HC VÍTKOVICE RIDERA12014Výhra
Banes Motor České Budějovice11103Prohra

4.3.2022 17:30 A tým 2021-2022 58

VIT – CEB 4:3 PP: Vítkovice přetlačily Motor a slaví dva body

Vyrovnané utkání, do kterého oba týmy mohly po dlouhých zraněních nasadit po jednom klíčovém hráči, dokázali domácí překlopit na svou stranu. Byť hosté díky využité přesilové hře deset minut před koncem srovnali, udělal více než čtyřem tisícovkám fanoušků vítěznou brankou radost navrátilec po zranění Lukáš Krenželok.

Poslední víkend základní části abslovovali hokejisté Vítkovic na vlastním ledě. Páteční střetnutí je postavilo proti Českým Budějovicím, mužstvu, které ještě na dálku bojovalo o případný přímý postup do čtvrtfinále. Na střídačku Ostravanů se po nemoci vrátil trenér Miloš Holaň a do sestavy také po zranění uzdravený útočník Lukáš Krenželok. Bohužel, mimo sestavu se kvůli zranění dostal kapitán Roman Polák a dále zůstali na marodce Lindberg, Gewiese a Bukarts, nastoupit nemohl ani distancovaný Kalus. Do brány se po čase opět postavil Daniel Dolejš.

I zápas s Motorem měl slavnostní úvod, postaralo se o něj čestné buly z rukou Lukáše Svobody – autora návrhu dresů, ve kterých Vítkovičtí v této sezoně nastupují. Slavnostní byl i fakt, že poprvé od března 2020 neplatily pro návštěvu fanoušků na hokeji žádné restrikce – ani omezení kapacity, ani nutnost prokazovat prodělané očkování nebo negativní test či něco podobného.

Úvod zápasu nabídl svižný hokej, ve kterém měli více ze hry hosté. Ve druhé minutě dokonce po Valského střele zvonila za Dolejšem tyč. Na druhé straně z nadějné pozice pálil Bernovský, ale jeho střelu zblokoval hokejkou jeden z bránících hráčů do ochranné sítě. V obrovské šanci se po vhazování před Hrachovinou objevil Fridrich, který sice dokázal zpracovat Stehlíkovo nahození od modré čáry, ale na kvalitní zakončení mu nezbyl dostatek času. Dva dobré okamžiky za sebou měl obránce Stehlík, který nejprve zblokoval Karabáčkovu střelu a následně se dokázal včas vrátit k unikajícímu Ondráčkovi, který si na modré čáře dobře zpracoval kotouč a uháněl tak do brejku. Lakatošovu střelu Hrachovina pouze vyrazil před sebe, ale dojíždějící Hruška nedokázal zkrotit poskakující kotouč. To ale nemuselo domácí trápit, protože o minutu později se do přečíslení dvou na jednoho dostal Marosz s Illéšem, který přesnou přihrávkou do druhé vlny našel Petra Fridricha, který chladnokrevně prostřelil Hrachovinu – 1:0. Motor se snažil vrátit zpátky do hry Piskáček střelou od modré čáry, s jeho pokusem si ale Dolejš bez problému poradil.  Pohledný individuální průnik ukázal Lakatoš, ale poslední klička už byla tak trochu navíc a k zakončení se tak vítkovický útočník neprobojoval. Vítkovické úvodní gól nakopl a dlouhé minuty nepouštěli svého soupeře do zakončení, naopak hrálo se před Hrachovinou. Ojedinělou šanci měl na holi Štencel, kterému ale střela vůbec nesedla a Dolejš tak neměl s jeho pokusem mnoho starostí. V závěru třetiny se však Motor přece jen udržel v pásmu, Vráblík dostal nabito na modrou čáru a dělovkou propálil vše, co mu stálo v cestě – 1:1.

Motor mohl jít do vedení hned v úvodu druhé třetiny, když při rozehrávce sjel Solovjevovi kotouč z hole přesně do jízdy Pechovi, nejproduktivnější hráč Motoru ale Dolejše bekhendem nepřekonal. Co se nepovedlo Pechovi, to zvládl Valský. Novotný vyhrál vhazování přímo na hokejku Jakuba Valského, který střelou z první prostřelil Dolejše – 1:2. Nebezpečně se českobudějovičtí usadili před Dolejšem v páté minutě, kdy dobře střílel z mezikruží Hanzl a následně si na teč najížděl Karabáček, který ale nezamířil přesně. Tlak hostů mohli vítkovičtí otupit díky faulu Holce na Jana Bernovského těsně po buly. Po Lakatošově tvrdé střele se před brankou dostal k dorážce Krenželok, kterého skvělým zákrokem příložníkem vychytal Hrachovina. Ten si poradil i s pokusy Solovjeva nebo Plášila. Po skončené přesilové hře se k další nebezpečné dorážce dostal Krenželok, ke kterému se odrazil od zadního mantinelu puk po střele Solovjeva. Tentokrát ale vítkovický útočník skákavý kotouč minul a Pedanova dělovka minula horní roh branky. Situace po buly mají zjevně českobudějovičtí natrénovány, do velké šance se tak dostal Karabáček, ale Dolejš dokázal udržet beton u své tyče. Lakatoš svedl v útočném pásmu několik soubojů, při kterých se zdálo, že byl atakován nedovoleně, nicméně hra plynula dále, Lakatoš si nabruslil před branku, kde přesně tečoval Plášilovo nahození od modré čáry – 2:2. Vítkovice pokrčovaly v útočném pásmu, velmi těsně byl držen Marosz, ale i přesto se povedlo přesnou přihrávkou najít Bondru, ten ale z mezikruží Hrachovinu neprostřelil. Českobudějovický brankář se měl v brance co ohánět poté, co si jeho spoluhráč nešťastně srazil kotouč směrem na svou branku. Vítkovice po vyrovnání viditelně ožily a Fridrich si svým typicky drzým průnikem řekl o faul. Vítkovice v ponechané výhodě pokračovaly v tlaku a místo Dolejše na led naskočil Flick. Kanadský útočník na nic nečekal, a napálil kotouč na branku, před kterou výborně clonil Marosz. Nejproduktivnější útočník Vítkovic se před Hrachovinou dobře zorientoval a dorazil kotouč za jeho záda – 3:2. Minutu před druhou sirénou byl Flick při napadání příliš horlivý a po jeho faulu dostali přesilovou hru k dispozici také hosté. Byli to ale domácí, kteří se dostali jako první do šance, když Lakatoš přesprintoval obránce a tvrdou ranou prověřil lapačku Hrachoviny.

