HC VÍTKOVICE RIDERA0134Výhra
HC ŠKODA PLZEŇ0112Prohra

9.1.2022 16:00 A tým 2021-2022 40

VIT – PLZ 4:2: Vítkovice zlomily Plzeň a přiblížily se čtyřce

Vyrovnané utkání dvou celků z přední části tabulky bylo k vidění na ledě OSTRAVAR Arény. První třetina nabídla střelecké, nikoliv však brankové hody. Dohromady v ní bylo k vidění 29 střel, ale oba brankáři předvedli bezchybný výkon. Vedení se jako první ujala Plzeň, ale vítkovičtí zanedlouho srovnali. Vedení na vítkovickou stranu překlopil povedenou ranou Solovjev, na jeho gól ale zvládli plzeňští zásluhou Schleisse zareagovat. Jako klíčové se ukázalo vyloučení dalšího ex-vítkovického hráče Davida Kvasničky, který inkasoval čtyřminutový trest. Přesilovou hru využil Jan Hruška a vítězství Vítkovic pečetil gólem do prázdné branky dnes dvougólový Petr Chlán.

Souboj tabulkových soupeřů na čtvrtém a pátém místě byl vyvrcholením vítkovické šňůry tří domácích duelů v řadě. Proti Plzni museli Ostravané trochu improvizovat v sestavě, protože na marodku přibyl po zranění v dolní části těla další útočník Jan Bernovský a Kanaďana Sama Bittena si prvoligová Poruba stáhla zpět do svých řad. Trenér Holaň absence v útoku vyřešil povoláním odchovance Jakuba Illéše z Dukly Jihlava a sedmadvacetiletého forvarda Vlastimila Dostálka z Havířova. Marodka se nově promítla i do obrany, když pro drobnější zdravotní problém nemohl nastoupit Patrik Koch, a tak jeho místo zaujal Jakub Stehlík.

Vítkovice začaly utkání svižně a už po dvaceti vteřinách obkroužil branku Kalus, proti kterému Svoboda zasáhl pravým betonem. Plzeň si nechtěla nechat utéct začátek utkání a zasypala Stezku několika střelami v krátkém intervalu. Stezka si ale s pokusy Martina Langa a Graňáka od modré čáry poradil. Po střele Viktora Langa od modré čáry si Stezka nebyl jistý tím, kde má kotouč, naštěstí pro domácí jej ale udržel mezi svými betony. Ve třetí minutě se faulu v útočné třetině dopustil plzeňský Malát, který tak daroval Vítkovicím první přesilovou hru. Solovjevovu střelu tečoval clonící Hruška mimo branku, Plzeň první oslabení přestála bez úhony. V dobré příležitosti se ocitl Martin Lang, který dorážel odražený kotouč od zadního mantinelu, naštěstí ale nemířil přesně a trefil pouze boční síť branky. Nadvakrát se pokoušel překonat Svobodu Marek Kalus, ale nepodařilo se mu propasírovat kotouč přes betony plzeňského brankáře. Individuálně se podél levého mantinelu prodal Bukarts až před Svobodu, ale jeho střela mířila vysoko nad branku. Plzeňský gólman si o chvíli později poradil i s pokusem Lakatoše, který tečoval Kovářovu střelu. Domácí střelec se dostal do úniku, ve kterém ale postrádal rychlost a tak Svobodu prověřil dělovkou z levého kruhu. Zarputilost předvedla Flickova formace, když nevzdala souboj u mantinelu a probojovala se z rohu hřiště až před branku, kde ale Kanaďanovu střelu opět pokryl ve formě chytající Svoboda. Plzeň se po delší době dostala na dostřel brance Vítkovic, když po buly mířil do horního rohu Kodýtek, ale vítkovická jednička dobře viděla a zasáhla lapačkou. Závěr třetiny nabídl hned několik brankových šancí na obou stranách. Po Lakatošově přihrávce bekhendem nepřekonal Svobodu Hruška. Další příležitost měl tandem Bukarts – Kovář, který se dostal do přečíslení plzeňské obrany, Bukarts to vzal na sebe, ale střelou na vzdálenější tyč Svobodu nepřekonal. Téměř okamžitě se do protiútoku dostali plzeňští, ale Dufek nemířil přesně. Díky bezchybných výkonů obou brankářů, se šlo do kabin bez branek.

