:

HC VÍTKOVICE RIDERA2327Výhra
HC Sparta Praha0303Prohra

8.12.2017 17:20 A tým 2017-2018 29

VIT – SPA 7:3: Sedmibranková smršť pečetila sedmou výhru nad Spartou a posun na třetí flek

To byla hokejová paráda! Ostrava zažila velký večer. Vítkovicím se podařilo vytoužené – porazit podruhé v týdnu Spartu. Na vlastním ledě a před 8 000 fanoušky modro-bílí rozstříleli Pražany sedmi góly, triumfovali tak posedmé v řadě ve vzájemných soubojích, šňůru extraligových vítězství natáhli na pět a poskočili už na třetí příčku v tabulce!

HC Sparta PrahaDo odvety na ostravském ledě v takzvaném back-to-back souboji mezi Vítkovicemi a Spartou už oba týmy mohly nasadit své podzimní posily. Na křídle prvního útoku domácích tak nechyběl Milan Bartovič a dres Pražanů oblékl i produktivní a střelecky disponovaný Richard Jarůšek. Úterní vzájemná bitva určila směr tohoto duelu, zatímco Vítkovice chtěly navázat na výhru z hlavního města a srazit svého tradičního rivala posedmé v řadě. Sparta měla logicky plán zcela opačný, tedy revanšovat se modro-bílému soupeři a po šesti prohrách za sebou jej konečně porazit. Do utkání na straně domácích ještě pro zranění nebyl schopný nastoupit obránce Jan Výtisk, přesto před úvodním buly převzal z rukou bývalého vynikajícího vítkovického zadáka 80. a 90. let Jana Vavrečky zelenou helmu pro vítěze Radegast Indexu za měsíc listopad. Odhodlání Sparty zlomit vítkovické prokletí bylo od prvních okamžiků evidentní. Pražané se snažili přistoupit k úvodu aktivně, ale dobře připravení Ostravané jim jejich pokusy hatili. Začalo to dobrým pokrytím středního pásma a postupem pokračovalo stále větším tlakem do útočné třetiny. Vítkovická nadvláda ve vzájemných soubojích se projevila brzy, v 6. minutě po ataku celé formace se před bránou zjevil nečekaně obránce Lukáš Klok a přesným švihem pod víko sparťanské klece otevřel skóre – 1:0. Vlna radosti domácích byla tak velká, že se na něj spoluhráči okamžitě vrhli a ani mu nedovolili jeho tradiční oslavu v podobně lučištníka. Hosté se připomněli především díky Petru Vránovi, který v 9. minutě po individuální akci v pásmu zaměstnal Patrika Bartošáka. Podobné to bylo i v přesilovce Pražanů, znovu to byl Vrána, který přidělával starosti, vítkovický gólman ale byl pohotový a pozorný. Ve 14. minutě ukázal své kvality juniorský reprezentant Kurovský, nejprve se dokázal prosadit v situaci jeden na jednoho a z následné akce se snažil důrazně propasírovat puk přímo před brankářem Kváčou. Druhý gól ale na sebe od tohoto momentu nenechal dlouho čekat. Druhá vítkovická formace využila pádu sparťanského bránícího hráče ve středním pásmu, z následného přečíslení se před bránu prosmýkl Ondřej Roman, nastřelil puk na Kváču a i když ten kryl, kotouč se nakonec po odrazu od něj skutálel do klece – 2:0. Vítkovičtí pokračovali v aktivní hře a byl jich plný led, nával prvního útoku přinesl tyč po Oleszove teči. Škoda jen nevyužité přesilovky v posledních minutách prvního dějství, protože Ostravané měli obrovský tlak.

