HC VÍTKOVICE RIDERA3317Výhra
HC VERVA Litvínov0213Prohra

13.10.2017 17:30 A tým 2017-2018 12

VIT – LIT 7:3: Góly, body, vítězství – po pěti zápasech

Využili domácí výhody a byli to oni, kdo ukončil černou sérii. Vítkovičtí hokejisté po pěti prohrách v řadě slaví tříbodové extraligové vítězství. Houževnatý a nebezpečný Litvínov rozstříleli sedmi brankami, ale museli se mít po celé utkání na pozoru. Premiérové trefy v sezoně zaznamenali Petr Kolouch a Rastislav Dej, skvěle chytal Daniel Dolejš.

HC Verva LitvínovOstravané po pěti prohrách, Severočeši dokonce po osmi porážkách v řadě nastoupili k pátečnímu vzájemnému duelu. Domácí po úterní předehrávce s Olomoucí vsadili v bráně na změnu a příležitost tak od začátku dostal Daniel Dolejš. Proti němu se na druhé straně postavil jeho někdejší kolega z vítkovické kabiny Pavel Kantor, který letos hájí černo-žluté barvy. Tradiční souboj měl taktéž slavnostní předznamenání, když na ledové ploše před úvodním buly pogratuloval čestný prezident HC VÍTKOVICE RIDERA František Černík a sportovní manažer Ladislav Svozil k 80. narozeninám bývalému dlouholetému kustodovi mládeže Tomáši Kalmusovi. Rázněji do zápasu vstoupili domácí a po celou první třetinu jednoznačně kontrolovali hru. Už po půlminutě vyslal Radoslav Tybor na zteč Ondřeje Romana, který ještě puk potáhl, ale na Kantora nevyzrál. Nepřekonatelnost bývalého vítkovického gólmana ale trvala pouze do 5. minuty. Rastislav Dej uvolnil Jakuba Lva do samostatného úniku a bekhendový blafák byl úspěšný – 1:0. Ostravané pokračovali v aktivní hře a druhý úspěch slavili v 10. minutě. Tlak v pásmu zužitkoval střelou Lukáš Klok, Petr Kolouch před Kantorem šikovně ztečoval puk – 2:0. Daniel Dolejš na druhé straně vynikl, ale i když střelecká statistika první třetiny vyzněla vyrovnaně, Vítkovice měly mnohem více nebezpečnějších šancí. Ve 12. minutě se snažil prokličkovat Šimon Stránský, proháčkoval se až před Kantora, ale neuspěl. Škoda neproměněného samostatného úniku Rostislava Olesze, ale tým nemusela nevyužitá příležitost dlouho mrzet. Modro-bílí dokázali protrhnout i své trápení ve dvojnásobné přesilovce. Květoňovu střelu sice ještě Kantor dokázal zachytit mezi betony, ale následný závar před bránou zakončil dorážkou Radoslav Tybor – 3:0.

Litvínov ale ukázal morální a charakterovou sílu. Ani tříbrankový rozdíl jeho hráče nesrazil, naopak. Hosté po celou druhou třetinu dávali jasně najevo, že jsou ochotní a hlavně schopní potrestat jakékoli polevení ze strany Ostravanů. Hned v úvodu druhého dějství si vytvořili tlak v útočném pásmu, vytěžili přesilovou hru a při ní nastřelil Gula tyč. Litvínovský pres pokračoval až do zbytečného ataku Hanzla do Szturce. Vítkovičtí sice nevyužili přesilovou hru, ale pár sekund po návratu vyloučeného Hanzla přece jen navýšili své vedení, středem unikl obraně hostů Radoslav Tybor, Kantor se pokusil o skluz, ale slovenský forvard ve službách modré a bílé jej přestřelil – 4:0. Daniel Dolejš vynikl záhy, ve 28. minutě musel zasahovat proti rychlé střele sjíždějícího Guly. Litvínovští pořád hledali příležitost, a ta přišla ve 29. minutě. Zámek před bránou Vítkovic využili rychlou kombinací, na jejímž konci stál Jiří Doležal – 4:1. Ostravané se museli probrat a začít opět útočit. Stalo se. Daniel Kurovský vybojoval v rohu kotouč pro Jana Hudečka, který rychlým švihem pod víko vyhnal Kantora z litvínovské brány – 5:1. Střídající gólman Petrásek měl od začátku plné ruce práce, v přesilové hře se ale modro-bílí navzdory slibné a rychlé kombinaci neprosadili. Jak má vypadat pohotová spolupráce celé formace na přesilovou hru tak záhy ukázali hosté, k využití výhody potřebovali jen 16 sekund, po ose Kubát – Hanzl se z levé strany střelou z první prosadil František Lukeš – 5:2. Vítkovičtí pochopili, že tenhle soupeř se jen tak nevzdá a museli tedy opět napnout všechny síly. Rychlou odpověď na druhý gól soupeře našla čtvrtá formace domácích, v brejkové situaci celého útoku Petr Kolouch nic nevymýšlel, vypálil ze středu a překonal i Petráska – 6:2.

