HC VÍTKOVICE RIDERA0011Prohra
HC Sparta Praha0022Výhra

5.2.2021 17:00 A tým 2020-2021 43

VIT – SPA 1:2: Herně byly lepší Vítkovice, tři body ale odvezla Sparta

Vítkovice měly na to, aby v zápase s vedoucím celkem bodovaly. Po celý zápas drželi Ostravané s Pražany krok, dokázali po prvním inkasovaném gólu rychle srovnat. Štěstí se ale přitočilo na stranu hostí a ti druhé vedení už z rukou nepustili. Přestože modro-bílí podali herně hodně solidní výkon, tři body má na kontě Sparta.

HC Sparta Praha

Rozjetý vedoucí celek extraligové soutěže na straně jedné a domácí tým, který chtěl a potřeboval zabrat po kolapsu v Třinci na straně druhé. Vítkovice versus Sparta na ostravském ledě, vždy a za každých okolností prestižní souboj. Domácí trenéři vrátili po čase do brány Miroslava Svoboda. Mimo sestavu zůstal Jan Schleiss a Nicolas Werbik a celkově byly všechny formace značně zpřeházeny.

Utkání pátečního a nedělního kola se nesla v duchu projektu O kapku lepší hokej na podporu rodin a hlavně dětí bojujících s onkologickým onemocněním krvetvorby. Proto všichni hráči měli na své výstroji oranžovou pásku a trenéři a realizační týmy na klopách oranžové stužky. Současně Dominik Lakatoš za domácí a Roman Horák za hosty oblékli speciální dresy s oranžovým rukávem a logem projektu na něm

První akce se odbývala před brankářem Sparty Salákem, nicméně to byl jen úvodní ojedinělý atak domácích, jinak otěže zápasu chtěla a snažila se třímat Sparta. To ovšem Vítkovicím nebránilo uzmout si první větší šanci utkání, to když ve 4. minutě pálil z kruhu Zbyněk Irgl. Salák puk srazil nad svou bránu. Krátce na to si na pas Krenželoka z rohu najel do mezikruží Pyrochta a okamžitě střílel. Salák puk udržel, takže dojíždějící Lakatoš se k dorážce nedostal. Aktivita a iniciativa se pomalu dostávala na hole domácích, v 7. minutě vyzkoušel střelu Stach, ale mířil mimo. V 10. minutě se pod tlak dostal brankář Svoboda, když ztratil hůl a namířeno už na něj měl Michal Řepík, naštěstí pro domácí ale šanci pokryl. Ve 12. minutě byli Vítkovičtí velice blízko gólu, po útočné vlně celé formace se k rychlé střele z dorážky dostal Josef Mikyska, ale nastřelil pouze tyč. Krátce na to příklepem pálil z kruhu Lakatoš, ale Salák byl opět na svém místě. Skrumáž se strhla chvíli poté i v brankovišti Miroslava Svobody. V první třetině si rovněž oba týmy zahrály přesilovou hru, ale v obou případech zůstaly výhody neproměněny.

Prostřední dějství načala tlačenice Řepíka v brankovišti Vítkovic, což opět udalo tón prvních momentů po přestávce, kdy se hosté snažili o produkci aktivního hokeje a hlavně tlačení se do střel. Vítkovice jako by zastávaly teorii, že nejlepší obranou je útok, takže pokrývaly hráče soupeře a přehrávaly dění před Saláka. Útočné vlny se valily na obě strany, ale bez větších příležitostí ke skórování vinou buď zblokovaných střel nebo zablokovaných finálních přihrávek. Až do 24. minuty, kdy se Vítkovice zakously do soupeře, ale jejich zakončení bylo bohužel bezzubé, dvakrát odkrytá brána Sparty skončila nepotrestána, nejprve Zbyněk Irgl netrefil z první puk a následně David Stach z bezprostřední blízkosti z dorážky přestřelil. Ve 28. minutě hráli domácí druhou přesilovou hru zápasu a byli v ní skutečně aktivní a současně pro hosty nepříjemní, nejvíce střílel Lakatoš, jenže ani jemu puk za Salákova záda nezapadl. Hokej se hrál v tempu, šance na obou stranách, ale oba brankáři nadále odolávali. Paradoxně ve vlastním oslabení ujel ve 36. minutě Lukáš Pech, ale Miroslav Svoboda byl připraven a stav se naštěstí pro domácí neměnil. Ve 38. minutě utáhla Sparta útočný zámek, ale bez větší šance se nemohli hosté dočkat otevření skóre. Bezbranková remíza trvala i po čtyřiceti minutách.

