HC VÍTKOVICE RIDERA – HC ŠKODA PLZEŇ

Datum Čas League Sezóna Kolo
6.10.2017 17:30 A tým 2017-2018 10

VIT – PLZ 0:2: Vítkovice doplatily na nevyužité přesilovky

Dřeli, makali, ale odjeli z ledu s prázdnou. Hokejisté Vítkovic doma odehráli s Plzní dobrý zápas, rozstříleného soupeře dokázali eliminovat, jenže bohužel ne předčít. Osm nevyužitých přesilovek byl kámen úrazu. Škodovka dokázala využít alespoň jednu výhodu, čímž rozhodla.

HC Škoda PlzeňVítkovičtí poprvé od roku 1996 oblékli na sebe regulérní červenou sadu dresů – třetí variantu pro tuto sezonu, která je určena pro duely s modro-bílými soupeři a má také připomínat historickou třetí barvu klubu, která nechyběla téměř ve všech z předešlých devíti dekádách. Samotný úvod utkání měl netradičně opět slavnostní nádech. Na ledě OSTRAVAR ARÉNY totiž hráč juniorského týmu Radim Toman obdržel z rukou olympijského vítěze Davida Moravce ocenění pro nejlepšího hráče měsíce září v DHL Extralize juniorů. Pak už se ale do sebe vší silou zaklesli rivalové z jarního předkola play off. Červené dresy oživily tradiční ostravskou hokejovou podívanou a až na krátké intermezzo, při kterém domácí kotel protestoval proti novému pravidlu týkajícímu se fandění na extraligových stadionech, byla v aréně také dobrá atmosféra. Vítkovičtí se v první dvacetiminutovce soustředili především na eliminaci elitních střelců druhého celku tabulky, což se jim podařilo. Sami ohrozili brankáře Hyláka už v úvodu, když Olesz tečoval střelu Kloka. Domácí sice ve dvou přesilových hrách neprokázali mnoho ofenzivního úspěchu, nicméně velice solidně odbráněná dvě oslabení byla vizitkou nebojácnosti a sebevědomí tentokrát červeno-modrých. Přestože podle statistiky hosté byli o něco střelecky aktivnější, vyloženou šanci si vypracovali jen jednu, v přesilové hře mohl Tomáš Mertl zužitkovat křížný pas, ale před prázdnou bránou puk vůbec netrefil. Ještě více ale domácím fandům zatrnulo, když se obětavě do střely vrhl obránce Klok a s bolestivou grimasou opustil led za asistence maséra mužstva.

Ačkoli Plzeň načala druhou třetinu tlakem v obranném pásmu Vítkovic, prostřední část se hrála podle podobných not, jako první. Ostravané ustáli tlak Indiánů Kubalíka a Mertla před bránou. I když gólové trápení domácích v přesilovkách pokračovalo, dokázali být nyní mnohem nebezpečnější. Vyloučení Straky málem potrestali po kombinaci Květoň se Lvem a hodně dravě se před Hyláka tlačil i Dej. Západočeši také ve své početní výhodě zatlačili, rychlé přihrávky i střely hodně motaly hlavu domácím v přesilovkovém zámku, ale obětavostí a i díky výbornému Bartošákovi odolali. Vylámal si zuby i Dominik Kubalík, který pálil pohotově z kruhu, ale neuspěl. Defenzivní hra byla opravdu devízou Vítkovic, i když se nevarovaly chyb v útočním pásmu a několikrát se hráči sami připravili o kotouč a nabídli soupeři brejkovou situaci, dokázali situaci vyřešit. A tak zasáhl včas vracející se Szturc proti přečíslení se zakončením Stacha. Plzeňská přesilovka ze 34. minuty přinesla paradoxně více šancí na straně domácích. Při chuti byl především Rostislav Olesz. Roman Szturc skvěle vypíchl kotouč na obranné modré, prolomil tím blok Plzně a posunul na najíždějícího Olesze. Kapitán Vítkovic se střelou neváhal, ale jen o několik centimetrů minul odkrytý růžek Hylákovy brány. Škoda nevyužité šance, protože Ostravané minimálně prvních čtyřicet minut opravdu odedřeli.

Vítkovičtí se po druhé přestávce opět dravě vrhli na svého soupeře. Plzeň jim darovala rychle další početní výhodu, v ní byli Ostravané za podpory téměř sedmi a půl tisíce diváků střelecky aktivní, jenže neefektivní. To byl kámen úrazu a zlomový moment. Hned po skončení početní výhody totiž šli domácí do čtyř a bohužel Indiáni ukázali, jak se s příležitostí nakládá. První minutu je sice Ostravané drželi v šachu a daleko od brány, jenže pak se Západočeši uhnízdili před Bartošákem a Kadlecovu střelu z modré protečoval do sítě před brankovištěm clonící Dominik Kubalík – 0:1. Zápas, který se od začátku jevil jako otázka prvního a možná také jediného gólu najednou měli Plzeňští v rukou. Vítkovičtí měli ve třetím dějství celkem tři přesilovky, jenže ani jednu nedokázali účinně využít, to už se bohužel na jejich hlavy snášel občasný pískot. I tak si vytvořili několik slibných šancí, jenže Alexandr Hylák šel svému čistému kontu v sezonní premiéře naproti. Vítkovice se pokusily o závěrečný tlak, po oddechovém času zůstal Patrik Bartošák na střídačce. Obětaví Západočeši ale dokázali odolat. Emoce vygradovaly u Davida Květoně, který v závěru obdržel desetiminutový trest. Další zámek v pásmu Plzeň dokázala prolomit a Milan Gulaš dovezl deset sekund před třetí sirénou puk do odkryté klece, čímž zpečetil zápas definitivně ve prospěch hostů.

Ohlasy trenérů po zápase

Tipsport Extraliga

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC ŠKODA PLZEŇ 0:2 (0:0, 0:0, 0:2)

Branky: 46. D. Kubalík (Kadlec, Gulaš), 60. Gulaš (Mertl). Rozhodčí: Mrkva, Kika – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 5:8, navíc D. Květoň (VIT) 10 minut osobní trest za nesportovní chování. Využití: 0:1. Diváci: 7457. Střely na branku: 29:26