Poslední periodu se především domácí snažili odehrát v rychlém tempu, spěchali logicky za kýženými třemi body. Přestože si vzali poučení z druhé třetiny a rozhodně už se nechtěli dopustit polevení, nebáli se už větších kombinací. Jednu zajímavou předvedli ve 43. minutě, kdy situaci dvou proti dvěma vyřešil Patrik Zdráhal tak, že přenechal kotouč najíždějícímu Romanu Szturcovi, škoda jen, že ten pálil nad litvínovskou bránu. Vítkovičtí také přidali na důrazu v osobních soubojích a začali se tím Litvínovu vyrovnávat. Rychlá a ostrá hra v kombinaci s pohlednými souhrami, to se muselo téměř pěti tisícům ostravských fanoušků líbit. Nejkrásnější moment utkání ale měli domácí ještě v rukávě. V 50. minutě se pokusil David Květoň nalákat Petráska a obkroužit klec, ale neuspěl. Předeslaný bonbonek předvedly Vítkovice v následném vlastním oslabení. Ve dvojici dokázali ujet přesile Severočechů, Jakub Lev posunul puk na Rastislava Deje, dvakrát si puk přes bránící hráče vyměnili a Rastislav Dej takřka do prázdné brány zaznamenal svůj premiérový gól ve vítkovickém dresu – 7:2. Litvínov ani nyní neubral a neřekl poslední slovo v 59. minutě ukázal, jakou ofenzivní sílu skrývá, když uzavřel domácí v pásmu, Baránek pak nabil sjíždějícímu Martinu Hanzlovi a ten prostřelil Dolejše potřetí – 7:3. Korekce ale už nemohla nic změnit na tom, že Vítkovice střeleckým výkonem ukončily sérii pěti porážek v řadě a konečně naplno bodovaly.

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC VERVA Litvínov 7:3 (3:0, 3:2, 1:1)

Branky: 5. Lev (Dej), 10. Kolouch (Sloboda, Klok), 19. Tybor (Olesz, Roman), 27. Tybor (Roman, Trška), 31. Hudeček (Kolouch, Kurovský), 37. Kolouch, 55. Dej (Lev) – 29. Doležal (Kubát), 35. Lukeš (M. Hanzl, Kubát), 59. M. Hanzl (Baránek, Lukeš). Rozhodčí: Šír, Lacina – Frodl, Hynek. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:1. Diváci: 4812. Střely na branku: 23:29

HC VÍTKOVICE RIDERA: Dolejš – Baranka, Hrbas, Klok, Sloboda, Výtisk, Trška, Puzič – D. Květoň, Roman, Tybor – Olesz, Lev, Dej – Szturc, Š. Stránský, Zdráhal – Kurovský, Kolouch, Hudeček

HC VERVA Litvínov: Kantor – Kubát, Sörvik, L. Doudera, Gula, Z. Sklenička, Baránek, Dietz – Lukeš, M. Hanzl, Nejezchleb – Černý, Gerhát, Matoušek – Trávníček, Válek, Jurčík – Doležal, Jícha, Hořava