HC VÍTKOVICE RIDERA1113Výhra
HC Sparta Praha0202Prohra

19.11.2021 17:30 A tým 2021-2022 24

VIT – SPA 3:2: Výborně! Vítkovice skolily favorizovanou Spartu

Po středeční prohře přivítaly Vítkovice tradičního rivala pražskou Spartu. Již od úvodních minut bylo patrné, že solidně zaplněná OSTRAVAR Aréna požene vítkovické borce za kýženým ziskem bodů. Hned dvakrát zvládla Sparta vyrovnat vítkovický náskok, potřetí se jí to ale nepovedlo. Domácí tak utnuli šňůru porážek a berou všechny tři body.

Terč s rudým „S“ opět dorazil do Ostravy. Atraktivní páteční termín a atraktivní souboj. Pražané vyrukovali na modro-bílého soupeře už se staronovou posilou v brankovišti Matějem Machovským, který se vrátil z Dinama Riga den před utkáním. Trenéři Sparty však dali v brance přednost Salákovi. Domácí chtěli po sérii nezdarů konečně prolomit smůlu, vytáhnout se na favorita a konečně zapsat potřebné body do tabulky. V jejich snažení jim znovu nemohl pomoci zdravotně indisponovaný Vladimír Svačina.

První nebezpečná střela byla k vidění z hole Řepíka, který pálil z první po přihrávce Thorella. Střela přesná nebyla, ale i přesto vylekala Stezku. Hra se poté přelévala ze strany na stranu, ale gólových šancí se fanoušci v Ostravar Aréně nedočkali. Nebezpečně vypadala svižná rána Moravčíka od modré čáry, ale vítkovický gólman byl pozorný a přesunul se hbitě k levé tyči své branky. Na druhé straně po kostrbatém přechodu středním pásmem pálil Bukarts, lotyšský střelec ale trefil jen boční konstrukci. Do zajímavé příležitosti se dostal také Chlán, ale i jeho střelecký pokus nebyl přesný. Střelu Galvinše od modré čáry vyrazil Salák nejistě před sebe, nikdo z vítkovických se ale k dorážce nedostal. Fridrichovi se povedlo natlačit před Moravčíka, ale mladý útočník neměl dostatek síly na to, aby bekendem ohrozil Saláka. Po hluché pasáži na obou stranách to v předbrankovém prostoru zkoušel bekhendovou zadovkou Konečný, sparťanský mladík ale Stezku nepřekvapil. Rozruch v útočném pásmu předvedla třetí formace, když dvakrát nahazoval na branku Kovář, Fridrich s Bukartsem se i přes dobrý pohyb k teči neprobojovali, následnou tvrdou střelu Poláka obětavě zblokoval Matuškin. Po jednom z vhazování zkoušel pálit Lakatoš, jeho střela byla sražená, ale i přesto ve vzduchu třepotající se puk málem překvapil Saláka. Stezka musel na druhé straně zasahovat proti pokusům Vitoucha a Poláška. Z následného protiútoku se dokázala prosadit vítkovická čtvrtá formace. Chlánovu střelu Salák se štěstím vyrazil hřbetem lapačky nad svou svatyni, ale kotouč se po odrazu od zadního mantinelu a teči Lednického vrátil před branku, kde chladnou hlavu udržel Bernovský, který si puk posunul na silnější forhend a překonal Saláka. Radost vítkovických fanoušků ale přerušil videorozhodčí, naštěstí jen dočasně, protože po krátké poradě rozhodčí Jeřábek ukázal do středového kruhu a vítkovická radost tak byla oprávněná – 1:0. V úvodní třetině aktivní Fridrich si na modré čáře obratně zpracoval skákavý kotouč, dokázal oklamat obránce, ale jeho střelu se podařilo Poláškovi hokejkou zblokovat.

Vítkovičtí v úvodu druhé třetiny na svého soupeře vlétli a Saláka zasypali několika střelami, žádná z nich však nebyla úspěšná. Sparta kontrovala tvrdým pokusem Doležala, který Stezka vyrazil, o chvilku později si poradil také se střelou Chlapíka. Po sedmi minutách bylo v Ostravě srovnáno. Zasloužil se o to Dvořáček, který v bruslařském souboji přetlačil faulujícího Chlána a bruslí dopravil kotouč až za záda Stezky – 1:1. Radost Sparty ale netrvala dlouho! Čtvrtá formace Vítkovic se ihned po buly aktivně vrhla do útoku. Ze souboje u mantinelu kotouč vyplaval až na hokejku Alexeje Solovjeva, jehož prudký švih vymetl pavučiny v levém horním rohu Salákovy branky – 2:1. Po faulu Kocha se na ledě začalo jiskřit! Sobotka si to chtěl s Kochem ihned vyříkat ručně, rozhodčí však situaci uhasili hned v zárodku. Sparta tak měla k dispozici první přesilovou hru dnešního zápasu. Nutno podotknout, že z opakovaných záběrů to z pohledu slovenského obránce vypadalo na nezaviněný střet. V úvodu přesilovky byl k vidění obrovský závar v brankovišti, kde kotouč poskakoval po odrazu od břevna Stezkovy branky. A právě gólman Vítkovic dokázal kotouč příložníkem své hole dostat z brankoviště a následně ve spolupráci s obránci pokrýt veškeré dorážky Sparty. Zvýšený důraz v souboji za brankou ukázal Koch, který byl k údivu všech přítomných fanoušků potrestán dvěma minutami. Předchozí sporné zákroky soupeře potrestány nebyly a domácí tak opět hráli v oslabení. V něm si Sparta moc příležitostí nepřipravila, za zmínku stojí pouze nepřesné střely Doležala a Řepíka s Horákem. Po delší době se do ofenzivy vrhli také domácí, ale Bukarts po Fridrichově přiťuknutí nemířil přesně. V 16. minutě platilo známé pořekadlo, nedáš, dostaneš. Z nenápadné situace se povedlo skórovat Pavelkovi, jež prostřelil Stezku na první tyči – 2:2. Po střele Horáka to mohlo s domácími vypadat ještě hůř, kotouč se naštěstí zastavil o tyč. Vítkovice se pokoušely s obrazem hry něco udělat, ale Solovjev prováhal ideální čas na střelu. Do brejku se dostal dnes aktivně hrající Fridrich, který na střelu nabíjel Bukartsovi. Přihrávka byla ale tečována jedním z obránců a Bukarts tak neměl ideální palebnou pozici. Po následném faulu Chlapíka měly Vítkovice k dispozici první přesilovou hru. A nezačali ji vůbec špatně, když po odražené střele Lakatoše mohl na brankovišti dorážet Krenželok s Hruškou. Salák však s vypjetím všech sil odolal. Hrozila také Sparta, a to po zblokované střele Bukartse, naštěstí lotyšský kanonýr situaci nevypustil a dobrým obranným zákrokem zastavil unikajícího soupeře.

