HC VÍTKOVICE RIDERA3003Výhra
HC Sparta Praha2002Prohra

16.9.2018 17:30 A tým 2018-2019 2

VIT – SPA 3:2: Vítkovickou výhru nad Spartou řídila plzeňská klika

První domácí zápas – první domácí vítězství = dvě kola a plný počet bodů. Vítkovice potvrdily dobrý vstup do sezony na vlastním ledě, kde střelecky i herně přetlačily ambiciózní Spartu. Gólově Pražany rozebrali plzeňští legionáři Lev a Schleiss, bojovností ale vynikal celý tým, který ustál dvě ze tří oslabení tří proti pěti.

HC Sparta PrahaOba týmy v pátek vstoupily do nové sezony vítězně. Snahou a cílem Vítkovic před prvním domácím zápasem bylo navázat na úspěch v Pardubicích a na úvod jubilejní sezony nadělit svým fanouškům vítězství nad tradičním soupeřem z hlavního města. Sparta měla cíl logicky opačný. Úvodnímu duelu na ostravském ledě předcházel slavnostní úvod v podobě upraveného nástupu hráčů, státní hymny v podání dětského sboru a především čestného buly z rukou legendy legend Františka Černíka.

Zaplněné sektory samozřejmě přivítaly legendu legend vítkovického hokeje potleskem ve stoje a puk vhozený mezi kapitány obou celků minimálně v první třetině lépe létal domácím, i když obecně byla úvodní perioda brankově bohatá. Herně byli aktivnější domácí, dobře bránili střední pásmo, dobře bruslili, byli agresivnější. Sparta ale určitě nebyla jen divákem, nebezpečné protiútoky byly její výsadou. Gólový účet otevřel v 5. minutě Jakub Lev, který ze středu přesně zakončil útočnou vlnu celé své formace – 1:0. Pražanům nahrála na vyrovnání nedisciplinovanost modro-bílých. Přesilovou hru pěti proti třem využil z brankoviště Richard Jarůšek – 1:1. Ve 14. minutě si Ostravané vzali vedení zpátky zásluhou teče Jana Schleisse – 2:1. Jenže náskok vydržel pouhých 8 sekund, po vyhraném vhazování mířil puk směrem k Bartošákovi, ten se mu vydal vstříc, ale bruslařský spurt proti Miroslavu Formanovi prohrál, Forman vydloubl kotouč nad brankáře a srovnal – 2:2. Do kabin se ale přesto odcházelo za stavu, který lahodil domácímu publiku. V 16. minutě šli i hosté do tří a Jakub Lev neuvěřitelnou bombou propálil vše, včetně Machovského – 3:2. Náskok Vítkovic přitom mohl být ještě značnější, obrovský tlak si vypracovaly v 19. minutě, defenziva hostů byla jako na střelnici, ale situaci se štěstním ustála.

V prostředním dějství se brankostroj zastavil, ale atraktivitu duel mezi tradičními rivaly rozhodně neztratil. Vítkovičtí měli především v prvních deseti minutách obrovské množství šancí. Machovský byl i díky vyloučením na straně Spartě stále v permanenci, ale Ostravané nedokázali převahu znásobit do stavu zápasu. Nejen v početních výhodách to modro-bílým šlo. Jaké mají herní sebevědomí, navzdory deficitu jednoho muže v poli, ukázal Roman Szturc, který ve vlastním oslabení doslova povodil celou sparťanskou pětici nejprve do středního pásma, pak zpět do obranného, aby nakonec zakončil svou jízdu na druhé straně kluziště, přičemž našetřil významný počet vteřin na konto svého týmu. Dost to na ledě i jiskřilo, zlým mužem Sparty byl Jarůšek, kterému ale domácí nic nedarovali. Ve 36. minutě mohl Jakub Lev zkompletovat hattrick. Stal se totiž exekutorem trestného střílení po faulu na unikajícího Zdráhala. Kanonýr s číslem 90 zvolil efektní zakončení, přikopl si kotouč a chtěl zavěsit pod víko, bohužel přestřelil.

Vítkovičtí i v závěrečném dějství duelu pokračovali v dobré hře, útočně i pohybem předčili svého soupeře, měli více ze zápasu, jenže se jim nedařilo to více promítnout ve skóre. Někdy až možná zbytečné kombinace i během situací, které si jasně říkaly o co nejjednodušší zakončení, nulovaly aktivitu modro-bílých. Sparta se díky tomu začala více osmělovat. Domácí si vzali pro jistotu i brzký oddechový čas, aby si ujasnili, co potřebují a chtějí hrát. Snaha vrátit se k jednodušší hře ale musela jít do pozadí. Po provinění Stránského a také vyloučení Bartošáka v 53. minutě měli hosté minutu a 44 vteřin přesilové hry pěti proti třem. Aréna hučela jako obrovský úl a všechna energie se snášela na trojici hráčů v bílém, kteří proti dvojnásobné přesile odváděli neskutečnou práci. Padali do střel, blokovali kotouče i dorážející soupeře. Bez výjimky si obě trojice zasloužily ovace tribun. Nevyužitá šance srazila Pražany do kolen. Závěrečný tlak byl nebezpečný a hra bez brankáře dostala Ostravany pod tlak, ale jejich motivace a odhodlání měly proti snaze soupeře navrch. Vítkovice před sedmi tisícovkami diváků dotáhly duel do vítězného konce a z úvodních dvou kol si připsaly plných šest bodů.

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Sparta Praha 3:2 (3:2, 0:0, 0:0)

Branky: 5. Lev (Olesz, Trška), 14. Schleiss (Trška, Dej), 17. Lev (Trška, Dej) – 12. Jarůšek (Blain, Košťálek), 14. Forman (Pavelka, Kalina). Rozhodčí: Šír, Lacina – Bryška, Špůr. Vyloučení: 6:8. Využití: 2:1. Diváci: 7 121. Střely na branku: 33:37

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Hrbas, Baranka, Šidlík, de la Rose, Výtisk, Trška – Szturc, Roman, Tybor – Olesz, Lev, Schleiss – Dej, Mahbod, D. Květoň – Kucsera, Š. Stránský, Zdráhal – Pytlík

HC Sparta Praha: Machovský – Blain, Kalina, Pavelka, Košťálek, Piskáček, Gregorc, Delisle – Smejkal, Sill, Černoch – Říčka, Vrána, Jarůšek – Pšenička, Pech, Forman – Buchtele, Klimek, Kudrna