:

HC VÍTKOVICE RIDERA1214Výhra
HC ŠKODA PLZEŇ1203Prohra

15.1.2021 17:30 A tým 2020-2021 35

VIT – PLZ 4:3: Přetahovaná, využité přesilovky, gól do šatny. Vítkovice srazily Plzeň

Byla to napínavá podívaná s vítězným koncem pro Vítkovice. Ostravané si opět vyšlápli na tým z čela tabulky, tentokrát z jejich ledu bez bodu odjížděla čtvrtá Plzeň. Domácí třikrát stáhli náskok soupeře, ve druhé třetině vyrovnali na 3:3 vteřinu před sirénou. Dvěma góly se blýskli Dominik Lakatoš a Jan Hruška.

HC Škoda Plzeň

Bitvu se čtvrtým celkem tabulky byli Ostravané nuceni absolvovat bez kapitána Romana Poláka, který absentoval z vážných rodinných důvodů. Domácí poněkud poupravili pořádek a složení útočných i obranných formací, v bráně ale změna nenastala, mezi tři tyče se postavil opět Daniel Dolejš. To na druhé straně možná překvapivě, ale zaslouženě dostal šanci Dominik Pavlát.

Vítkovice se i proti Plzni snažily od prvních momentů uplatňovat aktivní hru. Škodovka na tom byla obdobně, takže na ledě bylo k vidění diametrálně odlišné střetnutí, než v úterý v případě duelu s Olomoucí. Plzeň se v 6. minutě zakousla do domácích a po dvou zkušebních pokusech Stříteského a Jiříčka se také radovala z otevření skóre. Petr Kodýtek se z kruhu trefil nad rameno Daniela Dolejše – 0:1. V 9. minutě poprvé Vítkovice výrazněji ohrozily bránu Pavláta, byl to Mikyska, jehož střelu brankář vyrazil, jenže se nenašel nikdo, kdo by puk úspěšně dorazil zpět. Jenže domácí se osmělili a vedlo to k vyrovnání, v 10. minutě se z rohu uvolnil Dominik Lakatoš a individuální akci zakončil povedenou kličkou do brány – 1:1. A okamžitě po rozehrání se Vítkovice vrhly do útoku a Werbikova dorážka u levé tyče byla hodně blízko vedení, Pavlát naneštěstí stačil včas dostat do dráhy puku beton. Pak zahrozila opět Plzeň, Vráblíkova střela ze strany udělala Dolejšovi značné potíže. Pro Ostravany bylo hodně důležité, že v závěru třetiny celkem zkušeně ubránili tradičně velice nebezpečnou, až smrtící plzeňskou přesilovku.

A důležité pro Vítkovice bylo také to, že druhá perioda odstartovala naopak přesilovkou Vítkovic a ta byla hodně nebezpečná. Pavlát byl pod palbou, prosadit se snažili Svačina, Krenželok, od modré střílející Pyrochta. Škoda, že se snaha Ostravanů vyšla naprázdno, jednak tato přesilovka měla drajv a jednak hlavně proto, že Plzeň okamžitě po návratu do pěti hráčů vybojovala vedení. Byla to povedená souhra dvojice Milan Gulaš – Jakub Pour, která skončila pukem v Dolejšově kleci – 1:2. Ve 26. minutě mohli domácí podruhé srovnat, celá druhá pětka se sesypala na obranu Plzně, ze střední vzdálenosti pálil Pyrochta, puk poskakoval po brankovišti, ale v bráně neskončil. Byla z toho alespoň druhá přesilová hra Vítkovic. Tvrdě v ní opět pálil Pyrochta, bohužel Pavlát puk srazil. Naneštěstí pro domácí celek i tato početní výhoda, navzdory aktivitě, zůstala neproměněna. Znovu i po ní následoval tlak Škodovky a plné ruce práce měl najednou Dolejš. Za polovinou utkání ale přišel pro hosty blesk takřka z čistého nebe, po křídel vyrazil Dominik Lakatoš, nastřelený kotouč odrazil Pavlát před sebe, odkud neskutečně rychle a tvrdě dorážel Jan Hruška – 2:2. Zajímavá situace nastala pár chvil po vyrovnání, domácí ujeli v přečíslení dvou proti jednomu, zakončoval Kovář, snažil se i o dorážku a byl vyloučen za sekání brankáře. V následné přesilovce zůstal na ledě po ataku Gewiese, ale sudí odmítli vyloučení a odmítli podat vysvětlení hlavnímu trenéru Vítkovic Holaňovi. Plzeň pokračovala v přesilové hře, která byla i díky šťastným odrazům hodně nebezpečná. Vítkovičtí oslabení ustáli, nicméně jim to nebylo nic platné, krátce po skončení Kovářova trestu se zpoza brány pokusil o nastřelení před branku Jakub Pour, jenže puk se odrazil od Dolešjových zad do klece a Škodovka potřetí v zápase vedla – 2:3. Ostravané nevyužili následnou výhodu pro vyrovnání, navzdory aktivitě jim prostě a jednoduše puk za Pavlátova záda nespadnul. Ve chvíli, kdy při Kalusově trestu už domácí hráli ve čtyřech, ujel v oslabení Dominik Lakatoš, efektivně nezakončil, zabránil tomu bránící hráč, k nelibosti ostravské střídačky se hra nepřerušila pro vyloučení, natož nájezd, který domácí požadovali. Festival faulů a vyloučených přesto nekončil, dalšími na řadě byli indiáni. S posledními vteřinami druhé třetiny se Vítkovicím vydařil útok a gólová radost propukla ve chvíli, kdy se ozvala siréna ukončující dějství. Rozhodčí se poradili s videem. To odhalilo, že puk po střele Jana Hrušky přešel brankovou čáru ještě před uplynutím hracího času a gól tedy platí – 3:3. Kuriózní bylo, že bylo potřeba poslední vteřinu dohrát, jenže mezitím už Plzeň takřka kompletně vyklidila střídačku, takže z její strany nezbyl dostatečný počet na dohrání, a tak zatímco domácí reklamovali, že se má začít hrát a teoreticky by mohli pomýšlet na gól do prázdné brány z buly ze středového kruhu, sudí čekali na to, až se z kabiny vrátí potřebný počet hráčů a hlavně brankář Pavlát.