V obrovské šanci se po Kalusově nahrávce ocitl Dej, ale Chlapík byl ve správnou chvíli na správném místě a hokejkou jeho střelu zblokoval. Zakrátko již byla obrana hostí na vítkovickou kombinaci krátká. Dominik Lakatoš skvěle pokryl kotouč, posunul jej na Hrušku, který přesnou přihrávkou našel Lukáše Krenželoka, který se na brankovišti nemýlil – 3:2. Sedmá minuta třetí třetiny nabídla zajímavou podívanou a v těsném sledu bylo k vidění několik pohledných akcí. Nejprve po Miklišově střele dorážel Řepík, z následného brejku hrozil Lakatoš, jehož první střelu Salák vyrazil a dorážka mířila mimo. Po vystřídání dobře forčekoval Fridrich, ale Bukarts zblízka nedokázal prostřelit betony Saláka. Nová posila Sparty bek Matuškin se ukázal jako zdatný technik a prokličkoval se domácí obranou až před Stezku, jehož branku minul.  Uprostřed třetí třetiny vyděsil Stezka všechny přítomné diváky, když po podivném odrazu kotouče od jednoho z rozhodčích zůstal ležet v brankovišti a vůbec neměl ponětí, kde se touš nachází. Obránci si naštěstí kotouč včas našli a nebezpečí odvrátili. Skvělé střídání předvedla čtvrtá formace domácích, která dobrou kombinací zamkla Spartu v jejím obranném pásmu. V dobrém pohybu pokračovala také Lakatošova formace a byl to právě vítkovický útočník, který vybojoval přesilovou hru. V té však domácí moc nehrozili a spíše ukrajovali z časomíry. Po chybné rozehrávce Kováře hasil celou situaci Koch a následně Chlapík dvakrát zkoušel propálit domácího brankáře, ten ale držel vítkovickou naději na vítězství. Minutu před koncem se vhazovalo v obranném pásmu Vítkovic, což znamenalo oddechový čas Sparty a hru v šesti hráčích. Lakatoš s Krenželokem dokázali vyhodit kotouč do středního pásma a Matuškinovu střelu pro změnu pokryl Stezka. Dvě desetiny sekundy před koncem zápasu se ještě vhazovalo před vítkovickou brankou, ale na výsledku se již nic nezměnilo.

Josef Jandač (HC Sparta Praha): My jsme teď v situaci, že abychom mohli pomýšlet na lepší výsledek, tak bychom museli jít do vedení. V zápase jsme bohužel dotahovali. Ve druhé třetině jsme měli dobré momenty, kdy jsme ten zápas bohužel neotočili a pak už jsme neměli sílu. Nemáme teď sílu na to, abychom si v zápasech proti urputnému soupeři vytvořili nějaké gólové situace nebo přesilovku, že by soupeř musel faulovat. Nemáme rychlost, nemáme energii.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE Ridera): Pro nás samozřejmě strašně důležité body. Myslím si, že jsme do zápasu dobře vstoupili, pořád jsme byli o ten gól vepředu, což je pro mužstvo hodně důležité. Ve druhé třetině souhlasím, že Sparta měla tlak, spoustu šancí kolem brankoviště, kde jsme měli trošku štěstí. Asi to přeje připraveným, odmakali jsme to až do konce včetně Stezky, včetně čtvrté lajny. Byl to zodpovědný výkon před výbornou kulisou. Máme pokoru, jedeme dál.

3:2
(1:0, 1:2, 1:0)

Branky: 18. Bernovský (Lednický, Chlán), 27. Solovjev (Chlán), 47. Krenželok (Hruška, Lakatoš) – 27. Dvořáček (Kaše, Pavelka), 36. Pavelka (Dvořáček, Vitouch). Rozhodčí: Jeřábek, Veselý – Gerát, Bohuněk. Vyloučení: 2:2. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 225. Střely na branku: 26:31.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – Solovjev, R. Polák, Galvinš, J. Stehlík, Koch, L. Kovář, Plášil – L. Krenželok, J. Hruška, Lakatoš – R. Bondra, Dej, M. Kalus – Bukarts, Marosz, Fridrich – Bernovský, Chlán, Lednický

HC Sparta Praha: Salák – Matuškin, Pogorišnyj, Mikliš, Moravčík, Polášek, Pavelka, Jeřábek – Kaše, Sobotka, Chlapík – Thorell, Horák, Řepík – Strnad, Vitouch, Dvořáček – Jandus, Doležal, Konečný