:

HC VÍTKOVICE RIDERA0224Výhra
HC Sparta Praha0112Prohra

21.12.2018 17:30 A tým 2018-2019 28

VIT – SPA 4:2: Výroční vítězství s velkým „V“, aneb tříbodová oslava devadesátin

Výroční oslava 90 let klubu, pocta Františku Černíkovi a vyvěšení jeho dresu, ale také lítý boj o extraligové body. Hokejisté HC VÍTKOVICE RIDERA v retro dresech z 30. let hostí na svém ledě od 17:30 hodin pražskou Spartu. Sledujte utkání s námi v naší re-online reportáži po třetinách a změny stavu a klíčové momenty na Facebooku a Twitteru.

HC Sparta PrahaPáteční den měl už od dopoledních hodin slavnostní nádech. Vítkovice s dvoudenní odchylkou oslavily 90. výročí založení hokejového týmu. Duel se Spartou se proto uskutečňoval hned ve dvou rovinách – v první klasické sportovní a ve druhé výroční. Výroční čítala velkolepý předzápasový ceremoniál s účastí téměř 90 bývalých hráčů a klubových legend na ledě při poctě Františku Černíkovi, jehož dres před úvodním buly vystoupal pod strop OSTRAVAR ARÉNY. Sportovní stránka věci se rozehrála později. Domácí Vítkovice oblékly dnes netradiční černo-bílé dresy s „V“ na prsou, repliky historicky prvních vítkovických hokejových dresů ze začátku 30. let.

Slavnostní ceremoniál se podle předpokladů protáhl na zhruba čtvrt hodiny. Nezdálo se ale, že by týmy poté nějak ztrácely na rychlosti. Vítkovice hned v úvodu přišly o jednoho z lídrů. Jan Výtisk tvrdě zastavil unikajícího Matěje Berana a od sudích inkasoval pět minut a trest do konce utkání. Domácí se museli prokousat pětiminutovým oslabením, ale i v něm dokázali zahrozit, Patrik Bartošák zasahoval bezchybně. Ostrý hit schytal i jeden z domácích, Radoslav Tybor se snažil prodrat mezi beky Sparty, ale neuspěl. Dost to také na ledě jiskřilo, mnoho nechybělo a Krenželok si málem ručně vyřizoval účty s Formanem. Zaplněné OSTRAVAR ARÉNĚ se oboustranně bojovný hokej líbil. Chyběly jen góly, nejblíže k němu měli domácí, Matěje Machovského po hbité střele Radoslava Tybora ale zachránila tyč.

I když po pauze byly aktivnější Vítkovice, velkou příležitost k otevření skóre si kanonádou v útočném pásmu vytvořili Sparťané. Domácí si ovšem úvod druhé periody přesto nenechali vzít, ve 24. minutě obsadili útočné pásmo a výbornou prací celé pětky se dočkali otevření skóre, když střelu Tomáše Černého šikovně tečoval Rastislav Dej těsně před Machovským – 1:0. Okamžitě mohli, v tomto zápase, černo-bílí vést o dvě branky, naneštěstí při dalším útoku David Květoň minul odkrytý prostor v bráně. Ostravané sice nevyužili početní výhodu, ale ve 29. minutě rozjásal zaplněnou halu nekompromisní střelou zpoza kruhů Jaroslav Mrázek a nejen, že se trefil do sítě někdejšího klubu, ale oslavil i premiérový gól po návratu do Vítkovic – 2:0. Domácí kontrolovali hru, Sparťané se snažili vzdorovat, přetahovaná pokračovala, ale bylo evidentní, že sebevědoměji si počínají borci s „V“ na prsou, a to i díky podpoře vlastního publika. Škoda nevyužitého úniku Tybora. Pražané zabrali v posledních okamžicích druhé periody, šťastným gólem za přispění odrazu o bránícího domácího hráče se jim podařilo ve 39. minutě snížit. Pak na druhé straně stálo štěstí i při domácích, když hosté zatlačili a v posledních vteřinách doslova ždímali vítkovickou pětici před jejich brankou. Vysvobození pro Ostravany přišlo v podobě druhé sirény.

Bylo znát, že třetí třetinu chtějí ovládnout Vítkovičtí, a to od prvních okamžiků. Několik slibných pokusů ještě Machovský kryl, pak se ale ve 43. minutě utrhl Jan Schleiss a nekompromisně střelou z kruhu z jízdy přes bránícího hráče zvýšil opět na rozdíl dvou branek – 3:1. Gól hru zklidnil, respektive utlačil Spartu. Vítkovičtí pokračovali v dobývání jejích pozic. Tvrdost Barankovy rány poznal na vlastní masku Machovský. Ostravané k radosti svých fanoušků ustáli další oslabení, jenže krátce po něm Buchtele skvěle odclonil výhled Patriku Bartošákovi a Petr Vrána se ranou nemýlil – 3:2. Schylovalo se k dramatu, nicméně Vítkovičtí pořád drželi otěže zápasu ve vlastních rukách. Pokračovali v útočné hře a vyplatilo se. V 56. minutě pronikl po levé straně do útočného pásma Jan Schleiss, posunul na střed Šimonu Stránskému, který z jízdy zavěsil a jeho gólová radost explodovala nad celou devítitisícovou návštěvou – 4:2. Škoda jen, že Sparťané v závěru neudrželi nervy na uzdě. Za rozhodnutého stavu a při jejich oslabení bylo zbytečné, aby Jan Piskáček najel tvrdě do Bartošáka, který kryl puk. Sprška nadávek z hlediště a také sprška ran od mstitelů v černo-bílých dresech. Nic už ale nemohlo změnit nic na faktu, že Vítkovice vyhrály fantastický výroční zápas a ke své oslavě 90. narozenin si nadělily tříbodovou výhru.

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Sparta Praha 4:2 (0:0, 2:1, 2:1)

Branky: 24. Dej (Černý, Olesz), 29. Mrázek (Dej, Olesz), 43. Schleiss, 56. Š. Stránský (Schleiss) – 39. Blain (Pšenička, Piskáček), 53. Vrána (Pavelka). Rozhodčí: Hejduk, Mrkva – Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 5:5, navíc Výtisk (VIT) 5 minut + do konce utkání za faul kolenem. Bez využití. Diváci: 8 939. Střely na branku: 32:28.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Výtisk, D. Krenželok, Šidlík, Gregorc, Mrázek, Baranka, Černý – Olesz, Lev, Dej – D. Květoň, Roman, Tybor – Kucsera, Pytlík, Szturc – Schleiss, Š. Stránský, Zdráhal

HC Sparta Praha: Machovský – de la Rose, Pavelka, Piskáček, Blain, Dvořák, Košťálek, Delisle – Smejkal, Klimek, Beran – Buchtele, Vrána, Kudrna – Kumstát, Pech, Pšenička – Jarůšek, Sill, Forman