HC VÍTKOVICE RIDERA0213Výhra
HC ŠKODA PLZEŇ0000Prohra

3.1.2018 17:30 A tým 2017-2018 36

VIT – PLZ 3:0: Souboj nejlepších ovládly Vítkovice, doma vynulovaly lídra

Nejproduktivnější tým extraligy odjel z Vítkovic s prázdnou i s nulou na střeleckém účtu. Ostravané v duelu druhého celku s vedoucí Plzní nadělili do nového roku svým fanouškům skvělý dárek. Zachytili tlak Škodovky, ubránili její střelce a sami třemi trefami rozhodli o svém triumfu. Zářil opět Patrik Bartošák, tři body udělaly radost čerstvému třicátníkovi Davidu Květoňovi, Jakub Lev svůj jubilejní 400. extraligový zápas okořenil gólovou asistencí proti mateřskému celku.

HC Škoda PlzeňČtyři dny po mistrovské Kometě dorazila do Ostravy vedoucí Plzeň. Souboj druhých Vítkovic s lídrem tabulky byl nejatraktivnějším duelem úvodu nového roku 2018. Ostravané do něj šli s čistou hlavou a také už s dalšími uzdravenými hráči, do zadních řad se vrátil Ivan Baranka, do útoku Radoslav Tybor. Výzva v podobě nejproduktivnějšího mužstva sezony a jednoznačném lídrovi tabulky byla velká. Shodou náhod a ironií osudu bylo toto utkání 400. zápasem Jakuba Lva v Tipsport Extralize, stylově, proti mateřské Plzni, ve které začal českou nejvyšší soutěž hrát. Od úvodního buly bylo zřejmé, že se do sebe opravdu zaklesly dva nejlepší tým extraligové tabulky. Hokej minimálně první periody bavil, přinášel zajímavé akce, napínavé a dramatické momenty. Úvodní šance obou týmů šly rychle po sobě. Po Kracíkově výpadu ze zachycení puku ve středním pásmu přišel Kolouchův výlet do mezikruží zpoza brány. Plzeň přitlačila domácí ve 4. minutě, ale odpovědí byl brejk druhé formace v přečíslení tří proti dvěma, po Květoňově přihrávce ale pálil Roman vedle. Jubilant a plzeňský rodák Jakub Lev měl obrovskou příležitost v 7. minutě, když ujel obraně Škodovky, jeho kličku do bekhendu ale brankář Miroslav Svoboda vyrážečkou vystihl. Aktivně si krátce na to počínal Lukáš Kucsera, nejprve obkroužil bránu, ale Svoboda se stačil přesunout, pak střílel po kombinaci v přečíslení tří proti dvěma, ale brankář Indiánů byl opět na místě. Do samostatného úniku vyslal ve 13. minutě Peter Trška Romana Szturce, jenže ani ten na Svobodu nevyzrál. Vítkovičtí se neprosadili ani v početní výhodě, Lev z brankoviště kotouč do brány nepropasíroval. I Plzeň si zahrála přesilovku, jenže Ostravané navzdory oslabení ohrozili její klec. Pak už se Indiáni usadili v pásmu soupeře, před Pulpánem zívala prázdná brána, ale Patrik Bartošák až skoro zázračně máchnul lapačkou a puk zachytil. V posledních momentech první periody přitlačili Vítkovičtí v útočném pásmu, ale ani přívalem střel na Svobodu nevyzráli.