Vítkovice vstoupily do druhé části velkolepě, útočně, aktivně a už ve 22. minutě navýšily skóre. Nádhernou trefou do růžku se prezentoval David Květoň – 3:0. Sparťané mohli korigovat v početní výhodě, ale Ostravané je v podstatě vůbec k ničemu nepustili. Ve 28. minutě měl gól na holi hostující Reichenberg, nebo lépe řečeno neměl, protože před prázdnou bránou minul puk a z akce nebylo nic. Podobnou situaci po následném brejku předvedli Kolouch s Kucserou, Kucsera pálil do prázdné klece, ale Kváča se dokázal hokejkou natáhnout a puk odrazit. Krátce na to zaúřadovala čtvrtá vítkovická formace, Šimon Stránský obkroužil útočné pásmo, nastřelil na Kváču a důrazný Daniel Kurovský se prosadil – 4:0. Zdálo se, že Vítkovice mají zápas pevně v rukou a soupeře šetřit nebudou. Jenže přišla nevyužitá přesilovka pěti proti třem, ta vlila hostům novou krev do žil. Při hře pěti proti čtyřem vypíchl puk obráncům na modré čáře Andrej Kudrna, ujel a prostřelil Bartošáka – 4:1 Domácí si pro jistotu vzali oddechový čas, ale drama tím neodvrátili. Bartošák byl stále pod větším tlakem. Hrůzostrašné chvíle prožili modro-bílí v rozmezí 37. a 38. minuty. Sparta doslova ťukesem do prázdné brány využila přesilovku, zakončoval Alex Reichenberg – 4:2. Pak přišel kiks v rozehrávce v obranném pásmu, puk zachytil znovu Andrej Kudrna a propálil vítkovického brankáře – 4:3. Nad domácími se začala stahovat mračna. Ta ale promptně zahnal kapitán Rostislav Olesz. Do minuty po třetím sparťanském gólu stál na konci ťukané s Bartovičem a Lvem a puk sklepl za Kváčova záda – 5:3. Na ledě se ale notně přiostřilo, s druhou sirénou si to chtěl s domácím Barankou vyřizovat hostující Uher a vše nasvědčovalo, že v posledním dějství bude ještě veselo.

Emoce ale Ostravané ve třetím dějství udrželi na uzdě, nenechali se vyprovokovat a bojovali hokejem. Sparta začala tím, že vystřídala Kváču, jenže ani David Honzík svou neprůstřelnost dlouho nedržel, vlastně vůbec, protože hned z první akce inkasoval. Ve 42. minutě Roman Szturc dokázal protlačit po kličce kotouč za Honzíkova záda, ten sice na poslední chvíli puk vytahoval z brány, jenže následné video potvrdilo, že až poté, co byl za čárou – 6:3. Pak se chvíli hrálo nahoru – dolů, to už ale arénou obíhaly mexické vlny. Ostravané, hnáni hodně pozitivní atmosférou, sice nevyužili početní výhodu, ale krátce poté ujel v samostatném sólu Jakub Lev. Bez ohledu na to, že měl na zádech hned dva bránící Sparťany, dokázal zakončit a prostřelit Honzíka – 7:3. Pak už to byla v podstatě hra kočky s myší. Nutno podotknout, že nový muž mezi třemi tyčemi Sparty pochytal několik vyložených šancí a tím alespoň odvrátil potupnou desítku – zlikvidoval dvě přečíslení Romana se Stránským, v závěru za ním zvonila tyč po střele Olesze. Vítkovice v euforické atmosféře téměř plné OSTRAVAR ARÉNY dotáhly své snažení do vítězného konce. Nic na tom nezměnila ani snaha Jarůška vyprovokovat souboj s Hrbasem. Ten mu jen profesorsky ukázal na výsledkovou tabuli, která hovořila za vše. Spartu porazily posedmé v řadě, do aktuální formy zapsaly pátou výhru za sebou a díky porážce Třince se posunuly na třetí místo extraligové tabulky!

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Sparta Praha 7:3 (2:0, 3:3, 2:0)

Branky: 6. Klok (Š. Stránský), 15. Roman (Hrbas, Baranka), 22. D. Květoň (Baranka), 29. Kurovský (Š. Stránský, T. Jáchym), 39. Olesz (Bartovič, Lev), 42. Szturc (Roman, D. Květoň), 48. Lev (Baranka, Sloboda) – 32. Kudrna (Říčka), 37. Reichenberg (Jarůšek, Vrána), 38. Kudrna. Rozhodčí: Müllner, Snášel – Lederer, Kollár .Vyloučení: 5:7. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 8036. Střely na branku: 31:39

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Klok, Sloboda, Baranka, Hrbas, D. Krenželok, Trška – Olesz, Lev, Bartovič – D. Květoň, Roman, Szturc – Kucsera, Kolouch, P. Zdráhal – Kurovský, T. Jáchym, Š. Stránský – Hudeček

HC Sparta Praha: Kváča – Pavelka, Z. Michálek, Švrček, Kalina, Nedomlel, T. Dvořák, Piskáček – Říčka, Vrána, Jarůšek – Reichenberg, J. Hlinka, Forman – Kumstát, Klimek, Kudrna – Smejkal, Černoch, Uher