HC VÍTKOVICE RIDERA2226Výhra
HC Sparta Praha0011Prohra

12.9.2017 17:30 A tým 2017-2018 3

VIT – SPA 6:1: Vítkovice zcela rozebraly Spartu

V takovovou podívanou nemohl doufat asi ani ten největší optimista. A přece se stalo. Vítkovice na domácím ledě před šesti a půl tisíci diváků kompletně rozebraly a rozstřílely favorizovanou Spartu. Šest branek v síti pražského rivala, hattrick Davida Květoně a jednoznačná dominance od začátku až do konce. Ostravané mohou být na svůj úterní výkon pyšní.

HC Sparta PrahaVítkovičtí hokejisté chtěli proti favorizovanému soupeři z Prahy navázat na nedělní úspěch z ledu Zlína. Trenéři modro-bílých museli udělat v sestavě drobnou změnu vinou zdravotního problému obránce Patrika Urbance. Sparta přijela do Ostravy po dvou výhrách v řadě a chtěla svou šňůru protáhnout, čímž by prolomila neúspěchy z minulé sezony, kdy s vítkovickým celkem padla ve všech ze čtyř utkání. Vítkovice začaly velice aktivně, od prvních sekund držely soupeře v jeho obranném pásmu, škoda jen, že z tlaku mnoho střeleckých pokusů nevytěžily. Sparta se chtěla uvést, jenže Ostravané jim mnoho nedovolili. Marek Hrbas pálil v 5. minutě hodně ostře, jenže Černoch jeho střelu dokázal zblokovat. Jak rychlé ruce má, dokázal Šimon Stránský krátce na to, ale jeho individuální akce k vyloženému ohrožení Honzíka v bráně hostů také nevedla. Vítkovičtí sehráli dvě slepené přesilové hry, pozičně velice dobře, střelecky se snažil prosadit Tybor a následně opět Tybor s dorážejícím Kucserou u tyče, David Honzík byl ale pozorný. Pražané se o slovo přihlásili ve svých dvou početních výhodác. Vve 12. minutě byla jejich střelecká aktivita velká, ale přesnost hodně špatná, kolem Patrika Bartošáka to létalo, ale zasahovat nemusel. Druhá přesilovka ale Spartě vůbec nevyšla, naopak čtveřice Vítkovických si v pásmu soupeře dělala, co chtěla a Rastislav Dej byl po střele z kruhu blízko otevření skóre. Prvního gólu se slušně zaplněná OSTRAVAR ARÉNA dočkala v 17. minutě, David Květoň mistrně obral v rohu o puk Richarda Nedomlela, najel do brankoviště, zastavil a bekhendem propálil Honzíka mezi betony – 1:0. Okamžitě na to šli Sparťané opět do čtyř, pykal Pavelka a na trestné lavici vydržel jen dvaadvacet sekund. David Květoň se ukázal podruhé, tentokrát pohotově z první využil pobídku Rastislava Deje – 2:0. I v závěru Vítkovičtí na pražského soupeře přitlačili, ale jejich útočným akcím udělala přítrž první přestávka.

Během pauzy Vítkovičtí nepřišli o nic ze své dominance a hladu po vítězství nad odvěkým soupeřem. Od prvních okamžiků druhé třetiny museli Pražané řešit jeden nebezpečný útok soupeře za druhým. Ostravané byli pány hry, měli jasnou optickou i reálnou převahu. David Honzík se hodně zapotil při Zdráhalově pokusu, Kolouchově zaseknutí, střele a následném pokusu Deje o dorážku, nebo při Szturcově střele z blízka. Až ve 24. minutě se Sparta pokusila vzdorovat, Petr Vrána se prosmýkl do pásma, ale jeho střela opět mířila zcela mimo. Vítkovice otočily hru na druhou stranu, usadily se před Honzíkem a svému někdejšímu klubu poslal rázný pozdrav zpoza kruhů Marek Hrbas – 3:0. Domácí sice své vedení neumocnili v následné přesilové hře, ale při vlastním oslabení drželi opět Spartu daleko od Bartošáka, hosté museli řešit únik soupeře, duo Olesz – Szturc neskórovalo, ale pošetřilo cenné sekundy. V rovnovážném stavu Vítkovice Spartu vůbec k ničemu nepouštěly, dokázaly zastavit náznak útoku Pražanů a rychle otáčet hru ve svůj prospěch. Největší a také v prvních čtyřiceti minutách jedinou šanci měla Sparta, když v přesilové hře Petr Kumstát z brejku pálil do Bartošáka, puk vítkovickému gólmanovi vypadl a klouzal do brány, naštěstí pohotový Sloboda jej dokázal odpálit do bezpečí ještě před čarou. V poslední minutě druhé periody udeřili domácí počtvrté, atak první formace skončil střelou Ondřeje Romana. Chvíli se zdálo, že najíždějící Květoň puk protečoval a tím pádem zaznamenal hattrick, ale sudí určili jako střelce Romana – 4:0. Převahu Vítkovic dokazovalo nejen skóre, ale i počet střel po dvou třetinách: 32:17 ve prospěch Ostravanů!

