HC VÍTKOVICE RIDERA0123Výhra
HC ŠKODA PLZEŇ0101Prohra

21.2.2020 17:30 A tým 2019-2020 47

VIT – PLZ 3:1: Černá série skončila v pravou chvíli

Zatímco plzeňská šňůra venkovních nezdarů tím pokračovala, Vítkovice ukončily více než rok trvající černou sérii proti Plzni a do záchranářských bojů si připsali velmi cenné tři body. Nic na tom nezměnil fakt, že hosté otevřeli skóre. Miroslav Svoboda ve svém 100. extraligovém zápasu vychytal nejlepší střelce extraligy, dvěma góly se blýskl Alexandre Mallet, vítěznou branku vstřelil Ondřej Roman.

HC Škoda PlzeňVítkovice se po senzační výhře v Třinci vrátily do domácího prostředí. V sestavě udělali trenéři jedinou změnu, když se mezi tři tyče vrátil Miroslav Svoboda, pro kterého to tak byl 100. extraligový start. Pikantní zápas čekal v dresu Plzně Patrika Zdráhala, který se poprvé postavil na ostravský led v roli soupeře.

Ostravané navzdory svému postavení rozehráli s favorizovanou Plzní vyrovnanou partii. První velká šance na sebe nechala čekat do 4. minuty, Jan Hruška vyslal do útoku Petera Šišovského, naneštěstí pro domácí mu ale bekhendová klička na brankáře Dominika Frodla nevyšla. Plzeň se připomenula záhy, brejk Kantnera ale skončil nad Svobodovou klecí. Vítkovičtí byli aktivní, tlačili se do útočného pásma, kombinovali. Před brankou se v 6. minutě zjevil Peter Trška, ale i on minul. Krátce na to hledal Mallet před bránou Deje, ale po puku skočil Frodl. Aktivitu domácích mohla podpořit přesilová hra, jenže ta byla z jejich strany tristní a ve své podstatě Ostravané ztratili dvě minuty, než by cokoli získali. Škodovka trpělivě číhala na svou příležitost, jedna taková se otevřela v 15. minutě a Tomáš Mertl si to středem pádil sám na Svobodu, jenž ovšem pokus soka vystihl a puk zachytil. Závěr třetiny se nesl ve vítkovickém duchu. Domácí hala dokonce slavila gól, po střele Roberta Černého tečoval před Frodlem Lakatoš, ale rozhodčí se okamžitě a bez váhání jeli poradit s videem, které prokázalo teč vysokou holí a k nelibosti domácích gól uznat nemohli. V úplném konci první periody zahrozila první i druhá vítkovická formace, ale navzdory drtivému tlaku zůstala úvodní dvacetiminutovka bezbranková.

Také počátek druhého dějství byl vzácně vyrovnaný, v prvních momentech se sice o únik pokusil Milan Gulaš, ale Jan Štencel jej zachytil a dravý průnik skončil v  brankovišti a na bedrech Svobody. U Miroslava Svobody mohla začít ve 25. minutě první gólová akce večera, jeho rychlý beton po závaru Plzně nastartoval brejk Vítkovic, Jan Schleiss se ocitl v samostatném úniku, také zkusil na Frodla bekhendovou kličku, mířil pod víko, ale přestřelil. Nevyužitá šance měla domácí mrzet, protože pár sekund na to zůstal mezi beky osamocen nejproduktivnější hráč celé Extraligy, a to se Ostravanům nevyplatilo, Milan Gulaš se svým nájezdem naložil gólově a otevřel skóre zápasu – 0:1. Na okamžitou reakci neměli domácí čas, museli bránit v oslabení, ale byli v této disciplíně úspěšní. Pak se zvýšilo tempo, hrálo se nahoru dolů a do akce se tlačili Vítkovičtí, a mohli záhy slavit. V polovině utkání se z kruhu hbitou střelou po Šišovského pasu prosadil Alexandre Mallet – 1:1. A domácí hýřili aktivitou, Werbik měl na kruhu ideální šanci, ale nedal. Vítkovický tlak ale paradoxně zbrzdila jejich další nepovedená přesilová hra. Po ní se o slovo přihlásili opět hosté, Svoboda ale jak rychle pálícímu, tak následně v brankovišti velice důraznému Tomáši Mertlovi s vypětím všech sil a za podpory spoluhráčů odolal. Ve 39. měli Ostravané další velkou šanci na získání vedení utkání, k bráně si na rychlou teč sjel Roberts Bukarts, jenže puk zamířil mimo bránu.

