HC VÍTKOVICE RIDERA2215Výhra
HC VERVA Litvínov1113Prohra

17.1.2020 17:30 A tým 2019-2020 37

VIT – LIT 5:3: Vítězný návrat do domácího prostředí

Nebyl to snadný zápas, Litvínov mohl po první třetině výrazně vést, jenže Vítkovice v prvním domácím zápase po měsíci dokázaly jednak odolat tlaku soupeře a následně samy převzít otěže zápasu. Hodně důležité tři body na úkor tabulkového souseda přisoudili modro-bílým dvoubrankový Mallet a také produktivní Dej, přičemž ovace za bojovnost si zasloužil celý tým trenéra Trličíka.

HC Verva LitvínovVítkovičtí se po měsíci vrátili na svůj domovský led. Ostravskou premiéru si v modro-bílém dresu odbyli útočníci Tomáš Kubalík a Miroslav Indrák. Obnovenou premiéru si zapsali uzdravený obránce Jan Štencel a také navrátilec Blaž Gregorc, oba vytvořili druhou obrannou dvojici. V roli hostů se představil Litvínov. Souboj dvanáctého celku se třináctým, které dělil jen jeden bodík a poslední Pardubice mohly v případě úspěchu nad Třincem pomýšlet na odpoutání se od chvostu tabulky. Hodně důležitý zápas pro oba jeho aktéry.

Vítkovičtí nezachytili úvod zápasu, byl to Litvínov, kdo do utkání vstoupil mnohem aktivněji a nebezpečněji. Miroslav Svoboda v ostravské bráně rychle připisoval zákroky z nichž některé byly opravdu klíčové, jako například proti Jarůškovi či Lukešovi. Do tempa dostal domácí až brejk Schleisse. V 7. minutě si modro-bílí vytvořili poprvé souvislejší tlak, z něj ale větší šanci nevytěžili. Zajímavé příležitosti měli Indrák a především na druhé straně Zygmunt, který stál sám před bránou, ale přestřelil. Až 10. minuta znamenala otevření skóre. Slabý pokus o vyhození kotouče středem se Litvínovu nevyplatil, Alexandre Mallet puk zachytil, stáhl si jej na hůl a pohotově propálil Jaroslava Januse – 1:0. Hosty vrátila do zápasu přesilovka, Lukáš Kašpar našel u volné tyče osamoceného Juraje Mikúše, který ve 14. minutě srovnal – 1:1. Přestože Verva působila i díky lepšímu začátku energičtěji, Ostravané vytěžili z osmi střeleckých pokusů dvě branky. Zpět do vedení je dostal Rastislav Dej v 15. minutě, když dorážel střelu po střele z přečíslení Radka Veselého – 2:1. V poslední minutě první třetiny byl blízko gólu Tomáš Kubalík, sjel si k tyči na teč, ale bohužel puk se svezl těsně vedle brány.

Ani druhá třetina se ve svém úvodu Vítkovicím příliš nedařila. Jenže i tak modro-bílí byli schopní odolat tlaku a aktivitě Litvínova. Poprvé domácí uvolnil dravý průnik Deje a hned z toho byla zdvojená šance jak zmíněného slovenského forvarda, tak střela Schleisse. Ostravané si v rozmezí 25. a 29. minuty zahráli dvě slepené přesilovky ale dlouho se jim nedařilo usadit se v útočném pásmu a dokonce byli několikrát v ohrožení litvínovskou čtveřicí. Větší šanci v početních výhodách měl snad jen Šimon Stránský, jeho sólo bohužel Janus vystihl a zabránil gólu z bekhendové kličky betonem. Ve 31. minutě se Verva překvapivě dostala do vedení, Ščotka nastřeloval kotouč od mantinelu a před bránou jej sklepával Lukáš Kašpar, rozhodčí si vzali čas na konzultaci s videorozhodčím, který na rozdíl od názoru ostravské arény neviděl na momentu nic zakázaného a gól uznal – 2:2. Po srovnání byl k vidění hodně živelný hokej, Ostravané se snažili střílet a zakončovat z každé pozice, ale byli nepřesní, někdy netrpěliví, jindy až přehnaně kombinační. Ve 36. minutě ujel za volným kotoučem Bukarts, gólovou kličku ale pro sekeru Mikúše nedokončil. Tato přesilová hra se Vítkovicím od začátku dařila a také přinesla třetí gólovou radost. Jan Štencel napřáhl za kruhy k tvrdé ráně a puk podle všeho před Janusem tečoval Miroslav Indrák – 3:2. Domácí následně využili momentu euforie a ve 38. minutě si u tyče litvínovské klece počínal důrazně a neoblomně Alexandre Mallet a byl z toho jeho druhý gól večera – 4:2.

