokázal prostřelit Mazance – 1:0. Hosté okamžitě poté dostali k dispozici druhou přesilovou hru, o kterou ale vlastní nedisciplinovaností přišli. Ve hře čtyř proti čtyřem nejprve ujel hostující Jakub Orsava a tvrdou ranou orazítkoval horní tyč vítkovické branky. Z následného protiútoku zahrozili i domácí, ale skóre se neměnilo. Zkrácenou výhodu Vítkovičtí nevyužili, naopak z kontraútoku uspěli hosté, když ujel pronásledovatelům Jordan Parret a úspěšně zakončil své sólo – 1:1. Mountfield měl více ze hry v závěru první periody a projevilo se to i na skóre, v 19. minutě dobře za branou Dolejše napadal Radek Smoleňák, puku se zmocnil Jakub Lev, vyjel před branku a zakončil přesně – 1:2. Vítkovičtí šanci na srovnání nedostali, naopak, museli se ve čtyřech bránit.

A značnou část svého třetího trestu si přenesli do začátku druhé třetiny. A logicky z toho byl tlak v pásmu, hodně nebezpečně si z otočky u pravé tyčky počínal Radek Smoleňák, ale Daniel Dolejš byl neoblomný. Oslabení Ostravané přestáli, ale nějakou dobu jim trvalo, než začali rozvíjet útočné akce. Pomocí jim mohla být druhá přesilová hra večera, jenže v ní se téměř více museli soustředit na eliminaci hradeckých brejků, než že by skutečně ohrozili hradecké vedení. A některé zárodky přečíslení Mountfieldu skutečně zaváněly naopak navýšením skóre. Vítkovicím chyběl obecně důraz v zakončení, i když se nedostali ke střelám z blízka, jejich pokusy z dálky neměly dostatečnou razanci, chyběly dorážky. Ve 28. minutě srazil hodně ostře hradecký kapitán Smoleňák domácího obránce Gewieseho. Následně ale i Smoleňák pocítil tvrdost, když neustál atak na Kocha v rohu. Za polovinou utkání se tempo přece jen trochu zostřilo, ale plynulost hry kazila kouskování vinou ofsajdových situací či zakázaných uvolnění. Drama druhé třetiny se odehrávalo na rozhraní 33. a 34. minuty. Hradec zaútočil po závaru v útočném pásmu, střelu Jeremie Blaina od modré čáry ztečoval za Dolejšova záda Radek Smoleňák – 1:3. Do minuty a 4 sekund bylo ale sníženo, Filip Pyrochta rozjel po křídle útočnou akci, ke střele vyzval Petra Fridricha a z následné dorážky se trefil Jan Hruška – 2:3. Děním na ledě dost zamíchala také početní výhoda Hradce, ve které zvonila za Dolejšem tyč, jenže hostující kapitán při ní fauloval Gewieseho a musel na trestnou i on. Závěr druhé periody se tak nesl v duchu zkrácené početní výhody domácích, která ale k jejich škodě zůstala nevyužita.

Důrazná hra z úvodu třetí třetiny dávala znát, že Hradec chce utkání co nejdříve definitivně rozhodnout pro sebe, důraz ale nebyl vše, dvě slepené přesilové hry v prvních minutách třetí části zůstaly z jejich strany neproměněna a Vítkovice tak byly stále na dostřel. Ve 47. minutě po operacích v útočném pásmu střílel zpoza kruhů Pyrochta, jeho střela byla sražena. Vítkovičtí ale stále více doráželi a hrozili v zárodcích přečíslení i v tlaku v útočné třetině. Důkazem bylo i počínání Lakatoše a dvě jeho nebezpečné střely z mezikruží. Jestliže šla řeč o nevyužitých přesilovkách Hradce, pak Ostravané na tom v 52. minutě nebyli o nic lépe, dlouho se nemohli udržet v pásmu a výrazněji zahrozit, byť měli výhodu jednoho hráče v poli. Domácí si vyrovnání nechali až na 55. minutu, znovu to byl Petr Fridrich, ujel po křídle a střelou ke vzdálenější tyči propálil Mazance – 3:3. A Mountfield se dostal do problémů. Vedení pro Vítkovice měl na holi v 56. minutě dokonce nováček v modro-bílém dresu Rob Flick, povyjel zpoza brány a střílel z otočky, ale tenhle kotouč Mazanec odrazil. Ostravané mohli rozhodnout už před třetí sirénou, pokud by využili přesilovou hru z 58. minuty. Stejně tak ale mohli nakonec brát tři body hosté po šanci v posledních vteřinách.

