HC VERVA Litvínov00011Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA00000Prohra

8.12.2020 17:30 A tým 2020-2021 14

LIT – VIT 1:0 PP: V Litvínově bod. Bezbrankovou remízu zlomilo až prodloužení

Tak alespoň bod. Vítkovice prohrály i šesté utkání v řadě, ale v Litvínově až do prodloužení držely bezbrankovou remízu. Nevyužily dvě přesilovky, na druhé straně ale ustály sedmiminutové oslabení. Utkání po 14 sekundách nastaveného času rozsekl úspěšným brejkem Patrik Zdráhal, toho času ve službách chemiků.

HC Verva Litvínov

Premiéra nové trenérské trojice Vítkovic. Trio Miloš Holaň – Radek Philipp – Roman Šimíček mělo na přípravu na úterní zápas pouhý den. Jedinou větší změnou, krom určitých korekcí v rozestavení formací, bylo nasazení útočníka Marka Kaluse, který se k A-mužstvu připojil na měsíční zkoušku.

Dlouhodobá bilance vzájemných zápasů Vítkovic a Litvínova vždy favorizuje domácí mužstvo. Verva začala dle tohoto předpokladu i dle svého názvu, hned po několika vteřinách se ke střele dostal Patrik Zdráhal, toho času nesoucí dres černo-žlutých, ale odpovědí hostů byl brejk Jana Schleisse na druhé straně. Rychlé tempo prvních minut a na obou stranách hodně práce pro brankáře. Za modro-bílé se do šancí tlačila především druhá formace, tedy Dej, Marosz a také Kalus. Litvínov byl ve svém pásmu notně dezorientovaný a i se značným štěstím odolal tlaku hostů. Reakce na sebe nenechala dlouho čekat a chemici rovněž zatlačili, Cibulskis se dravě tlačil před bránu a do důrazného zakončení. V 7. minutě se Ostravané uvolnili do přečíslení dvou proti jednomu, ale finální přihrávka na Schleisse neprošla a krátce na to zvonil na bránu Denise Godly Dominik Lakatoš. Ve 12. minutě se prosmýkl před Godlu Jan Hruška a jen těsně minul volný prostor v bráně domácích. V 15. minutě ohrozil Svobodu Jarůšek a hlavně dorážející Hanzl. Utkání neztrácelo nic na svém tempu, útok střídal útok, a to na obou stranách, takže i když góly nepřicházely, na ledě se odehrávala dramatická bitva.

Svižný hokej se přenesl i do prostřední části, v jejímž úvodu se domácí snažili o střelbu z každé možné pozice. Brzy poté se ale do zakončení dostali i modro-bílí, byl to Dočekal, který z předbrankového prostoru sraženou střelou překvapil Godlu. Ve 26. minutě se při zaváhání Lukeše dostal do úniku Nicolas Werbik, ale brankář domácích chybu zkušeného lídra napravil dobrým zákrokem. Jestliže trenéři obou mužstev hovořili před utkáním o maximálním nasazení svých svěřenců, pak první polovina zápasu jejich slova potvrdila. V rychlém tempu, s vysokým úsilím, s dravými souboji. Až ve 27. minutě přišlo první vyloučení, na straně domácích a Ostravané mohli předvést, zda se jim pod novým trenérským štábem v extrémně krátkém čase podařilo odstranit neduhy přesilovkového snažení. Vyloučení Šticha důkaz o změně nepodalo, i když Maroszův pokus a následná rána Tršky z modré čáry byly nebezpečné pro domácí. V rovnovážném stavu to zase bylo o útocích a kontra útocích a stejně tak o rychlých reakcích brankářů. Jestliže Litvínov odstartoval druhou třetinu střeleckými pokusy z jakékoli pozice, pak za polovinou utkání se o totéž snažili Vítkovičtí. Škoda neproměněné ani druhé přesilové hry na straně hostů a zahozené šance Jarůška před odkrytou klecí soupeře. Také vinou toho byl stav po 40 minutách stále 0:0.