Plzeň odstartovala druhou třetinu náporem, snažila se co nejrychleji ujmout vedení. Ve 22. minutě neproměnil přečíslení tří proti jednomu Stach. Napodruhé Petr Stach nevyzrál na Bartošáka střelou z mezikruží krátce na to. Vítkovice kontrovaly únikem Kucsery po křídle a šance se začaly přelévat. Bartošák skvěle zakročil proti Gulašově střele z kruhu, kterou dokázal nadvakrát zlikvidovat. Ve 27. minutě zavelel k ataku Jakub Lev, vyvezl puk zpoza branky a křížným pasem přesně vybídl dojíždějícího Rostislava Olesze ke gólu, Oleszova hbitá dorážka nedala Svobodovi šanci – 1:0. Vedení přiživilo vítkovické sebevědomí. Srazit se jej pokusil Sklenička, ale nedokázal puk dorazit. Kartami mohla zamíchat i přesilová hra hostů, v ní Škodovka přitlačila vítkovickou čtveřici, ale až na Kratěnovu nebezpečnou střelu z kruhu zcela neúspěšně. A tak to byly Vítkovice, kdo opět promluvil do stavu skóre. Ve 31. minutě nastřelil Lukáš Klok od modré čáry kotouč na bránu a ten po odrazu skutečně skončil za Svobodovými zády. Platnost gólu musel ještě potvrdit videorozhodčí, který také odhlalil, že teč Lukáše Kucsery byla podle pravidel a tedy autorem gólu je on – 2:0. Vítkovických byl najednou i přes značnou snahu Plzně plný led. A do druhé přestávky mohli přidat i třetí gól, v závěru třetiny totiž ujel s pukem Milan Bartovič, ale on na strážce plzeňské klece nevyzrál.

Plzeň ve třetí třetině naplno prokazovala, proč je vedoucím celkem extraligy. Přitlačila na Vítkovice, přestřílela je. Jenže i Ostravané dostáli své pověsti. Zkušeným, precizním a bojovným výkonem odolávali nájezdům a nátlaku Škodovky. Dokázali ubránit tři početní výhody v posledních dvaceti minutách, především důslednou obětavostí a bojovností a také díky výbornému Patriku Bartošákovi v bráně. Na jeho straně stálo i štěstí, to například, když ve 48. minutě minul Tomáš Mertl odkrytou bránu. Bartošák exceloval, ale i když Plzeň měla více ze hry, Vítkovičtí rozhodně nebyli bez šancí. Právě v závěru, kdy tlak hostů měl gradovat, vyrazil do protiútoku vítkovický první útok, škoda jen, že střela Jakuba Lva ze středu skončila v náruči Miroslava Svobody. Hodně úzko bylo Ostravanům od 57. minuty, když šli do čtyř a Plzeňští navíc odvolali brankáře. Oslabení čtyř proti šesti ale domácí zvládli, dokonce během něj málem trefili odkrytou západočeskou klec. Po návratu do pěti pokračovali Ostravané především v bránění, ale když se naskytla možnost, vyrazil Radoslav Tybor vstříc prázdné bráně, atak na jeho osobu hozenou holí z rukou soupeře gól nezhatil a rozhodčí nakonec uznali jeho trefu dokonce i jako technický gól – 3:0. Vítkovice v souboji nejlepších týmů tabulky vynulovali vedoucí celek a nový rok 2018 odstartovaly tříbodovým ziskem.

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Škoda Plzeň 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)

Branky: 27. Olesz (Lev, Trška), 31. Kucsera (Klok, Kolouch), 60. Tybor (TG). Rozhodčí: Hejduk, Kubičík – Jindra, Zíka. Vyloučení: 5:1. Bez využití. Diváci: 7878. Střely na branku: 24:39

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Klok, Sloboda, Baranka, Hrbas, Urbanec, Trška, D. Krenželok – Olesz, Lev, Bartovič – D. Květoň, Roman, Tybor – Kucsera, Kolouch, P. Zdráhal – Szturc, Š. Stránský, Dej

HC Škoda Plzeň: M. Svoboda – Moravčík, Kadlec, D. Sklenička, Jones, Pulpán, Čerešňák, Kaňák – Schleiss, T. Mertl, Gulaš – Stach, Kracík, Indrák – D. Kindl, Kratěna, P. Straka – Rubner, Preisinger, Pour