HC VÍTKOVICE RIDERA00415Výhra
HC Sparta Praha21104Prohra

13.11.2020 16:30 A tým 2020-2021 17

VIT – SPA 5:4 PP: Velký návrat Vítkovic, z 0:3 k výhře v prodloužení

Sparta vedla na ostravském ledě po dvou třetinách už 3:0 a zdálo se, že ji o výhru nemůže nic připravit. V poslední dvacetiminutovce se ale vítkovičtí rytíři vzepjali k velkému obratu. Z 0:3 na 4:3, pak remíza 4:4 po třech třetinách a zlatou korunku dal utkání v prodloužení parádním únikem Rostislav Marosz. Vítkovice braly dva body.

HC Sparta Praha

První minuty utkání sice nenabídly vyložené šance, nicméně hokej se hrál zajímavý a nutno podoktnout, že především když ne v obranném pásmu, tak alespoň na polovině Sparty. Vítkovičtí si počínali v úvodu sebevědomě a často puk soupeři nepůjčovali. Z počáteční aktivity vytěžili zajímavý pokus Dočekala, který nejprve prověřil Machovského střelou z jízdy a pak se pokoušel počíhat na dorážku. V 8. minutě to byl znovu Dočekal, kdo prověřil připravenost Machovského u tyče. Odvážné počínání domácích skončilo s vyloučením na jejich straně v 8. minutě. Pražský favorit přitlačil, Miroslav Svoboda se poprvé v utkání dostal do větší permanence. V 10. minutě, za pokračující početní výhody, Sparta otevřela skóre pohotovou ranou Roberta Říčky – 0:1. Vítkovičtí se ještě nevzpamatovali a do 14 sekund inkasovali znovu, na rozdíl dvou branek zvyšoval Miroslav Forman – 0:2. Z dvougólového direktu se domácí oklepali a znovu přenesli hru do třetiny Sparty, jenže opět bez požadovaného efektu.

Po přestávce se vrátila aktivnější Sparta, Miroslav Svoboda hned dvakrát zasahoval. Pak znovu puk na hokejkách drželi domácí, ale nedokázali si vytvořit vyloženější šanci. Jejich hra troskotala především na nepřesnostech, ať už v rozehrávce, nebo v zakončení. Slibný byl pokus Marosze s Krenželokem z 26. minuty, Machovský ale i se štěstím puk do protipohybu zneškodnil. V polovině utkání mohla domácím pomoci početní výhoda, první za zápas, jenže založení přesilovkového vzorce se jim nedařilo a jednu z nepřesných rozehrávek využil Tomášek k rychlému otočení hry, Lukáš Rousek si počíhal za domácími beky a byl z toho proměněný samostatný nájezd v oslabení – 0:3. Reputaci si modro-bílí mohli napravit krátce na to v další početní výhodě, ale nechybělo mnoho a opakoval se stejný obrázek jako při té předchozí. Tentokrát to byl Zikmund, kdo už už uháněl navzdory vlastnímu oslabení vstříc Svobodovi, naštěstí domácí kapitán Roman Polák jej stačil včas dojet a zpacifikovat. Směrem dopředu dokázali domácí vymyslet v závěru prostřední části atak Martina Dočekala, který zachytil puk při rozehrávce soupeře a vyrazil sám na Machovského, který ovšem jeho pokus vystihl. Slibný mohl být brejk po pádu obránce hostí na útočné modré však skončil po ofsajdu domácích, čímž vlastně druhá perioda skončila.

Na prvních čtyřiceti minutách bylo nejparadoxnější to, že Vítkovice jednoznačně Spartu přestřílely – 29:15 střelám. Jenže ani dvakrát tolik pokusů jim nepomohlo se střelecky prosadit. Pražané hráli účelně, s lehkostí a po získání vedení také mnohem sebevědoměji. Třetí třetinu otevřeli domácí přečíslením v početní výhodě, ale zakončení chyběla přesnost a razance. Následující přesilovka pak skončila dřív, než začala, když došlo k vyloučení i domácího hráče. Přelévání vyloučení bylo tradičním obrázkem následujících pěti minut, takže se hra jednak kouskovala a jednak se nehrálo příliš v rovnovážných stavech. Až ve 46. minutě se na obou stranách opět objevilo pět hráčů, Vítkovičtí zaútočili a Martin Dočekal v brankovišti Sparty byl při dorážkách dostatečně důrazný i trpělivý – 1:3. Snížení samozřejmě dodalo domácím energii a z tempa je nerozhodilo ani vyloučení. Vítkovičtí oplatili Spartě stejnou mincí, ve vlastním oslabení v 50. minutě ujel obraně Dominik Lakatoš a snížil na rozdíl jediného gólu – 2:3. A pak už to jelo ráz na ráz, 51. minuta, Rastislav Dej zametl do odkryté klece puk po přihrávce Nicolase Werbika – 3:3. 52. minuta, Jan Hruška vystřelil ze strany a Machovskému puk propadl výstrojí, což potvrdil i verdikt videorozhodčího – 4:3. Vítkovice otočily utkání během 4 minut a 50 sekund, tři góly dělily 2 minuty a 14 vteřin. Sparta se vrátila do zápasu v 54. minutě, když přesilovou hru využil Lukáš Rousek – 4:4. Vítkovičtí trenéři zkusili rozporovat a využili možnosti coach challenge, ale ta dala zapravdu hostům a remíza se tak stala realitou. A najednou začal hokej nahoru dolů. Oba týmy byly blízko tří bodů a chtěli je stůj co stůj. V 59. minutě předvedl tygří skok po puku Miroslav Svoboda a sebral tím Spartě šanci na návrat do vedení. Nicméně konec třetí třetiny byl pro Vítkovice hodně hektický, Pražané pořádně zatlačili.

Prodloužení bylo přetahovanou do chvíle, kdy se v 63. minutě dostal do samostatného úniku Rostislav Marosz. Rychlá klička bekhend – forhend a bylo po zápase – 5:4. Vítkovice z výsledkově takřka prohraného zápasu vytěžily dva body.

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Sparta Praha 5:4 PP (0:2, 0:1, 4:1 – 1:0)

Branky: 46. Dočekal (Lakatoš, Dej), 50. Lakatoš (L. Kovář, J. Hruška), 51. Dej (Werbik), 52. J. Hruška (R. Černý, Koch), 63. Marosz (Schleiss, M. Svoboda) – 10. Říčka (Pech, Košťálek), 10. Forman (Zikmund), 31. Rousek (D. Tomášek), 54. Rousek (Horák, Řepík). Rozhodčí: Jeřábek, Pražák – Malý, Svoboda. Vyloučení: 6:6. Využití: 0:2. V oslabení: 1:1. Bez diváků. Střely na branku: 43:31

HC VÍTKOVICE RIDERA: M. Svoboda – Štencel, R. Polák, L. Kovář, Polášek, Koch, R. Černý, Kubeš – L. Krenželok, Marosz, Schleiss – V. Polák, J. Hruška, Lakatoš – Dej, Mikyska, Šišovský – Dočekal, Werbik, T. Kubalík

HC Sparta Praha: Machovský – Němeček, Košťálek, Pavelka, Piskáček, Dvořák, Jandus, Mikliš – Rousek, Horák, Řepík – Říčka, Sukeľ, D. Tomášek – Buchtele, Pech, Kudrna – Zikmund, Vitouch, Forman