Oba týmy nastoupily do třetí třetiny s obrovskou dravostí, byli to hosté, kdo si hned v úvodu říkali o další samostatný únik, konkrétně znovu Gulaš, ale domácí obrana záměr vystihla. Efekt byl ale opačný, to plzeňská defenziva si nepohlídala volného Ondřeje Romana, který po pasu od Kováře proměnil svůj nájezd ze strany střelou ke vzdálenější tyči – 2:1. Hra se poté odbývala ve velice rychlém tempu a Ostravané byli na koni, nastřelení Štencela ze středního pásma dokonce prošlo Frodlovi rukama, jenže bylo ze strany a puk šel do rohu. Pak začali domácí pálit, dělovka Kováře sice mířila mimo, ale naznačila, že sebevědomí Ostravanů je hodně nahoře. Ve 46. minutě dokonce po špatné rozehrávce hostů měli šanci v přečíslení tři proti jednomu, byla to čtvrtá vítkovická formace, jenže akce byla překombinovaná a do finální přihrávky Tomáše Kubalíka zalehl jediný bránící Indián. Komerční přestávka ale opět trochu zamíchala rozložením sil, Svoboda musel krýt hodně tvrdý pokus Gulaše, odpovědí domácích bylo Schleissovo přesunutí hry před Frodla, který měl problém s nahozeným pukem. Ve 48. minutě se další nepovedené uvolnění Plzně odrazilo k osamocenému Romanovi a jeho rychlou střelu z kruhu Frodl spíše instinktivně vyrazil do rohu. Škodovka ale neřekla poslední slovo, Milan Gulaš se tlačil do zakončení, ve chvíli, kdy se hostům podařilo dostat se do útočného pásma, začala se jim dařit kombinace a Ostravané se museli soustředit i na defenzivu. V 50. minutě měli velké šance Šišovský a také Hruška, který ale prováhal ideální čas na střelu z bezprostřední blízkosti. Každopádně hra se divákům musela líbit, měla šťávu, spád a tak se i atmosféra ve z půlky zaplněné aréně rozproudila. Třiapadesátá minuta nabídla další brejk, na Svobodu se chtěl rozjet sám Kantner, ale dojíždějící beci mu zabránili v zakončení. Nicméně Plzeň začala spřádat plány na finální atak, jehož cílem mělo být minimálně srovnání, ideálně otočení stavu utkání, zvýšený důraz na ofenzivu ale otevíral nepatrná okénka vzadu, kterých byli domácí ochotní okamžitě využít k protiútoku. Pozdrav svému někdejšímu spoluhráči poslal ze strany po rychlém ataku Patrik Zdráhal a Miroslav Svoboda tak tak puk udržel v lapačce. Ale udržel. V 57. minutě se pokusil o rychlý únik Bukarts, byl zablokován Čerešňákem a výsledkem byla třetí přesilová hra domácích. A tentokrát i pozičně dobře hraná, Dudasovu ránu z modré čáry ale Frodl i přes klubko těl před sebou kryl. Rychlý děj na ledě nedával šanci hostům přerušit a zkonsolidovat síly. Minutu před třetí sirénou si to Frodl namířil na střídačku a Plzeň hrála v šesti. Po usazení v pásmu si hosté přece jen vybrali oddechový čas a měli zbývajících 39 sekund. Domácí vrhli do obrany hubeného náskoku všechny síly. Podařilo se jim tlak ustát a ještě po úspěšném osvobození se dojel volný puk v útočném pásmu Alexandre Mallet a trefou do prázdné brány zpečetil výhru Vítkovic – 3:1. Zatímco plzeňská šňůra venkovních nezdarů tím pokračovala, Vítkovice ukončily více než rok trvající černou sérii proti Plzni a do záchranářských bojů si připsali velmi cenné tři body.

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Škoda Plzeň 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)

Branky: 30. Mallet (Šišovský, J. Hruška), 41. Roman (L. Kovář), 60. Mallet (Schleiss) – 25. Gulaš (Mertl, Vráblík). Rozhodčí: Hradil, Kubičík – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 1:3. Bez využití. Diváci: 5 325. Střely na branku: 25:30

HC VÍTKOVICE RIDERA: M. Svoboda – Štencel, Trška, L, Kovář, Dudas, Výtisk, R. Černý, Gregorc – Šišovský, J. Hruška, Schleiss – Bukarts, Roman, Lakatoš – Dej, R. Veselý, Mallet – Dočekal, Werbik, T. Kubalík

HC Škoda Plzeň: Frodl – Pulpán, Čerešňák, Jank, Jánošík, Vráblík, Kaňák, Houdek – Rob, Mertl, Gulaš – P. Straka, Kodýtek, P. Zdráhal – Kantner, Heřman, Pour – Vracovský, Kolda, Malát