Tentokrát by bylo od Vítkovic netaktické, nechat se z kraje třetí periody zatlačit nebo se naopak někam bezhlavě hnát. Litvínov, který pro poslední třetinu vyměnil v bráně Januse za Davida Honzíka, ale rozhodně nebyl odevzdaný a byl připraven využít jakoukoli, byť sebemenší vítkovickou chybu. Ve 44. minutě mohl být náskok domácích ještě výraznější, přečíslení dvou proti jednomu ale dvojice Stránský – Indrák nedokázala využít, gól si chtěli naservírovat takzvaně do kuchyně a akci překombinovali, navíc obránce Pavelka do finální přihrávky vložil hůl. Litvínov od 46. minuty začal stupňovat svůj nátlak. Najížděl sice takzvaně do plných, nicméně nebezpečí pro domácí bylo na nejvyšší úrovni. Další atak druhé vítkovické formace – přečíslení tří proti dvěma – skončil na nepřesné zadovce z otočky. Modro-bílí ohrožovali soupeře brejkovými momenty. Následovala přesilová hra domácích, Ondřej Roman hned na jejím začátku bekhendem šťoural kotouč u tyče, krátce na to brankovou konstrukci nastřelil Bukarts. Litvínovští z přemíry snahy snadno propadali, proto se také v 54. minutě dostali domácí do přečíslení tří proti jednomu, které zadovkou vyřešili do situace čtyř proti dvěma, jenže pálící Štencel přestřelil. Hosté využili následnou akci, tlak v pásmu prostřelil po ledě Adam Jánošík a Verva byla na rozdíl jediné branky – 4:3. Přesilová hra domácích, která přišla hned poté, byla prospěšná spíše jen tím, že utekly další dvě minuty. Schylovalo se k dramatu. Necelé tři minuty před třetí sirénou si Litvínov vybral oddechový čas a brankář Honzík zůstal na střídačce. Sázka na risk ale chemikům nevyšla, puku se zmocnil Ondřej Roman a zavezl jej do odkryté klece – 5:3. Litvínov ještě zkusil náznak na naděje, i za daného stavu znovu hru bez brankáře, ale výsledek si už Vítkovice pohlídaly a s prvním tříbodovým vítězstvím v novém roce slaví také velice důležitý bodový zisk a především psychickou vzpruhu do dalších záchranářských bojů.

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC VERVA Litvínov 5:3 (2:1, 2:1, 1:1)

Branky: 10. Mallet (Schleiss, Štencel), 15. Dej (R. Veselý, Trška), 37. Indrák (Štencel, Dej), 38. Mallet (Dej), 58. Roman (Lakatoš, Trška) – 14. Mikúš (Kašpar, Pavelka), 31. Kašpar (Ščotka, Trávníček), 54. Jánošík (Kubát). Rozhodčí: Pešina, Kubičík – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 3:7. Využití: 1:1. Diváci: 5 335. Střely na branku: 33:39

HC VÍTKOVICE RIDERA: M. Svoboda – Výtisk, Trška, Štencel, Gregorc, L. Kovář, R. Černý, Kvasnička – Bukarts, Roman, Lakatoš – Schleiss, Š. Stránský, Indrák – Dej, R. Veselý, Mallet – T. Kubalík, Werbik, Razgals

HC VERVA Litvínov: Janus (od 41. Honzík) – Jánošík, L. Doudera, Pavelka, Kudla, Ščotka, Říha, Kubát – Lukeš, Hübl, Petružálek – Jarůšek, M. Hanzl, Kašpar – Zygmunt, Gerhát, Válek – Trávníček, Mikúš, Jurčík