Úvod třetí periody byl značně kouskován nepřesnými rozehrávkami, či přechody přes střední pásmo, takže tempo hry přece jen trochu utrpělo. Litvínov poté zaujal místo v útočném pásmu a přitlačil na soupeře. Vyústěním byla hrozící šarvátka mezi domácím Havelkou a kapitánem Vítkovic Romanem Polákem. Polák se obořil na svého soka, ten se poroučel k zemi a rozhodčí kromě dvouminutového trestu za sekání přidali hostům i osobní trest na 5 minut a do konce zápasu pro jejich kapitána. Vítkovičtí byli nucení bránit se rovných 7 minut! František Lukeš byl blízko otevření skóre, ale neuspěl. Další skrumáž před Svobodou přinesla vyloučení na obou stranách, ale jelikož šlo o současné tresty, síly na ledě se neměnily a Ostravané se bránili ve čtyřech proti pěti. Následně měl Aaron Irving obrovskou šanci, když zůstal na kruhu sám, ale Miroslav Svoboda vytáhl ze svého rezervoáru jeden z výborných zákroků! A další tvrdá rána Irvinga přišla ve 46. minutě a zase byl Svoboda proti a stejně tak obstál i proti Zdráhalově pokusu a Jarůškově dorážce. A to přitom nekonečné oslabení Vítkovic bylo teprve v polovině. Chemici ždímali svého soupeře obrovským tlakem, rychlou kombinací i tvrdou střelbou. Ve 48. minutě se povedlo Martinu Dočekalovi vypíchnout puk domácím a vypravil se sám na Godlu. Byl faulován a sudí nařídili trestné střílení. K němu se postavil Rostislav Marosz, zkusil kličku do bekhendu a před sebou už vlastně měl jen odkrytý prostor, do kterého zázračně Godla v leže dostal beton a puk vytěsnil. Závěr sedmiminutové přesilovky byl ze strany Litvínova už trochu nervóznější, byla vidět agresivita v zakončení. Vítkovickou situaci zhoršila v posledních desítkách sekund ještě vyseknutá hokejka jednoho z bránících hráčů, ale připravený Miroslav Svoboda situaci klidným zákrokem uklidnil. Sedm minut v oslabení vzalo pro hosty za své, ale Verva si udržela určitou převahu i proti pěti soupeřům. Přerušení s komerční přestávkou tak modro-bílým přišlo k duhu ke zkonsolidování sil. V 53. minutě zůstal u brankoviště číhat na dorážku Petr Fridrich, několikrát se ohnal po puku, ale Godla i v sedě dokázal puky eliminovat. A zase se rozjela přetahovaná, nejprve Litvínov zahrozil před Svobodou a jen několik momentů na to pálil tvrdě na druhé straně obránce Patrik Koch. Bezbranková remíza se otřásla v 59. minutě po pokusu Irvinga, kdy Svoboda nevěděl, kde má kotouč, ale naštěstí ten mířil mimo klec. Pak tady byl další útok Vítkovic a u něj Hruška a Koch. Každopádně nuly na ukazateli skóre svítily i po vypršení 60. minuty.

Prodloužení ovšem nemělo dlouhého trvání. Patrik Zdráhal opět předvedl, že je expertem na rozhodování remízových stavů v rekordním čase, prakticky hned po buly nasadil k rychlému útoku po levém křídle a utkání ukončil gólem po 14 sekundách – 1:0. Extra bod zůstal v Litvínově. Vítkovičtí padli pošesté, ale zapsali alespoň bod.

Vladimír Országh (HC VERVA Litvínov): Jsme rádi za vítězství, i dvoubodové. Byl to bojovný zápas, kterému dominovaly obrany. Málo šancí na obou stranách. Bylo to hlavně o obranách. Měli jsme sedmiminutovou přesilovku, ve které jsme si zase nepomohli, navíc jsme tam málem inkasovali z trestného střílení, kdy nás naštěstí podržel brankář Godla. Zápas byl vyrovnaný, bylo to v prvé řadě o obranách a my jsme rádi za ten bod navíc.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Odehráli jsme dobré utkání. V první třetině jsme měli asi jen jedno přečíslení, doufali jsme, že bychom jich mohli mít více, ale soupeř nám toho mnoho nedovolil. Ve druhé třetině jsme měli pár okamžiků, kdy jsme byli v nějaké křeči, kotouče nám odskakovaly a neměli jsme kompaktnost. Naštěstí ty dvě třetiny hrály pro nás, pokud jde o výsledek. Ve třetí třetině, z naší strany myslím, nejlepší. I když už ve třetí třetině jsme šli do dlouhého oslabení. Ale tam jsme odvedli obrovský kus práce, za což hráčům strašně děkuji, včetně gólmana. Ustáli jsme to, ještě jsme měli šanci vstřelit z nájezdu gól. Nicméně ten zápas potom šel do prodloužení a tam po šťastném odrazu od beka Litvínov rozhodl a my máme jeden bod. Já mám ale dobrý pocit z toho utkání, hráči strašně chtěli ukázat, že kvalitu mají. Samozřejmě potřebuje to nějaký čas, než si zvyknou na možná nový styl hry. Moment Romana Poláka jsme si už s hráčem vyříkali v kabině, takové věci se nemůžou akceptovat.

HC VERVA Litvínov – HC VÍTKOVICE RIDERA 1:0 PP (0:0, 0:0, 0:0 – 1:0)

Branky: 61. P. Zdráhal (Jarůšek). Rozhodčí: Pilný, Pražák – Šimánek, Zíka. Vyloučení: 3:2, navíc R. Polák (VIT) trest na 5 minut a do konce utkání za sekání. Bez využití. Bez diváků. Střely na branku: 38:25

HC VERVA Litvínov: Godla – Ščotka, Irving, Cibulskis, Štich, Demel, Kudla, L. Doudera – Jarůšek, Hanzl, P. Zdráhal – Lukeš, Hübl, Pospíšil – Válek, Gerhát, Látal – Havelka, Helt, Zygmunt

HC VÍTKOVICE RIDERA: M. Svoboda – Štencel, R. Polák, L. Kovář, Trška, Koch, R. Černý, Kubeš – Schleiss, J. Hruška, Lakatoš – Dej, Marosz, Kalus – Dočekal, Werbik, Mallet – Lednický, Mikyska, Fridrich