HC VÍTKOVICE RIDERA1002Výhra
HC ŠKODA PLZEŇ0101Prohra

28.12.2018 17:30 A tým 2018-2019 30

VIT – PLZ 2:1: Vítkovické gólové oslabení ukončilo plzeňskou šňůru

Se sedmi bodovanými zápasy v řadě v zádech přijeli do Vítkovic plzeňští Indiáni. Ostravané se ale rozjetého soupeře nezalekli, ve výborné atmosféře více než osmi tisíc fanoušků v OSTRAVAR ARÉNĚ se rozloučili s domácím prostředím v roce 2018 vítězně. Krásnou hokejovou bitvu na svou stranu strhli využitou přesilovkou a hlavně proměněným únikem ve vlastním oslabení.

HC Škoda PlzeňVítkovice pro poslední domácí zápas kalendářního roku oblékly bílé dresy. Jeden z nich si nasadila už také nová posila vítkovického útoku, forvard Michal Poletín, který těsně před utkáním dorazil na hostování do konce sezony ze Zlína. Proti Ostravanům vyrukovala plzeňská Škodovka v sestavě i s hvězdným Janem Kovářem a po sedmi bodovaných zápasech v řadě také pořádně nabuzená. Než se ovšem rozhořela bitva naší nejvyšší soutěže, obdržel přímo na ledě a před slušně zaplněnou OSTRAVAR ARÉNOU cenu pro nejlepšího hráče DHL Extraligy juniorů za měsíc listopad vítkovický Petr Fridrich. Ke svému 1000. extraligovému zápasu nastoupil Jan Výtisk, nicméně slavnostní předávání dresu se čtyřmístnou číslovkou si ostravský klub nechal na první lednový duel.

Vítkovice nastoupily na Plzeň hodně dravě, však se také Západočeši hodně divili a z přemíry obranné snahy se také dostali do čtyř. Ostravané přesilovou hru sehráli aktivně především na střelecké straně. Brankář Dominik Frodl byl jednoznačně nejlepším hráčem hostů, nebýt něj, mohli si domácí už v úvodu vybudovat hodně solidní náskok. Indiáni se k první šanci dostali až v 6. minutě a šlo o ojedinělý pokus od modré čáry. Nátlak Vítkovic pokračoval, domácí dobře napadali už rozehrávku soupeře a tím se sami dostávali do šancí, jednou z takových byl například pokus Szturce. Když se ve 14. minutě snažil prosadit Radoslav Tybor a Allen jej ostře a hlavně nepovoleně srazil k zemi, dostali Ostravané druhou početní výhodu. V ní sice trochu déle připravovali palebné postavení, ale o to účinnější pak byli. Jakub Lev napřáhl na modré čáře a jeho rána div neprorazila i brankovou síťku – 1:0. A nátlaková hra domácích pokračovala, přerušila ji až početní výhoda hostů, ve které ale jen sporadicky Západočeši ohrožovali Bartošáka. Dost se také na ledě jiskřilo. Dravý hokej, aktivní především z domácí strany a tvrdé souboje, to vše muselo fandy v zaplněné OSTRAVAR ARÉNĚ bavit.

Dravé tempo pokračovalo i ve druhé třetině a na jejím úvodu to byli opět domácí, kdo měl navrch. Své v tomto faktu sehrála i přesilová hra po vyhození kotouče Indrákem mimo kluziště. Navzdory velké aktivitě Vítkovic však druhý gól nepřišel, a to ani po šanci Schleisse, který vrátil na bránu zajímavý odraz, ale Frodl kryl. Ve 24. minutě ztichla hala, když se po ráně pukem do hlavy skácel k zemi Michal Poletín. Z ledu mu až musel pomoci lékař, naštěstí nová akvizice Vítkovic chyběla jen pár střídání a odnesl to snad jen zakrvácený dres. Vítkovičtí pokračovali v náporu, ale z hromady vyložených šancí neproměnili žádnou, neuspěl Stránský z druhé vlny, ani Schleiss, který pálil z mezikruží. Plzeň se herně zvedla a ve 33. minutě se radovala z vyrovnání, to když se šikovně uvolnil v rohu Milan Gulaš a z mezikruží zavěsil kotouč do Bartošákovy klece – 1:1. Ostravané neviděli remízový stav rádi, ovšem nutno přiznat, že v závěru druhé periody byli alespoň za něj rádi, protože Škodovka je najednou mocně přitlačila v jejich pásmu a drahné desítky sekund doslova ždímala a byla i střelecky aktivní. Druhá siréna byla najednou pro domácí vysvobozením.

Ani třetí třetina z tempa nepolevila, nicméně bylo znát, že oba týmy už přece jen trochu více utáhly defenzivní šrouby ve snaze neudělat při remízovém stavu kritickou chybu. Poslední dějství otevřela dlouhá pasáž bez přerušení s přeléváním hry na obou stranách a v podstatě v tomto duchu se i dohrála. Klíčový moment mohla přinést přesilová hra Plzně ze 47. minuty. A taky jej přinesla, ale ve směru, který asi nikdo tolik nečekal. Indiáni začali aktivně a dobývali vítkovické území, soupeř vzdoroval srdnatě, obětavě, dokázal vyvážet puky z obranného pásma. Při jedné ze situací se puk odrazil přes Lukáše Kucseru k volnému Patriku Zdráhalovi, vítkovický rychlík oslabení-neoslabení nakopl svou mašinu a vyrazil proti Frodlovi, kličkou nedal plzeňskému brankáři šanci a navzdory početní nevýhodě vrátil k radosti více než osmi tisíc diváků na tribunách vedení zpět Ostravanům – 2:1. A Vítkovice vedoucím gólem opět ožily. Plzeňští najednou ztratili tempo, možná i naději. Jejich pokusy na zvrat zhatilo i vyloučení Ondřeje Kratěny. Minutu a čtvrt před třetí sirénou z toho byl time-out pro Západočechy a také odvolání Frodla z branky. Power play mohla hned v úvodu přinést druhé srovnání, ale to by v bráně Vítkovic nesměl být Patrik Bartošák, který neuvěřitelným semaforem chytil takřka jistý gól. Pak už to bylo opět pro domácí klidnější. Ostravané vyváželi kotouče až do hloubi plzeňské třetiny, třetí gól nepřidali, ale nepotřebovali to. Vedení udrželi. Plzeň po sedmi bodovaných zápasech padla s nulou. Vítkovice se posledním domácím zápase roku 2018 rozloučily se svými fanoušky skvělým hokejem a zcela zaslouženě vybojovanými třemi body.

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC ŠKODA PLZEŇ 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)

Branky: 15. Lev (Roman), 49. Zdráhal (Kucsera) – 33. Gulaš. Rozhodčí: Hradil, Kika – Tošenovjan, Ganger. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 8 399. Střely na branku: 28:25

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Výtisk, D. Krenželok, Šidlík, Gregorc, Mrázek, Baranka, Černý – Olesz, Lev, Dej – D. Květoň, Roman, Tybor – Kucsera, Poletín, Szturc – Schleiss, Š. Stránský, Zdráhal

HC ŠKODA PLZEŇ: Frodl – Čerešňák, Pulpán, Allen, Jones, Vráblík, Kaňák – Gulaš, J. Kovář, Indrák – Kratěna, Kracík, Stach – D. Kindl, Preisinger, V. Němec – Eberle, Kodýtek, P. Straka