Za stavu 3:3 začal ve třetí třetině zápas odznovu. Psychologické momentum mohli mít na holích přece jen Vítkovičtí, když dokázali potřetí smazat náskok soupeře, navíc necelou vteřinu před koncem předchozí periody. O zvýšeném herním sebevědomí svědčilo i jejich odhodlání, ale Škodovka na druhou stranu nepůsobila, že by ji gól do šatny srazil a rozložil. Sympatické určitě bylo, že se na obou stranách zastavil přísun trestů, takže se hrálo v plném počtu a bez zbytečného kouskování a převažování sil. Ve 44. minutě stáli při hostech všichni svatí, Vítkovičtí sráželi a stříleli puky ale různé odrazy od výstrojí, ledu, těl nakonec přece jen čtvrtému puku v kleci indiánů zamezily. Pak udeřila Plzeň, Kaňákova střela z modré neskončila v Dolejšově náručí, ale odrazila se do strany, naštěstí následnou dorážku zablokovali bránící, protože před jedním z plzeňských zívala prázdná brána. První vyloučení poslední části přišlo ve 49. minutě a potrestaný hostující Suchý vydržel na trestné lavici pouhých 11 sekund, Dominik Lakatoš napřáhl na kruhu a zavěsil puk do plzeňské brány – 4:3. A pro domácí mohlo být ještě veseleji, v 51. minutě dorážel Lukáš Krenželok už v podstatě do prázdné branky, jenže Pavlát se stačil neskutečně přesunout proti puku. Vítkovice byly na nejlepší cestě za výhrou, ale musely ještě ustát stupňující se tlak Plzně. Nejkritičtější byla situace především 12 sekund před koncem třetí třetiny, kdy Škodovka bez brankáře šla do přesilové hry, ostravská čtveřice ale nápor ustála a odměnou jí i celému týmu byly tři body ze zápasu se čtvrtým celkem tabulky.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Velice cenné vítězství za tři body, navíc doma, což je taky hodně důležité pro psychiku hráčů. Je to veliká vzpruha. Nebylo to jednoduché, samozřejmě ten výsledek se rodil průběžně. Já si na hráčích cením, že jsme pokaždé dotahovali, až do stavu 3:3 jsme to dotáhli a nakonec jsme to překlopili na svou stranu díky dobře sehraným přesilovkám. Myslím, že dnes rozhodly special týmy, jednak jsme ubránili všechna oslabení soupeře a jednak jsme využili dvě přesilovky. Dva nula tady v tom minizápase, to je skutečně velká pomoc. Gól vteřinu před koncem druhé třetiny si troufám tvrdit, že to byl klíčový moment, nebo alespoň jeden z klíčových, využili jsme chybičky soupeře a podařilo se nám dát gól se sirénou a já myslím, že to vždy s týmem zamává, když dostane gól do šatny. Já chválím mužstvo za to, že si došlo pro vítězství poctivým výkonem podpořeným dobrým gólmanem.

Jiří Hanzlík (HC Škoda Plzeň): Pro nás je to kruté, protože myslím, že jsme neodehráli špatný zápas. Herně to bylo v pořádku. Nabízíme ale strašně snadno soupeři góly a to nás dnes zabilo. V zápase jsme nebyli horší, ale je pro nás bolestné, že odjíždíme bez bodu. Gól, inkasovaný vteřinu před koncem druhé třetiny byl samozřejmě důležitý. To byla veliká chyba, která se ale paradoxně odehrála na druhé straně, kde jsme šli napadat ve čtyřech.

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Škoda Plzeň 4:3 (1:1, 2:2, 1:0)

Branky: 10. Lakatoš (J. Hruška, Gewiese), 31. J. Hruška (Lakatoš, Svačina), 40. J. Hruška (L. Krenželok, Lakatoš), 49. Lakatoš (Pyrochta, Svačina) – 6. Kodýtek (Malát, Jiříček), 24. Pour (Gulaš, Kodýtek), 34. Pour (Rob). Rozhodčí: Pražák, Pilný – Axman, Rožánek. Vyloučení: 4:7. Využití: 2:0. V oslabení: X:X. Bez diváků. Střely na branku: 24:27

HC VÍTKOVICE RIDERA: Dolejš –  Galvinš, Gewiese, L. Kovář, Pyrochta, L. Doudera, R. Černý, Koch – L. Krenželok, Dej, Schleiss – Svačina, J. Hruška, Lakatoš – Mallet, Mikyska, Kalus – Fridrich, Werbik, Dočekal

HC Škoda Plzeň: Pavlát – V. Lang, Stříteský, Vráblík, Jiříček, Budík, Kaňák, Kvasnička – M. Lang, Suchý, Gulaš – Malát, Kodýtek, Eberle – Rob, Stach, Pour – Slanina, Přikryl