HC VÍTKOVICE RIDERA0011Prohra
HC Sparta Praha1113Výhra

27.11.2019 17:30 A tým 2019-2020 22

VIT – SPA 1:3: Lídr ovládl zápas, Vítkovice potřetí bez bodu

Sparta prodloužila sérii výher na sedm, Vítkovice padly potřetí v řadě. Dohrávka 22. kola v OSTRAVAR ARÉNĚ měla jasného pána, tím byl vedoucí celek extraligové tabulky. Domácí se pokusili o zvrat ve třetí třetině, šťastný gól Tršky je mohl vrátit do hry, ale vysoký počet oslabení nahrával do karet hostům, kteří nakonec po výhře 3:1 odvezli všechny body do Prahy.

HC Sparta PrahaDo televizní dohrávky 22. kola nasadili vítkovičtí trenéři proti rozjeté a současně vedoucí Spartě hodně proházenou sestavu. Oproti nedělnímu debaklu s Plzní nezůstal téměř kámen na kameni. Beze změny zůstala jen čtvrtá útočná formace, jinak došlo k přetrhání dosavadních vazeb a snaha vytvořit zcela nové, s vírou, že budou úspěšnější. Po uzdravení po otřesu z Olomouce hlásil návrat do sestavy i obránce Tomáš Černý, do branky se postavil Daniel Dolejš, Miroslava Svobodu zastavil zdravotní problém, následkem čehož byl na soupisku jako druhý brankář dopsán junior Dominik Piták.

Sparta začala rychlou a nebezpečnou akcí a vůbec si v úvodu udržela útočnou aktivitu. Vítkovickým ale rozhodně nešlo vytknout dobré bránění a po několika minutách se dostali do tempa i na útočné straně, zajímavý brejk předvedl třeba Lakatoš, nebo Bodák. Ostravané dobře nenaložili s první přesilovou hrou zápasu. Hned po ní hosté nečekaně udeřili. Po vyhraném buly v pásmu posunul za kruhy Blain kotouč na Tomáše Řepíka, po jehož ráně puk propadl mezi betony Daniela Dolejše – 0:1. Následovala mezihra Sparty, hned tři přesilovky, ve kterých ale modro-bílí odvedli výbornou práci a navzdory přesile dokázali držet soupeře v šachu. S ohledem na tři početní výhody vyznívá i střelecká aktivita první třetiny jasně pro Pražany, nicméně pokud šlo o defenzivní část, Vítkovičtí podávali sympatický výkon.

Hosté udávali tempo i tón hry také v prostřední části. Krátce po jejím rozehrání, ve 25. minutě, našel Robert Říčka na kruhu připraveného Matůše Sukeľa, který švihem prostřelil Daniela Dolejše – 0:2. V brance ale problém Vítkovic rozhodně nebyl. Dolejš i přes dva inkasované góly během čtyřiceti minut dokázal odrážet akce hostů. Bohužel Ostravané trápili sami sebe, nadřeli se při každé rozehrávce, jejich kombinace vázla a celoplošné napadání Pražanů jim jejich situaci ještě ztěžovalo. Přesto, ve 38. minutě dokázali modro-bílí zaútočit, jenže tentokrát je zklamala zase koncovka. Nejprve Trška vracel puk od modré čáry před branku, kde si na něj počíhal Bukarts, ale nezakončil. Po obratu hry se z následného brejku na Sedláčka hnali domácí v útoku tří proti jednomu, ale Rastislav Dej na konci kombinace nezužitkoval střílený pas Lakatoše a na Sedláčka nevyzrál.

Do třetí třetiny vstoupily zajímavou šancí Vítkovice, Mallet hledal před Deje, ale ten odrazil puk vysoko nad bránu. Pak pálil z bezprostřední blízkosti Bukarts, puk Sedláčkovi vypadl, ale mimo klec. Pak po Lakatošově střele byl puk sražen a jen těsně se otřel kolem brány hostů. Drtivý tlak předvedli domácí, jenže bezúspěšný. A pak se ujala zcela nenápadná střela. Peter Trška ve 45. minutě nahodil obloučkem puk ze středního pásma na bránu. Jakubu Sedláčkovi se asi kotouč ztratil ze zorného pole pod stropem arény a najednou dopadl před něj a s pohybem brankáře vzad skončil v kleci – 1:2. Ostravané se dočkali gólu po 132 minutách a rázem viditelně ožili, stejně jako publikum v hale. Jenže útočné akce byli domácí nuceni odložit kvůli dalšímu oslabení a přesilová hra Spartu vrátila do dvoubrankového vedení. Pech našel Roberta Říčku na druhém kruhu a ten se z první trefil přesně – 1:3. Reakci si museli Vítkovičtí nechat na pozdější čas, prakticky okamžitě po inkasovaném gólu šli opět do čtyř, respektive do tří, a to na půl minuty. Dvojnásobné oslabení zvládli a úspěšně se ubránili i klasické přesilovce, v ní dokonce Mallet zkoušel zaútočit, ale Sedláček byl tentokrát pozorný. Sparta kontrolovala dění na ledě, kontrolovala úbytek času. Trochu emocí do všeho vnesla šarvátka, spíše strkanice mezi Schleissem a Dvořákem. Kromě toho, že Schleiss šel na trestnou lavici za vysokou hůl ale toho mnoho nevyřešila. V poslední minutě, po návratu do plného stavu hráčů, zkusili domácí po oddechovém čase hru bez brankáře, ale bezvýsledně. Sparta vyhrála sedmý duel v řadě, Vítkovice padly potřetí za sebou.

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Sparta Praha 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)

Branky: 45. Trška (Š. Stránský) – 9. Řepík (Blain, D. Tomášek), 25. Sukeľ (Říčka, Kudrna), 47. Říčka (Pech). Rozhodčí: Hradil, Mrkva – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 7:2. Využití: 0:1. Diváci: 4 509. Střely na branku: 24:40.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Dolejš – Šidlík, Bodák, Gregorc, Trška, Výtisk, D. Krenželok, T. Černý – Bukarts, Š. Stránský, Razgals – Dej, Lakatoš, Mallet – Zdráhal, Roman, Schleiss – Baláž, Werbik, Guman

HC Sparta Praha: Sedláček – Kalina, Blain, Dvořák, Jurčina, Polášek, Košťálek, Piskáček – Smejkal, D. Tomášek, Řepík – Kudrna, Sukeľ, Říčka – Buchtele, Pech, Forman – Rousek, Vitouch, Dvořáček