HC VÍTKOVICE RIDERA0145Výhra
HC VERVA Litvínov1001Prohra

8.3.2019 18:00 A tým 2018-2019 52

VIT – LIT 5:1: První skalp Litvínova a tříbodová rozlučka se základní částí

Vítkovice se rozloučily se základní částí první sezonní výhrou nad Litvínovem. Chemici v Ostravě ztratili definitivně naději na play off, modro-bíllí se naopak po konečném sedmém místě v tabulce mohou těšit na předkolo se Spartou, které začne v Ostravě už v pondělí.

HC Verva LitvínovK poslednímu kolu základní části nastoupili hokejisté Vítkovic s vědomím, že postup do šestky je nenávratně pryč a přitom hůře, jak osmí neskončí. Závěrečný zápas tak měl určit pouze z které pozice a na jakého soupeře narazí v předkole play off. Litvínov do Ostravy dorazil s vírou v zázrak, jako jedenáctý celek, ztrácející dva body na desáté místo, musel vyhrát za tři body a ještě věřit, že Sparta nebude bodovat v domácím zápase s Libercem. Ostravané nastoupili ve značně redukovaném složení především v obraně. Pro doléčení šrámů směrem k play off nebyli do hry nasazeni útočník Schleiss, obránci Hrabal a Výtisk.

Zpočátku to byla spíše urputná bitva, kterou ale hned v zárodku utnulo vyloučení na straně domácích. Přesilová hra vymanila hosty z určité nervozity a přestože se jim v početní výhodě nepodařilo vstřelit gól, dostali se do psychické převahy a tempa, kterých dokázali využít záhy. V 7. minutě od bočního mantinelu našel Viktor Hübl na kruhu skvěle připraveného Lukáše Douderu, který pálil bez přípravy, ale úspěšně – 0:1. Z pohledu branek to bylo v první třetině vše. Litvínovští se snažili dostat domácí pod tlak, ale ti se na vlastním ledě nedali. Vítkovičtí si vytvořili zajímavé šance především kolem 10. a 11. minuty, jenže Mrázkovu pecku Janus vyrazil do volného prostoru, kde nebyl nikdo připraven k dorážce a přečíslení Tybora s Romanem bylo možná až příliš překombinováno. Proto si do první přestávky odnesli vedení černo-žlutí.

Do druhého dějství vstoupili především domácí ve výrazně vyšším tempu, třetinu otevřel odvážným průnikem Tybor, ale jeho pokus byl sražen vedle. Chemici se rychle tempu přizpůsobili a hrálo se nahoru dolů a také v úvodu s minimem přerušení, takže hra měla spád. Vítkovice se do zápasu vrátily ve 25. minutě, když přesilovou hru využil tečí Lvovy střely z přebrankového prostoru Roman Szturc – 1:1. Ostravané na to ustáli zkrácené oslabení. Litvínov s nabídnutou přesilovkou nenaložil vůbec dobře a naopak se vše otočilo proti němu. Domácí měli k dispozici minutu přesilovky pěti proti třem, leč nevyužili ji, rána Lva mířila mimo, Romanova teč padla těsně vedle. Ani výhoda ze 34. minuty se modro.bílým nevydařila, Gregorcovu ránu z modré kryl Janus v náručí. Remízový stav se tak nejvíce otřásl ve 38. minutě při úniku Jíchy, nicméně Bartošák puk instinktivně zachytil pod betonem a zabránil gólu či případné dorážce dojíždějícího hostujícího útočníka.

Po čtyřicet minut byl zápas z obou stran spíše křečovitý. Vítkovice se ale hned zkraje třetí třetiny konečně probojovaly do vedení a tím se uklidnily a hra se otevřela. Vedoucí a nakonec i vítězný gól zaznamenal po trefě z modré čáry Petr Šidlík, puk zaplaval před Janusem a zapadl za něj – 2:1. Verva se dostala do křeče. Bylo znát, že Litvínovští nechtějí ztratit naději, ale play off se jim čím dál více vzdalovalo. Když se Bartošák dokázal včas přesunout proti Trončinského střele v přesilové hře a v další dokonce doslova vyčapal z druhé strany Kašpara, už i Severočeši začali přijímat fakt, že tento zápas patří Ostravanům. Čekalo se na potvrzení vítkovického vedení. Ve vlastním oslabení ujel Rostislav Olesz, ale i když to s bekhendovým zakončením myslel dobře, Janusův beton nepřestřelil. Janus vychytal i Dejův únik i dorážku Květoně. Úplný klid modro-bílým barvám přinesl povedený průnik Radoslava Tybora po přesném pasu Romana v 54. minutě – 3:1. Litvínov v závěru zkusil hru bez brankáře, prázdnou klec přitom trefil Lev – 4:1. Pověstného bura pak zaznamenal už proti Janusovi v 60. minutě Tomáš Guman a po spolupráci s Poletínem se radoval z první extraligové branky – 5:1. Vítkovice poprvé v sezoně vyzrály na Litvínov, i když se neprobojovaly do šestky, rozloučily se se základní částí tříbodovou výhrou a ze sedmého místa vyzvou v předkole Spartu. Boje play off začínají v Ostravě už v pondělí.

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC VERVA Litvínov 5:1 (0:1, 1:0, 4:0)

Branky: 25. Szturc (Lev, Gregorc), 42. Šidlík (Guman, Szturc), 54. Tybor (D. Květoň), 58. Lev, 60. Guman (Poletín) – 7. L. Doudera (V. Hübl, Myšák). Rozhodčí: Hodek, Kubičík – Bryška, Lhotský. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:0. Diváci: 4 509. Střely na branku: 27:38

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Šidlík, D. Krenželok, Gregorc, Černý, Mrázek, Trška – Olesz, Lev, Dej – D. Květoň, Roman, Tybor – Szturc, T. Jáchym, Poletín – Kucsera, Š. Stránský, Kurovský – Guman

HC VERVA Litvínov: Janus – Šesták, Trončinský, Ščotka, L. Doudera, Strejček, Graborenko, Březák – Lukeš, Hübl, Myšák – Helt, Válek, Kašpar – Jícha, Hanzl, Petružálek – Trávníček, Havelka, Jurčík