I v úvodu třetí třetiny se Lakatoš trhnul do samostatného úniku, ale tentokrát jeho dělovka zamířila mimo branku. Největší šance v přesilové hře Českých Budějovic tak zaznamenali domácí. Flick se ale zakrátko vrátil na trestnou lavici, když kotouč z jeho hole zamířil mimo hrací plochu. Vítkovice se i tentokrát dobře bránily a byl to opět Lakatoš, který dobře napadal rozehrávku hostí a vybojoval vhazování v útočném pásmu. Hosté zahrozili pouze střelou Vráblíka, která minula branku. Nebezpečnější byli hosté při hře v plném počtu. Hanzlova střela lízla levou tyč Dolejšovy branky. V souboji se Solovejevem velmi ochotně padl k zemi Voženílek, který si tak velmi hlasitě řekl o další početní výhodu. Tu začali vítkovičtí výborně a Hruška s Lakatošem dlouho drželi kotouč v útočném pásmu. I tak se Motor dokázal z ojedinělé příležitosti prosadit a Gulaš se po křížné Hanzlově přihrávce trefil střelou z první přesně k bližší tyči – 3:3. Vítkovice zareagovaly povedenou střelou Flicka, ale dojíždějícímu Dostálkovi k dorážce přece jen kousek chyběl. Čas plynul rychle a ani jeden z týmů si nevypracoval výraznější šanci, až na přečíslení se dostala druhá formace domácích, ale Fridrich bekhendem nezamířil přesně. Utkání tak dospělo do prodloužení.

Prodloužení začali aktivněji domácí a Lakatoš dlouho kroužil útočným pásmem s pukem na holi, ale jeho střela z otočky trefila jen nohy bránícího hráče. Z druhého se už vítkovičtí nemýlili. Marosz si nabruslil do útočného pásma a střílenou přihrávkou našel před brankou tečujícího Krenželoka, který si tak osladil svůj návrat po zranění – 4:3.

Jaroslav Modrý ( HC Motor České Budějovice): Vyrovnané utkání. Dostali jsme se zpátky do utkání a na konci první třetiny jsme dali gól a pak jsme ve druhé třetině odskočili. Udělali jsme pár chyb a oni nás u obou branek potrestali, když jsme si v předbrankovém prostoru špatně rozebrali hráče. Potom se to trošku tahalo, vyrovnali jsme z přesilovky, vrátil se nám kapitán, dal gól a dostal nás zpátky do utkání. V prodloužení jsme si špatně rozebrali hráče a dostali jsme gól a prohráli jsme utkání.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Vcelku souhlasím, vyrovnaný zápas. Chtěli jsme jít do vedení, chtěli jsme být aktivní a to se nám podařilo. Škoda toho laciného gólu 30 sekund do konce třetiny. Zápas plný zvratů, jednou to táhl soupeř, jednou jsme to táhli my. To co rozhodlo, že nemáme tři body, byl faul. Nikdy jsem se k tomu nevyjadřoval, ale já ty emoce musím pustit ven a myslím si, že budu mluvit za všechny trenéry. Co se na ledě dějí za věci, za neodpískané fauly, kolik jich je. Soupeř má jedno vyloučení my máme tři. Díky tomu třeba nezískáme ty tři body. Je to hodně k zamyšlení a jsem přesvědčený, že nemluvím jen za sebe, o tom jsem přesvědčený. Děkuju hráčům, že našli cestu k vítězství, i v tom prodloužení, že si pro to šli. Protože udržet hráče na těch emocích vzhledem k tomu, co se na ledě děje není jednoduché, a proto si to vítězství o to víc cením.

4:3 PP
(1:1, 2:1, 0:1 – 1:0)

Branky: 11. Fridrich (Illéš, Marosz), 35. Lakatoš (Plášil, Illéš), 39. Marosz (Flick, Solovjev), 62. Krenželok (Marosz) – 20. Vráblík (Štencel, Beránek), 23. Valský (Novotný), 49. Gulaš (Hanzl, Valský). Rozhodčí: Hejduk, Kika – Lederer, Klouček.
Vyloučení: 3:1. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 109 (bez omezení kapacity). Střely na branku: 32:30.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Dolejš – Solovjev, Pedan, Plášil, J. Stehlík, Koch, L. Kovář – L. Krenželok, J. Hruška, Lakatoš – Illéš, Marosz, Fridrich – R. Bondra, Flick, Dostálek – Dej, Chlán, Bernovský – Lednický

HC Motor České Budějovice: Hrachovina – Piskáček, Percy, Šenkeřík, Bučko, Štencel, Vráblík, Bindulis – Ondráček, Pech, Gulaš – Beránek, Hanzl, Karabáček – Vondrka, Koláček, Holec – Voženílek, Novotný, Valský