Vítkovice jednoznačně vedly, ale vyhráno ještě nebylo, zbývalo dvacet minut. Nutno přiznat, že Ostravané ani v posledním dějství nepolevili v koncentraci ani agresivitě. Dál byli schopní držet emoce na uzdě a jít cílevědomě za svým. Rostislav Olesz to prezentoval hned v první minutě, když sám stojící dokázal „vyhitovat“ dva Sparťany. Vítkovický nátlak a převaha pokračovaly a bylo jen otázkou času, kdy se skóre bude znovu měnit. Lvův průnik středem ve 45. minutě Honzík vystihl. Pražané na chvíli zkoušeli přiostřit hru, ale bylo to z jejich strany marné. Ve 47. minutě domácí udeřili dvakrát. Daniel Kurovský střílel z pravé strany, Honzík vyrazil a Šimon Stránský i z těžkého úhlu dokázal puk vrátit zpět do brány – 5:0. Vnuk mistra ligy z roku 1981 mohl oslavit svůj první extraligový gól, navíc i před zraky svého dědy. Ale než vůbec stačily utichnout oslavy páté branky, vypukly ovace ještě větší. Sedmadvacet sekund po Stránského trefě vyrazil na zteč David Květoň, chvíli uvažoval, zda neposunout do strany na jednoho z najíždějících spoluhráčů, když ale viděl, že by to nebyla nejvýhodnější pozice, vystřelil sám. A dočkal se kýženého hattricku, na led OSTRAVAR ARÉNY dolétla téměř desítka čepic – 6:0. Stadion se zmítal v euforii, hledištěm obíhaly oslavné ódy i chorály a potlesk, šest a půl tisíce diváků se velice dobře bavilo. Jenže Sparta nesložila zbraně, ve 49. minutě dokázal Tomáš Pavelka střelou z kruhu využít přesilovou hru – 6:1. V celkovém výsledku to byla ovšem jen kosmetická změna. Vítkovice za ovací nadšených tribun dotáhly zápas bez větších problémů do konce. Šestibrankovou demolicí favorita navázaly v nové sezoně na čtyři výhry nad Spartou z předešlého ročníku.

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Sparta Praha 6:1 (2:0, 2:0, 2:1)

Branky: 17. D. Květoň, 19. D. Květoň (Dej, Lev), 25. Hrbas (Olesz, Zdráhal), 40. Roman (Tybor), 47. Š. Stránský (Kurovský), 47. D. Květoň (Roman) – 49. Pavelka (Kalina, Říčka). Rozhodčí: Hradil, Horák – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 6:6. Využití: 1:1. Diváci: 6427. Střely na brankáře: 40:23.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Baranka, Hrbas, Klok, Sloboda, Výtisk, Trška – D. Květoň, Roman, Tybor – Olesz, Lev, Zdráhal – Kucsera, Kolouch, Dej – Kurovský, Š. Stránský, Szturc – T. Jáchym

HC Sparta Praha: Honzík – T. Dvořák, Zámorský, Pavelka, Kalina, Nedomlel, Mikuš – J. Hlinka, Vrána, Reichenberg – Kumstát, Pech, Kudrna – Říčka, Klimek, Forman – Uher, Černoch, Saponari – Rousek