Do poslední třetiny znovu vstoupila lépe Sparta a otevřela ji Rouskovým dravým průnikem před bránu, který naštěstí zpacifikoval ještě drzejším výjezdem Miroslav Svoboda, takže Rousek nemohl zakončit, byť před ním stál odkrytý prostor v ostravské bráně. Za domácí se pokusil Saláka překvapit Stach střelou zpoza beka, ale brankář Sparty se zaskočit nenechal. Bylo evidentní, že Vítkovice nebrání pouze remízový stav, ale aktivně chtějí rozhodnout. Pražané na tom byli logicky obdobně. Hrálo se rychle, v tempu, nahoru dolů. Jenže ve 46. minutě přišel zvrat, Sparta se usadila v útočném pásmu a po nastřelení Jana Košťálka se puk ze vzduchu ve skrumáži před Svobodou zakutálel do branky. Videorozhodčí měl práci, ale nakonec situaci vyhodnotil lépe pro hosty– 0:1. Necelé dvě minuty se Sparta radovala, po vyhraném buly Roberta Flicka se ke střele na modré čáře dostal Guntis Galvinš a prostřelil vše, co stálo před ním – 1:1. A začalo se nanovo, ale ještě dravěji. Nenápadně se v 52. minutě projel přes obranu Sparty Alexandre Mallet a z bezprostřední blízkosti zakončil, Salák vykopl, bohužel nikdo ze spoluhráčů Malleta se nedostal k dorážce, tenhle moment zaváněl gólem. Modro-bílí byli povzbuzení a věřili si, Stach se krátce na to protáhl až k Salákovi a zkusil pobídnout někoho ze spoluhráčů zpoza brány. Z tohohle mráčku ale nezapršelo, naopak, udeřilo na druhé straně. V 55. minutě po útočné vlně Sparty se jednoduchou, ale účelnou střelou prosadil Lukáš Pech a vrátil hostům vedení – 1:2. Sparta si pak počínala tak, jak se na vedoucí celek sluší. Kontrolovala dění na ledě, pokusy o útoky Vítkovic likvidovala v zárodku, takže se domácím nedařilo vytvořit si a udržet potřebný tlak. Minutu a půl před koncem utkání si vzali Ostravané oddechový čas a zkusili hru bez brankáře, směrem dopředu z ní ale nevytěžili nic a Sparta dovedla své hubené vedení do vítězného konce.

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Sparta Praha 1:2 (0:0, 0:0, 1:2)

Branky: 48. Galvinš (Flick) – 46. Košťálek (Polášek), 55. Pech (Buchtele, Košťálek). Rozhodčí: Jeřábek, Šindel – Lučan, Kis. Vyloučení: 1:3. Bez využití. Bez diváků. Střely na branku: 35:19.

HC VÍTKOVICE RIDERA: M. Svoboda – Galvinš, Gewiese, Pyrochta, L. Kovář, Koch, L. Doudera, R. Černý – L. Krenželok, J. Hruška, Lakatoš – Svačina, Stach, Irgl – Mallet, Flick, Kalus – Fridrich, Mikyska, Dej

HC Sparta Praha: Salák – O. Němec, Kalina, Košťálek, Polášek, Dvořák, Jandus – Forman, Horák, Řepík – Rousek, Sukeľ, D. Tomášek – Buchtele, Pech, Říčka – Dvořáček, Vitouch, Kudrna – Zikmund