Remíza 3:3 po 60 minutách ale byla jen klíčem k dramatickému prodloužení. V něm si byly oba týmy vyrovnány, respektive oba si vytvořily šance, ovšem po zcela odlišném průběhu a přístupu. Zatímco Hradec sázel na brejky, například Blaina či Klímy, Vítkovice hrály více pozičně v útočném pásmu a šance měli například Stach po přihrávce Fridricha zpoza brány nebo dvakrát Lakatoš ze střední vzdálenosti. Jenže ani nastavený čas nerozhodl.

Nájezdová loterie se nakonec natáhla na osm sérií. Mountfield namísto Mazance poslal mezi tři tyče Štěpána Lukeše. Oba týmy v ní byly úspěšné, ale Vítkovicím se trochu štěstěna otočila zády. Zahajoval Lakatoš, který ovšem na Mazance nevyzrál, na druhé straně uspěl Vladimír Růžička. Ve druhé sérii srovnal za domácí Petr Fridrich povedenou kličkou, ale prosadil se i Lukáš Cingel. Třetí série byla neúspěšná pro oba týmy, gól nedal ani David Stach, ani Michael Gaspar. Vladimír Svačina srovnal na 2:2 výstavní trefou do růžku hradecké branky, na což Jakub Orsava neodpověděl. Kanaďan Rob Flick mohl poslat Vítkovice do vedení a také to v páté sérii udělal, jenže Radek Smoleňák v posledním možném okamžiku srovnal na 3:3 a přetahovaná pokračovala. Začínali hosté, Růžička, nedal, Svačina mířil opět do růžku, ale trefil jen tyč. Smoleňák rovněž podruhé neuspěl, Fridrich zamíchal kotoučem, překonal Lukeše, ale kotouč skončil na tyčce i v tomto případě. Lukáš Cingel proměnil a Flick počtvrté za Vítkovice nesrovnal – 3:4. Ostravané se vrátili do zápasu a berou alespoň důležitý bod.

HC VÍTKOVICE RIDERA – Mountfield HK 3:4 SN (1:2, 1:1, 1:0 – 0:0)

Branky: 10. Fridrich (Schleiss), 34. J. Hruška (Fridrich, Pyrochta), 55. Fridrich (Stach, Schleiss) – 14. Perret (Koukal), 19. Lev, 33. Smoleňák (Blain, Nedomlel), rozhodující nájezd Cingel. Rozhodčí: Pešina, Obadal – Bryška, Axman. Vyloučení: 6:5. Bez využití. V oslabení: 0:1. Bez diváků. Střely na branku: 30:28

HC VÍTKOVICE RIDERA: Dolejš – Galvinš, Gewiese, Pyrochta, L. Kovář, Koch, R. Černý, L. Doudera – Svačina, J. Hruška, Lakatoš – L. Krenželok, Flick, Dej – Fridrich, Stach, Schleiss – Mallet, Werbik, Kalus

Moutnfield HK: Mazanec (na nájezdy Lukeš) – Nedomlel, Blain, Graňák, Jank, F. Pavlík, Šalda, Gaspar – Perret, Koukal, Kev. Klíma – Sklenář, V. Růžička, Orsava – Smoleňák, Cingel, Lev – Pilař, Veselý, Jergl