Druhá třetina začala tvrdou střelou Solovjeva od modré čáry, o minutu později ale na svou stranu jako první strhla vedení Plzeň, když Bulíř zužitkoval Graňákovu přihrávku od pravého mantinelu a se štěstím prostřelil Stezku – 0:1. Vítkovice mohly srovnat hned záhy, když na trestnou lavici usedl znovu Malát. Jako první ale branku ohrozili plzeňští po úniku Schleisse s Kodýtkem. Druhá speciální formace Vítkovic měla dvě obrovské příležitosti, ve kterých se ocitl Rob Flick. V prvním případě byl kanadský útočník v rozhodující chvíli sražen na hraně pravidel k zemi Čerešňákem, ve druhém případě si s jeho dorážkou poradil Svoboda. V závěru přesilové hry mohl dvakrát srovnat Krenželok, který ale napoprvé nemířil přesně a následně minul kotouč. Vítkovický tlak pokračoval i po návratu vyloučeného Maláta na led. Chlánova střela byla obránci Plzně zblokována, ale při pokusu o odpálení kotouče z blízkosti brankoviště Graňák trefil napadajícího Chlána, od kterého se kotouč odrazil za Svobodova záda – 1:1. Plzeň si mohla vzít své vedení zpět, když Dzierkals obkroužil branku a nahrnul kotouč do předbrankového prostoru, kde byl ke střele z bezprostřední blízkosti připraven Bulíř, ten ale tentokrát na Stezku nevyzrál. Prvním vyloučeným mužem na domácí straně byl navrátilec na extraligový led Vlastimil Dostálek, který se provinil podrážením za brankou Plzně. Plzeňská pětice dobře kombinovala, ale ne a ne se dostat k zakončení z výhodné pozice. Vítkovice se navíc zásluhou Deje a později Fridricha osvobodily. Hruška s Lakatošem navíc vybojovali kotouč, vyrazili do brejku, ve kterém ale spíše šetřili cenné vteřinky. Zaváhání ve vítkovické rozehrávce mohl využít Dufek, proti kterému ale dobře zasáhl Stezka. Na druhé straně se ve velké příležitosti ocitl Kalus, toho ale z bezprostřední blízkosti vychytal Svoboda.  Ten byl úspěšný i proti střele Galvinse od modré čáry. K odraženému puku se následně dral Fridrich, který ale nemohl zakončit, protože byl soupeřem faulován. Vítkovice si musely dávat pozor na útočné výpady napadajících útočníků Plzně, kteří znepříjemňovali rozehrávku domácích beků. Po návratu vyloučeného Kremláčka navíc museli čelit přečíslení Plzně, které nepřesně zakončil Bulíř. Po faulu Plášila mohli plzeňští pokračovat v tlaku, ale Stezku prověřil jen Kodýtek, který pálil ze střední vzdálenosti.

