HC VÍTKOVICE RIDERA2406Výhra
HC VERVA Litvínov1102Prohra

13.12.2020 16:00 A tým 2020-2021 27

VIT – LIT 6:2: Tři využité přesilovky a šest gólů. Série porážek je u konce

Domácí premiéra novým trenérům vyšla. Vítkovice po sedmi nezdarech utly sérii porážek vítězstvím ve velkém stylu. V odvetě úterního utkání rozstřílely doma Litvínov v poměru 6:2, nejhorší tým extraligy z pohledu využívání přesilovek proměnil hned tři početní výhody! Odměnou jsou modro-bílým tři vytoužené body na konto.

HC Verva Litvínov

Další návrat po venkovní sérii do domácího prostředí. Pro Vítkovice ve znamení ostravské premiéry nových trenérů, kteří neměli k dispozici kromě zraněných hráčů také distancovaného Romana Poláka a nově i mladého Machů, který odjel na sraz mládežnické reprezentace. I proto modro-bílí povolali z prvoligového Šumperka na výpomoc obránce Petra Gewieseho.

Ostravané začali na svém ledě hodně aktivně. Litvínov byl pod tlakem a Denis Godla připisoval rychle za sebou důležité zákroky. Modro-bílí v podstatě v prvních pěti minutách nepustili soupeře na svou polovinu a když už se tak stalo, litvínovskou akci zastavil ofsajd, takže Miroslav Svoboda se nedostal do takřka žádného ohrožení. Tlak Vítkovice navíc tentokrát dokázaly zužitkovat, když v 5. minutě nádhernou přihrávkou ze strany našel Alexandre Mallet před prázdnou bránou Martina Dočekala a kouzlo do dva zápasy bezchybného brankáře Godly bylo zrušeno – 1:0. A převaha Vítkovic pokračovala směle dál i díky vyloučení hostujícího Demla. Deset minut museli hosté věnovat pozornost obraně a odolávat tlaku domácím, pak se ale dokázali uvolnit a nerozchytaný Svoboda kapituloval. V 11. minutě jej obstřelil přesnou střelou Aaron Irving – 1:1. Vyrovnání nastartovalo žluto-černé, měli šanci jít do vedení, ale to už byl domácí gólman proti. Pak znovu otěže utkání převzali domácí a dlouho drželi útočné pásmo. Marek Kalus ranou z voleje orazítkoval brankovou konstrukci hostů. Druhá početní výhoda domácích slavila v 15. minutě úspěch, znovu po kombinaci na jeden dotek a takřka do prázdné brány, před kterou našel Josef Mikyska připraveného Marka Kaluse – 2:1. Vítkovice si vzaly vedení zpět a i díky dobré hře ve středním pásmu do přestávky už soupeři ani větší šanci nedovolili.

Prostřední část rozehrály oba celky v rychlém tempu a také velice rychle dosáhli branky. Byli to domácí, kdo navýšil své vedení poté, co Rastislav Dej ze strany bekhendovou střelou z polootočky překonal Godlu mezi betony – 3:1. Verva ovšem snížila promptně, do 42 vteřin. V ponechané výhodě se Tomáš Pospíšil protáhl kolem levé tyče, až skoro za bránu, ale kotouč vrátil zpět a přes tyčku jej zasunul do klece – 3:2. Rychlé tempo hry zůstávalo na ledě a také přicházely šance, blízko skórování byl krátce po litvínovské gólové korekci Schleiss. Vítkovice si následně pomohly další přesilovkou, vyloučení Kudly potrestal ve 26. minutě Dominik Lakatoš, který ze druhé vlny vrátil do brány odraženou střelu Marosze – 4:2. Chemici se o slovo přihlásili až v polovině zápasu, kdy dostali Svobodu pod tlak a s ním i celou čtvrtou pětku domácích, výsledkem byl faul a první početní výhoda pro hosty, kteří si v ní ale nepočínali vůbec dobře a více času, než v útočném pásmu, strávili hledáním cesty, jak se do něj přes pokryté střední pásmo dostat. Vítkovické oslabení slavilo dílčí úspěch i z toho pohledu, že dvojice Mallet – Dej dokonce v přečíslení ohrozila bránu Severočechů. Čtyři vstřelené góly a dvě využité přesilovky, to působilo na herní sebevědomí domácích jako balzám, více si dovolili a díky tomu byli také úspěšnější. Ve 34. minutě předvedli další povedenou kombinaci na hraně brankoviště, tentokrát Malletovu přesnou přihrávku přetavil v gól do odkryté klece Nicolas Werbik – 5:2. A své kvality prokázal i Svoboda, ve 36. minutě se na něj v přečíslení řítil Hanzl, ale jeho blafák ostravský gólman lapačkou bezpečně vystihl. A pak závěr druhé třetiny patřil opět ofenzivě domácích. Litvínov se počtvrté v zápase provinil proti pravidlům a potřetí za to pykal inkasovanou brankou. Třetí přesilovku zápasu využil pro Vítkovice střelou z mezikruží Alexandre Mallet – 6:2.

Ostravané byli po čtyřiceti odehraných minutách na nejlepší cestě za tolik vytouženými třemi body. Bylo ale potřeba udržet koncentraci a zůstat na té dobré cestě. Třetí třetinu ovšem odstartovalo vyloučení na jejich straně a tedy přesilovka pro Litvínov. Z jeho strany ale až na jednu slibnější akci hodně nepovedená. Zarputilost a odhodlání ale hosty neopouštěly. Chemici rozhodně nebyli za daného stavu odevzdaným soupeřem. Převaha Vítkovic, promítnutá do stavu skóre, ale byla znát i v jejich počínání na ledě, nicméně byli to hosté, kdo působil aktivnějším dojmem a rozvíjel útočné akce v pásmu soupeře. Miroslav Svoboda si na nedostatek práce rozhodně nemohl stěžovat. Modro-bílí pak hru srovnali a za daného stavu dali také více prostoru mladé čtvrté formaci, v 54. minutě při tom Fridrich ohrozil Godlu, v úniku byl blízko premiérové extraligové trefě. Mírnou korekci skóre mohl provést v 59. minutě Filip Helt, když dostal k dispozici trestné střílení, ale vůbec nezakončil poté, co mu puk utekl. Vítkovice poté už dotáhly zápas do vítězného konce a po sedmi porážkách v řadě braly konečně tři body!

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC VERVA Litvínov 6:2 (2:1, 4:1, 0:0)

Branky: 5. Dočekal (Mallet, Werbik), 16. Kalus (Mikyska), 22. Dej (Marosz, Kubeš), 26. Lakatoš (Marosz), 34. Werbik (Mallet, Kalus), 39. Mallet (Mikyska) – 11. Irving (Hübl, Pospíšil), 22. Pospíšil (Válek, Ščotka). Rozhodčí: Hejduk, Vrba – Rampír, Špringl. Vyloučení: 2:5. Využití: 3:0. Bez diváků. Střely na branku: 32:27

HC VÍTKOVICE RIDERA: M. Svoboda – L. Kovář, Trška, Štencel, Kubeš, Koch, R. Černý, Gewiese – Schleiss, J. Hruška, Lakatoš – Dej, Marosz, Kalus – Dočekal, Werbik, Mallet – Lednicky, Mikyska, Fridrich

HC VERVA Litvínov: Godla – Ščotka, Irving, Cibulskis, Balinskis, Demel, Kudla, Štich – Jarůšek, Hanzl, P. Zdráhal – Lukeš, Hübl, Pospíšil – Válek, Gerhát, Jícha – Havelka, Helt, Zykmunt