HC VÍTKOVICE RIDERA0112Výhra
HC Sparta Praha0011Prohra

11.3.2019 17:00 A tým 2018-2019 PRK 1

PLAY OFF VIT – SPA 2:1: První korálek po tuhé bitvě navlékly Vítkovice

Vítězně vstoupily Vítkovice do předkola play off proti Spartě. Na domácím ledě potvrdily vítěznou formu i úspěšnou bilanci proti pražskému rivalovi a v tuhé a nelehké bitvě byly přece jen o rozhodující gól lepší. V sérii na tři vítězství se ujaly vedení. Předkolo play off Vítkovice – Sparta pokračuje v úterý opět v Ostravě, od 17 hodin.

HC Sparta PrahaVyřazovací boje a bitva o čtvrtfinále se rozjely. Vítkovice v historicky 11. play off sérii vyzvaly Spartu, souboj předkola začal na ostravském ledě v pondělí. Ostravané do něj vstoupili bez Blaže Gregorce v obraně a bez Patrika Zdráhala v útoku. Tým, který patřil k nejlepším domácím celkům základní části a v dlouhodobé soutěži neztratil na svém ledě se Spartou ani bod, chtěl využít naplno potenciálu svého prostředí a i když – snad vinou kolize dřívějšího času a televizního přenosu – před na play off slabší návštěvou, chtěl urvat první úspěch, v sérii na tři vítězství tolik důležitý.

Po ohnnivém nástupu a slavnostním okamžiku s českou státní hymnou následoval ceremoniál, po kterém Jan Výtisk, jako vítěz Radegast Indexu základní části, obdržel zelenou helmu RI a dostal ji do držení, dokud budou Vítkovice v bojích Masarykova poháru. Klasický zápas play off, minimálně v první třetině. Žádný z týmů se nikam bezhlavě nehnal. Konsolidovaná obrana, bojovnost, důraz, souboje. To byly atributy obou týmů, nicméně hra měla spád, v 6. minutě ji přerušilo vyloučení na straně domácích. K radosti ostravského publika ale modro-bílí výrazně úspěšně obstáli a dokonce i na oko ohrozili bránu Sparty. Přesilová hra nabudila hosty více, ti se tak snáz a aktivněji tlačili do útoku, naráželi ale na připravenou defenzivu Vítkovic, podpořenou Bartošákem. Velikou šanci mohl mít v 11. minutě Kanaďan Blain, ale jeho střela byla zblokována. Ostravané se ubránili i druhému oslabení, byť v tomto momentu už byli Pražané nebezpečnější. Ne, že by se Vítkovičtí v rovnovážném stavu netlačili do ofenzivy, ale i zadní řady Sparty byly zpevněné a jen málokterá ze střel prošla až přímo na Machovského, ten tak v první periodě zapsal jen tři zákroky, namísto Bartošákových osmi. I domácí si zahráli početní výhodu, obrovskou šanci mohl mít Šimon Stránský, který jako by zůstal zcela sám na pravém kruhu, ale minul bránu.

Ve druhé třetině se rozjelo to pravé play off mezi Ostravany a Sparťany. Po náporu domácích a následné situaci před bránou Vítkovic se do sebe zaklesli Jan Výtisk a Richard Jarůšek v pěstním souboji. Jarůškovy pěsti možná byly rychlejší, ale byl to on, kdo skončil k radosti domácích fanoušků na lopatkách. Ve 23. minutě zlikvidoval spíše instinktivně pokus Berana z mezikruží Bartošák. Následoval atak Romanovy formace, která hosty dost v jejich obranném pásmu potrápila. Brankáře Matěje Machovského ve 28. minutě zachránila po Lvově pumelici tyč. V polovině utkání sevřeli Sparťané soupeře v pásmu, ale výsledkem bylo jen osvobození Tomáše Gumana, únik a rána zpoza kruhů, která málem protrhla síťku Machovského klece – 1:0. Sparta přesto pokračovala v nátlaku, který ukončila až přesilovka domácích, v ní nejprve z útočné vlny Romanovy formace pálil Schleiss, ale nepřesně, Pražané navzdory oslabení zahrozili Rouskem. Na ledě se čím dál více přiostřovalo, důkazem byla i další šarvátka, tentokrát mezi Schleissem a Dovřákem, po které oba týmy dohrávaly třetinu ve čtyřech.

Třetí perioda připomínala v úvodu spíše první, bojovná, trochu opatrná, ale o úroveň rychlejší, což dokázal hned z jejího kraje průnikem před bránu Tybor. Znovu to na ledě jiskřilo, před oběma brankami se strhly mely. Vítkovičtí se o vedení připravili tak trochu vlastní chybou, když se napadající Mrázek provinil v útočném pásmu. Sparta nabídnutou přesilovku využila, se štěstím. Střelu Lukáše Rouska vyrazil Patrik Bartošák nešťastně za sebe do brány – 1:1. Emoce v Aréně rozvířila situace, při níž sudí přehlédli naprosto evidentní seknutí do holeně Davida Květoně. V nervózní náladě se hrálo dál. V 53. minutě se zdálo, že Sparta utkání otočí, po neúspěšném tlaku Romanovců v útočném pásmu ujel Andrej Kudrna v samostatném úniku, ale Patrik Bartošák obstál. Hra se okamžitě přenesla zpět před Machovského, Romanova střela jej dezorientovala, sparťanský gólman nevěděl, kde má puk, a tak pro dojíždějícího Radoslava Tybora bylo k jásotu domácí haly jen třešničkou na dortu dorazit puk do klece – 2:1. Vítkovice ale ještě vyhráno neměly. Hlavně v závěru Pražané přitlačili. Po zakázaném uvolnění si tři minuty před koncem Jakub Petr pro jistotu vzal oddechový čas. S vypětím sil odolávali domácí převaze hostů během power play. Šest vteřin před koncem se dopustil chyby Jakub Lev, když přestřelil plexisklo a vysloužil si dvě trestné minuty za zdržování. Naštěstí oněch šest vteřinek byli Ostravané navzdory dvojnásobnému oslabení schopní ubránit a v sérii na tři vítězství zapsali první výhru.

Generali Play Off Tipsport Extraligy

Předkolo – 1. ZÁPAS

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Sparta Praha 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)

Stav série: 1:0

Branky: 31. Guman, 53. Tybor (Roman) – 47. Rousek (Košťálek, Blain). Rozhodčí: Hodek, Kika – Ondráček, Špůr. Vyloučení: 9:9, navíc Výtisk (VIT) a Jarůšek (SPA) oba 10 minut osobní trest za hrubost. Využití: 0:1. Diváci: 5 739. Střely na branku: 25:37

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Hrabal, Trška, Výtisk, Mrázek, Šidlík, D. Krenželok, T. Černý – Olesz, Lev, Dej – D. Květoň, Roman, Tybor – Szturc, Poletín, Guman – Kucsera, Š. Stránský, Schleiss

HC Sparta Praha: Machovský – Kalina, Blain, Piskáček, Pavelka, Dvořák, Košťálek, Voráček – Smejkal, Sill, Černoch – Klimek, Hlinka, Bukarts – Jarůšek, Pech, Kudrna – Beran, Klíma, Rousek