Třetí třetina byla již od úvodu vyrovnaná a oba týmy se střídaly v útočné aktivitě. Jako blesk z čistého nebe přišla vedoucí branka Vítkovic ve 4. minutě. Dej svedl v rohu třetiny klíčový souboj, ve kterém přetlačil Čerešňáka, kotouč se dostal ke Chlánovi, jenž jej posunul na modrou čáru na Alexeje Solovjeva. Puk se po nechytatelném švihnutí zápěstí ruského obránce zastavil až za Svobodou – 2:1. Plzeňští se okamžitě vrhli za vyrovnáním. Kremláčkovu střelu od modré čáry vyrazil Stezka obětavě maskou. Plzeň dále pokračovala v tlaku, který vyústil ve velkou šanci Jana Dufka, který by nebýt Gewieseho faulu zakončoval do odkryté branky. Vítkovická čtveřice zažila v oslabení perné chvíle, ale zdálo se, že plzeňský tlak zvládne ubránit. Pět vteřin před koncem přesilové hry, se ale nakonec se prosadil střelou z vrcholku levého kruhu ex-vítkovický Jan Schleiss – 2:2. V 48. minutě se Roman Polák objevil na pro něj netypickém místě v rohu za brankou soupeře, kde pro své spoluhráče vybojoval přesilovou hru. V té ale přišlo trestuhodné zaváhání vítkovické přesilovkové formace, které mohl využít Dufek. Osm minut před závěrečnou sirénou dostali plzeňští k dispozici další přesilovou hru po faulu Flicka. Obranná čtveřice si ale tentokrát vedla znamenitě a nenechala soupeře skórovat. Kremláčkova střela od modré čáry byla obranou zblokována, puk se dostal na pravý kruh, kde ke střele z první napřáhl Bulíř. Stezka se naštěstí dokázal včas proti střelci přesunout. Kvasnička za brankou zasáhl Fridricha holí do obličeje a vysloužil si čtyřminutový trest. Plzeň dobře obsazovala vítkovické hráče u mantinelu, ale nakonec se Bukartsovi podařilo uniknout ze sevření soupeře a posunout puk na Solovjeva. Ten si nabruslil na střed a napřáhl ke střele, kterou bezchybně tečoval Hruška mimo dosah brankáře Svobody – 3:2. Vítkovice navíc pokračovaly v dvouminutové přesilovce. Vítkovice svíraly svého soupeře, navíc po zákroku na Lakatoše se zdálo, že by přesilovka mohla být dvojnásobná, to se nakonec nestalo. Při hře v plném počtu mohl obraně soupeře ujet Kalus, ale na poslední chvíli jej zablokoval Graňák. Za malou chvíli navíc opět vítkovičtí ujeli svému soupeři, Kalus přenechal do druhé vlny Flickovi, ale jeho střelu hokejkou zblokoval Kremláček. Plzeň v závěru sáhla k oddechovému času a odvolala Svobodu z branky. Plzeňští kombinovali v útočném pásmu, ale puky jim díky dobře napadajícím domácím uskakovaly z hokejek. Toho využil Petr Chlán, který vypíchl kotouč na modré čáře a dopravil jej do prázdné branky Plzně – 4:2. Závěr zápasu se už jen dohrával za potlesku tribun, které odměnily domácí borce za dnešní výkon.

Václav Baďouček (HC Škoda Plzeň): Myslím, že jsme viděli vyrovnané a bojovné utkání, kde my jsme selhali v těch rozhodujících fázích. Jak při druhém góly, kdy jsme nezblokovali střelu, tak při třetím, kdy v předbrankovém prostoru nepokryjeme hráče. Měli jsme zbytečně mnoho vyloučených a fatální bylo v závěru čtyřminutové oslabení, které zápas rozhodlo.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Pro nás velice cenné vítězství. Měli jsme za sebou teď třetí zápas doma s extrémně těžkými soupeři. Navíc to emoční utkání se Spartou, vypětí, možná polovinu sil jsme v tomto utkání ztratili, proto jsem byl zvědavý na to, jak to dopadne. Dneska ubojované vítězství, ale měli jsme dobrý vstup do toho zápasu. Z naší strany 19 střel, je dobře, že to skončilo bez branek, i když jsme chtěli jít do vedení a nedotahovat. Ve druhé třetině jsme měli špatný nástup, tam jsme inkasovali hned ve druhém střídání. Bylo ale velice cenné, že jsme hned to skóre dotáhli. Nedařily se nám do té doby přesilovky. Kluci zatáhli přesně v moment, kdy jsme to asi nejvíc potřebovali. Bylo to hrozně těžké utkání, náročné, ale vydřené a musím všechny hráče pochválit.

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Škoda Plzeň
4:2
(0:0, 1:1, 3:1)

Branky: 26. Chlán (Dej), 44. Solovjev (Chlán), 57. Hruška (Solovjev, Bukarts), 60. Chlán – 22. Bulíř (Graňák), 47. Schleiss (Kaňák, Kodýtek). Rozhodčí: Kika, Ondráček – Pešek, Malý. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1 000 (maximální kapacita povolená vládním nařízením). Střely na branku: 43:32.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – Solovjev, R. Polák, Galvins, Plášil, L. Kovář, Gewiese, J. Stehlík – L. Krenželok, J. Hruška, Lakatoš – Dostálek, Marosz, Bukarts – M. Kalus, Flick, Illéš – Dej, Chlán, Fridrich

HC Škoda Plzeň: M. Svoboda – Kvasnička, Čerešňák, Graňák, Budík, V. Lang, Kaňák, Kremláček – Musil, Kodýtek, Schleiss – Dzierkals, Bulíř, M. Lang – Suchý, Thorell, Dufek – Marcel, Malát