HC VÍTKOVICE RIDERA0000Prohra
HC VERVA Litvínov2103Výhra

9.12.2018 16:00 A tým 2018-2019 26

VIT – LIT 0:3: Deka pokračuje, Vítkovice doma proti Litvínovu neskórovaly

Znovu bez vstřelené branky, velké trápení v koncovce a dvě potrestané hrubky, které stály zápas. Vítkovice se ani v domácím duelu s Litvínovem nedokázaly dostat z útlumu a série nezdarů tak pokračuje. Nic na tom nezměnil ani návrat kapitána Rostislava Olesze, ani výraznější střelecká aktivita.

HC Verva LitvínovVítkovice už hodně potřebovaly po čtyřech nezdarech zabrat. Litvínov přijel do Ostravy se stejnou bilancí, jakou měli před střetnutím modro-bílí, a tak se dala očekávat urputná bitva dvou tradičních českých hokejových bašt. Domácí do boje mohli po téměř třech měsících nasadit kapitána Rostislava Olesze, který se vrátil po zranění ramene. V útoku ale trenéři Petr s Trnkou měli k dispozici jen jedenáct útočníků, neboť centr čtvrté formace Jozef Baláž si odjel plnit reprezentační povinnosti.

Slavnostní úvod obstaraný křtem nové knihy o historii Vítkovic z rukou sedmi z devětadvaceti nejvýznamnějších legend klubu vzal po úvodním buly rychle za své. Ostravané byli pod tlakem předešlých nezdarů. Jejich hra, i přes snahu, působila těžkopádně, hodně práce dalo dostat se do šance, která většinou končila nepřesně. Brankář hostů Jaroslav Janus mohl svou chybou za bránou dát domácím šanci na otevření skóre, jenže chyba zůstala nepotrestána, přišel brejk Lukáše Válka, ten obkroužil vítkovickou klec a zasunul puk pod přesouvajícího se Bartošáka – 0:1. Modro-bílí se mohli vrátit do zápasu v přesilové hře, ale získali z ní pramálo, varováním mohl být únik Lukáše Kašpara, ten ještě gólem neskončil, ale krátce po něm zachytil špatnou rozehrávku František Lukeš, ujel s pukem a nedal Bartošákovi šanci – 0:2. Vítkovičtí se nemohli dostat z křečové situace, renomé si nenapravili ani ve druhé přesilovce, ve které sice teč Výtiskovy střely udělala vzruch před Janusem, ale kotouč mířil mimo. Stejně tak do ztracena vyzněl pokus Lva proháčkovat se až před bránu.

Druhé dějství už bylo z pohledu hry domácího celku povedenější. Vítkovičtí se dokázali dostávat častěji do šancí, dokonce soupeře i statisticky přestříleli, ale trápení v zakončení je neopouštělo. Nepomohl ani důraz v brankovišti, ani individuální dovednosti, ani zvýšená střelecká aktivita. Jaroslav Janus držel puky před svou klecí efektivně, přestože byl minimálně dvakrát pod obrovským tlakem. Severočeši se trochu stáhli a nechávali aktivitu na hokejkách soupeře. V závěru druhé periody ovšem přišla jejich první přesilová hra, která vypadala hodně neúspěšně, během ní se ale Rostislav Olesz srazil s brankářem Janusem a putoval za podrážení na trestnou lavici. Minutová přesilovka hostů pěti proti třem byla zažehnána, jenže během jejího konce rozehráli chemici výbornou kombinaci, která skončila nádherným gólem Juraje Mikúše do prázdné brány – 0:3. Vítkovická snaha vyšla kompletně vniveč, před poslední dvacetiminutovkou museli domácí stahovat už tříbrankovou ztrátu.

Třígólová překážka nemusí být vždy nepřekonatelná, ale pro Vítkovice se v tomto utkání rovnala prakticky konci. Modro-bílí to nezabalili, rozhodně ne. Bojovali dál, hned v úvodu třetí třetiny sehráli zajímavou kombinaci Květoň s Tyborem, jehož sklepnutí ze vzduchu ale nemířilo do odkrytého prostoru v Janusově kleci. I střelecká aktivita pokračovala, o čemž svědčí fakt, že Ostravané po dlouhé době v celkovém skóre konečně soupeře přestříleli. Jenže zakončení a efektivita byly nadále nulové. Hodně aktivní i nabuzený byl Rostislav Olesz, ale ani jemu se nepodařilo Januse překonat. V 52. minutě hrály Vítkovice už šestou přesilovku, měla brzy končit, protože rozhodčí odpískali Tyborovi faul na Ščotku. Litvínovský zadák ale sám přiznal, že upadl nezaviněně, faul odvolal, ale domácí početní výhodu nevyužili. V závěru utkání už trochu pracovaly nervy. Szturc se dostal do rozmíšky s Douderou, oba putovali na trestnou lavici. Krátce na to atakoval Olesz jednoho z protivníků a vyfasoval trest na dvě plus deset minut. Alespoň čestný úspěch mohl zaznamenat v 57. minutě Patrik Zdráhal, ale jeho forhendový blafák po úniku Januse nepřekonal. Vítkovice padly popáté v řadě, podruhé za sebou bez vstřeleného gólu a reprezentační pauza jim tak jistě přišla velice vhod.

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC VERVA Litvínov 0:3 (0:2, 0:1, 0:0)

Branky: 7. Válek, 9. Lukeš, 40. J. Mikúš (Ščotka, Kašpar). Rozhodčí: Šír, Obadal – Kis, Rampír. Vyloučení: 4:7, navíc Olesz (VIT) 10 minut osobní trest za zásah do oblasti hlavy a krku. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 4 599. Střely na branku: 35:19

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Výtisk, D. Krenželok, Gregorc, Šidlík, Mrázek, Baranka, Černý – Dej, Lev, Schleiss – D. Květoň, Roman, Tybor – Kucsera, Š. Stránský, Zdráhal – Olesz, Szturc

HC VERVA Litvínov: Janus – Ščotka, Porseland, Baránek, L. Doudera, Suchánek, Romančík, Březák – Kašpar, J. Mikúš, Petružálek – Lukeš, Hübl, Válek – Trávníček, Gerhát, Myšák – O. Jurčík, M. Hanzl, Tůma