HC VÍTKOVICE RIDERA01001Prohra
HC Olomouc01012Výhra

13.9.2019 17:30 A tým 2019-2020 01

VIT – OLO 1:2 PP: Premiéra za bod – výkon lepší než výsledek

I takový bývá hokej. I soupeř z Olomouce sportovně přiznal, že Vítkovice byly po téměř dvě třetiny ve vzájemném utkání prvního kola nové sezony lepší, jenže nevyužité příležitosti stály Ostravany naději na vyšší bodový zisk. Modro-bílí měli na dosah obrat v zápase, nakonec brali bod, 18 vteřin před koncem prodloužení rozhodl v přesilovce Škůrek.

HC OlomoucPrvní zápas nové sezony a do OSTRAVAR ARÉNY zavítal k malému derby atraktivní soupeř v podobě Olomouce s řadou exvítkovických hráčů v čele s bývalým kapitánem Rostislavem Oleszem. Omlazený tým současných Vítkovic vedl do boje v pozici prvního brankáře Daniel Dolejš, nechyběly posily, ani nejčerstvější akvizice z Hradce Králové Lukáš Vopelka. Kdo ovšem utkání sledoval z tribuny, to byl útočník Ondřej Roman, který pro zranění kotníku musí úvod soutěže vynechat.

Slavnostní nástup po jednom do pohaslé haly, česká státní hymna, předání dresu s číslem 70 nedávnému oslavenci Miloši Holaňovi staršímu a jeho čestné buly. Vítkovice vstoupily do své 92. sezony velice důstojně a důstojná byla i jejich hra v úvodních dvaceti minutách. Hrál se svižný a bojovný hokej. Ostravané se dostali do většího tempa díky dvěma přesilovkám, které sice zůstaly nevyužity, ale rozhodně v nich byla Olomouc pod tlakem. Daniel Dolejš v brance Vítkovic především v první polovině periody spíše paběrkoval. Branislav Konrád byl pod větší palbou a dokonce jej domácí dvakrát překonali, jenže ani jednou z toho gól nebyl. V 8. minutě orazítkoval Lakatoš břevno olomoucké klece, v 10. minutě po střele zpoza modré čáry zachránil Konráda hvizd rozhodčího při posouzení ofsajdu. Přestože hosté přijeli s velice početnou skupinou fanoušků, výkon modro-bílých postupem času začal strhávat i v začátku spíše chladnější publikum, a tak se hrálo i v zajímavé kulise, byť vyprodáno rozhodně nebylo.

Druhá perioda přinesla ve svém úvodu spíše umírněnější boj. Domácí se během něj dostali zbytečně pod tlak a výsledkem dlouhé mezihry před Dolejšem byl první gól zápasu. Odražený kotouč po střele Nahodila dorazil bekhendem do klece svého někdejšího celku Rostislav Olesz, velkou radost ale při brance neprojevoval, vlastně žádnou – 0:1. Ostravané nevyužili minutu a čtvrt trvající přesilovku pěti proti třem. Obrat ve vývoji hry měl na svědomí Daniel Dolejš, který ve vlastním oslabení rychlým švihem lapačky sebral Olomouci šanci na zvýšení a vlil svým spoluhráčům novou krev do žil. Začalo se hrát nahoru dolů, Vítkovičtí byli jako utržení ze řetězu, jenže vázla koncovka, únik dvou proti nikomu ve 35. minutě nevyužil Zdráhal s Bukartsem. Naštěstí hra zůstala před Konrádem, Jan Výtisk posunul do strany na Šimona Stránského, který rozjásal ostravskou halu i svého nového kapitána – 1:1. Závěr druhé třetiny byl jasně v režii Vítkovic, škoda nevyužitých šancí, Stránský se Zdráhalem dvakrát nebezpečně úřadovali kolem Konrádovy klece, ale ta odolala až do sirény.

Oba týmy se i po druhé přestávce vrátily o něco vlažněji. Byla to přetahovaná, ve které ale chvílemi Vítkovice tahaly za kratší konec, podíl na tom měly i nevyužité výhody. V oslabení ve 49. minutě se Patrik Zdráhal utrhl a snažil se ujet sám na Konráda, vystřelil na vzdálenější tyč, ale netrefil ideálně. Hanáci byli nebezpeční v závěru třetí třetiny, Klimek číhal na dorážku u tyče, naštěstí k němu neprošla, ani tlak v 58. minutě Olomouc nezužitkovala a utkání tak dospělo do prodloužení.

Hra tři na tři byla vabank. Nejprve zahrozili hosté, ale Dolejš byl připraven. Na Klimkův výpad odpověděl Schleiss, ale pokusem zblízka neuspěl. Ostravané získali početní výhodu, jenže ji záhy zbytečným útočným faulem ztratily, čtyři minuty za vysokou hůl pro Tršku se zdály být zažehnány. Modro-bílí byli pod tlakem v pásmu, ale čas plynul, do nájezdů však utkání nedošlo, 18 vteřin před čtvrtou sirénou propálil vše od modré čáry David Škůrek a potvrdil bodové vítězství hostů – 1:2.

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Olomouc 1:2 PP (0:0, 1:1, 0:0 – 0:1)

Branky: 35. Stránský (Výtisk, Bukarts) – 23. Olesz (Nahodil, Burian), 65. Škůrek (Klimek). Rozhodčí: Hradil, Lacina – Tošenovjan, Rožánek. Vyloučení: 4:7. Využití: 0:1. Diváci: 5 503. Střely na branku: 40:29.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Dolejš – Gregorc, Trška, Šidlík, D. Krenželok, Výtisk, Kvasnička – Bukarts, Š. Stránský, Zdráhal – Vopelka, Lakatoš, Schleiss – Dej, E. Němec, Mallet – Kurovský, Werbik, Guman – Baláž

HC Olomouc: Konrád – Vyrůbalík, Škůrek, Ondrušek, Jaroměřský, Švrček, Dujsík, Valenta – Ostřížek, J. Knotek, Irgl – Strapáč, Kolouch, Klimek – Burian, Nahodil, Olesz – Tomeček, Handl, Hecl