TýmI.II.III.PPGVýsledek
HC VÍTKOVICE RIDERA02204Prohra
HC ŠKODA PLZEŇ21115Výhra

4.10.2020 16:00 A tým 2020-2021 9

VIT – PLZ 4:5 PP: Vítkovičtí dvakrát smazali dvoubrankové manko. Bod, ale měli i na víc

Tahle domácí premiéra se vítkovickým fanouškům musela zamlouvat. Vítkovice sice padly s Plzní v prodloužení, ale po celou dobu utkání produkovaly atraktivní hokej, když hosté potrestali chyby, domácí dvakrát prohrávali o dvě branky a dvakrát se jim podařilo srovnat! Bod je cenný, Ostravané nicméně moc dobře vědí, že s takovým výkonem mohli bez problémů pomýšlet i na víc, mohli se měřit se špičkou. Po dvou gólech stříleli Polášek a Lakatoš

HC Škoda Plzeň

Vítkovický domácí start byl agresivní, Ostravané zatlačili na svého plzeňského soupeře a od prvních minut si vytvářeli velké příležitosti. Vidět byl především Jan Schleiss, který se dostal do tří tutovek, v 10. minutě ujel dokonce sám a bekhendem už už překonal Frodla, jenže trefil pouze tyč. Šanci skórovat měli Tomáš Kubalík, nebo z agresivního průniku Trška. Hra Vítkovic působila kompaktně, ofenzivně. Ostravané ustáli oslabení a byli na nejlepší cestě k otevření skóre. Jenže to se nestalo. V 17. minutě přišla chvíle Plzně a Indiáni ukázali soupeři i jeho fanouškům, kterých mohlo na tribuny maximálně 1 000, jak se nakládá se šancemi. Nejprve na modré čáře napřáhl Matěj Stříteský a puk doputoval za Svobodova záda – 0:1. Uplynulo pouhých 23 sekund a hosté měli ruce nad hlavou podruhé, tentokrát se prosadil Filip Přikryl – 0:2. Vítkovický rozklad se ale nekonal, mohli se do zápasu vrátit ještě před přestávkou, bohužel přesilová hra v závěru první třetiny zůstala nevyužita.

Vítkovičtí vlétli do druhé třetiny jako hurikán. Byl to znovu aktivní Schleiss, který už po pár okamžicích vyrazil vstříc Frodlovi, ale neuspěl. Krátce po něm střílel z brejku ze strany Vojtěch Polák, ale proti tomuto pokusu vytáhl Dominik Frodl fantastickou lapačku. Plzeňští nechtěli zůstat pozadu, snažili se rychle obracet hru a hlavně hodně střílet, takže se na ostravském ledě strhla zajímavá aktivní i atraktivní přetahovaná. Ve 23. minutě už se domácí konečně mohli radovat. Brejková situace, Jan Schleiss posunul na Adama Poláška a ten nechytatelnou ranou oslavil i domácí vítkovickou premiéru – 1:2. Ostravané byli při chuti a i když nevyužili následnou početní výhodu, dočkali se srovnání v polovině utkání. Dominik Lakatoš propálil křížnou přihrávku Josefa Mikysky a poslal gólový pozdrav nedávno zesnulému dědečkovi – 2:2. Vítkovická převaha pokračovala, ale třetí gól z toho nepadl, neuspěl Mallet před bránou a slibně vyhlížející únik Kováře zastavil faul. Plzeň se připomenula v závěru, rychlý atak zužitkoval Petr Straka a vrátil Škodovce vedení – 2:3.

Třetí perioda odstartovala náporem Plzně, střely létaly kolem Svobody, nicméně větší vyložená šance z toho nebyla. I Ostravané se pokusili ohrozit Frodla, ale výsledkem byl jen útočný faul a domácí se museli bránit dalšímu náporu Indiánů. Vítkovice oslabení ustály a naopak vyloučení na straně hostů jim přihrálo příležitost ke srovnání. Byl to kolotoč, na který Západočeši nasedli, dvě minuty je domácí točili v obranném pásmu, střelecky se nejvíce prezentoval Lakatoš, jenže chyběla finální dorážka. Plzeň ustála tlak a v pěti okamžitě zaútočila. Úspěšně. Ve 49. minutě potáhl před bránou Tomáš Mertl kotouč na ještě volnějšího Milana Gulaše, který dorážel do odkrytého prostoru – 2:4. Hosté se přizpůsobili nastalému stavu a začali hrát účelně, Vítkovičtí se vinou toho museli pokoušet o útočení takzvaně do plných. Ale nebylo všem dnům konec. V 54. minutě mohli Ostravané snížit kuriózním odrazem o rozhodčího Jeřábka. Co se nepovedlo teď, povedlo se potom. Vyhrané buly Marosze propálil nechytatelnou dělovkou z modré čáry Adam Polášek – 3:4. A bylo znovu o co hrát a Vítkovičtí do toho šli po hlavě. A vyplatilo se jim to. Navzdory oslabení se jim podařilo srovnat. V 58. minutě podpořil útočný výlet Deje Dominik Lakatoš a druhým gólem večera ranou z první srovnal – 4:4. Ostravané ustáli závěr oslabení, ovšem byly to nervy a emoce. Hostující kapitán Milan Gulaš po jednom ze střídání rozsekal hokejku o mantinel, na to se u mantinelu do šarvátky s Lubošem Robem Dominik Lakatoš. Oba putovali na trestnou lavici. Ze střídačky následně byl vykázán asistent trenéra Vítkovic Ladislav Svozil za nesportovní chování, inkasoval trest do konce utkání.

V rozjitřených emocích dospělo utkání do prodloužení. Trvalo krátce. Na začátku 62. minuty se do útoku dostala nejproduktivnější dvojice hostů Gulaš – Tomáš Mertl a druhý jmenovaný zametl puk do odkryté klece – 4:5. Tisícovka diváků v hledišti OSTRAVAR ARÉNY ovšem ocenila i bod domácích borců, dvakrát totiž smazali dvoubrankový náskok Plzně.

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Škoda Plzeň 4:5 PP (0:2, 2:1, 2:1 – 0:1)

Branky: 23. Polášek (Schleiss, Marosz), 30. Lakatoš (Mikyska), 54. Polášek (Schleiss, Marosz), 58. Lakatoš (Dej) – 17. Stříteský (Gulaš), 17. Přikryl (Stach, Budík), 39. P. Straka (Stříteský, Budík), 49. Gulaš (T. Mertl), 62. Mertl (Gulaš). Rozhodčí: Jeřábek, Šír – Kajínek, Ševic. Vyloučení: 4:5, navíc Svozil (trenér VIT) do konce utkání za nesportovní chování. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 1 000 (maximum v rámci COVID-19). Střely na branku: 28:29

HC VÍTKOVICE RIDERA: M. Svoboda – Štencel, R. Polák, L, Kovář, Polášek, Trška, Koch, Barinka – L. Krenželok, Marosz, Schleiss – V. Polák, Mikyska, Lakatoš – Šišovský, Dej, Mallet – Dočekal, Werbik, T. Kubalík

HC Škoda Plzeň: Frodl – Lang, Stříteský, Budík, Jiříček, Vráblík, Kaňák, Houdek – P. Straka, Kodýtek, Eberle – Kantner, T. Mertl, Gulaš – Stach, Musil, Přikryl – Pour, Suchý, Rob