:

HC VÍTKOVICE RIDERA2114Výhra
HC Olomouc0011Prohra

20.11.2018 17:30 A tým 2018-2019 18

VIT – OLO 4:1: Tentokrat vyučovaly produktivitu Vítkovice. Jsou na děleném prvním místě

A pak že to Vítkovicím před kamerami České televize nejde. Modro-bílí v dohrávce 18. kola zlomily Olomouc dvěma brankami v přesilovce a jednou v oslabení a především výbornou defenzivní prací. Po páté domácí výhře v řadě se bodově dotáhly na vedoucí Liberec a s ním, a také s Třincem, drží dělené první místo v tabulce..

HC OlomoucVítkovičtí hokejisté mohli v dohrávce 18. kola s Olomoucí mnoho získat. V sázce byla nejen případná pátá domácí výhra v řadě, ale také možnost bodově se dotáhnout na čelo extraligové tabulky. Ostravané museli v duelu oželet nemocného Szturce, v sestavě také ještě nefigurovala ani nová posila, slovinský zadák Blaž Gregorc, který 18. kolo regulérně odehrál ještě v dresu Sparty a tudíž do dohrávky nemohl zasáhnout.

Úterní termín, přímý přenos České televize i sněhová kalamita se značně podepsaly na návštěvě utkání. Přesto týmy nehrály v úplně komorní atmosféře a především samy byly od úvodu aktivní. Svižný začátek byl líbivý, nicméně pramenilo z něj minimum větších šancí. Až vyloučení hostů zkraje 10. minuty mohlo přinést větší gólovou příležitost, a tak se také stalo. Po pozičním úvodu si mířidla seřídil Jakub Lev a ranou z modré čáry, i díky výborné cloně Jana Schleisse, propálil Branislava Konráda – 1:0. Vítkovičtí ožili. Olomoučtí byli sice pilní v ostřelování Bartošáka, jenže pokusy z dálky nemohly nejlepšího brankáře extraligy více ohrozit. Snad až v přesilové hře Hanáků. Jenže během ní sebral hostující pětici kotouč Ondřej Roman a vyslal Radoslava Tybora na zteč. Tybor přešel ve vlastním oslabení přes dva olomoucké zadáky a v polopádu prostřelil Konráda podruhé – 2:0. Hosté reagovali těsně po skončení přesilové hry Nahodilem, dorážejícím z bezprostřední blízkosti, ale Patrik Bartošák se dokázal včas přesunovat proti vypáleným pukům. V rovnovážném stavu zavřeli Ostravané soupeře v jeho pásmu a změnu přinesla až druhá početní výhoda červeno-bílých, která ale rovněž skončila nezdarem.

Olomouc začala druhou třetinu mnohem aktivněji. Nechala vyniknout Patrika Bartošáka, který zlikvidoval zakončení přečíslení z hole Knotka i Nahodilův důrazný atak do brány. Ostravané se připomenuli Schleissovým průnikem, při kterém jej fauloval Irgl. Následná přesilová hra se ale vyznačovala značnými nepřesnostmi v zakončení. V pěti proti pěti se domácí prosadili ve 29. minutě, odražený kotouč napálil z kruhu nechytatelnou bombou k tyči Lukáš Kucsera a vyhnal tím Branislava Konráda z brány – 3:0. Jan Lukáš, nový muž v brankovišti Olomouce, se hned dostal pod tlak. Znovu to byl Kucsera, kdo se agresivně pokoušel prosadit sklepnutím ze vzduchu. Mnohem nebezpečnější ale byla situace poté, co se protáhl před bránu Zdráhal, následoval faul, vyjetí Lukáše z brány a snaha Vítkovických dotlačit kotouč do odkryté klece, kam mezitím padli hned dva bránící hráči. Celou situaci zkoumal pro jistotu videorozhodčí, ale potvrdil, že dorážky pouze orazítkovaly tyče. Olomouc se časem zmátořila a sama začala rozvíjet útočné akce, ostravská defenziva ale v čele s Bartošákem pokračovala v bezchybné práci.

Třetí třetinu se dalo sledovat ze dvou rovin. Tou první byla bezpochyby převaha Olomouce. Herně byli Hanáci aktivnější, více na puku, bruslili, byli více vidět, byli lepší. Druhou, možná podstatnější rovinou ale bylo, že Vítkovičtí svému soupeři zcela profesionálně a až chladnokrevně odolávali. Defenziva pracovala opravdu výborně. Výsledkem toho bylo, že každý z útoků hostů se tříštil o konsolidovanou obranu modro-bílých. Hanáci začali pomalu ale jistě působit bezradně. Ostravané směrem dopředu sázeli na brejky, jeden z nich téměř proměnil ve 49. minutě Patrik Zdráhal. Pak přišla pro hosty další rána, vyloučení. A Vítkovičtí byli při chuti, sehráli přesilovku výborně, Ondřej Roman na krátko přihrál na druhou stranu před bránu, kde byl už připravený Ivan Baranka a před ním takřka prázdná brána – 4:0. Domácí poupravili taktiku. S blížícím se koncem napadali Olomoucké hluboko v jejich obranném pásmu a hosté nebyli schopní dostat se do dobré šance. Nakonec se v 57. minutě ujal výpad, po kterém Miroslav Holec připravil Patrika Bartošáka o čisté konto – 4:1. Ani snížení ale nezměnilo nic na tom, že Vítkovice zapsaly pátou domácí výhru v řadě a ziskem tří bodů se dotáhly na vedoucí duo. Se 37 body společně s Třincem a také Libercem jsou Ostravané v čele extraligové tabulky.

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Olomouc 4:1 (2:0, 1:0, 1:1)

Branky: 11. Lev (Roman), 14. Tybor (Roman), 29. Kucsera, 53. Baranka (Roman, Tybor) – 57. Holec. Rozhodčí: Pešina, Kika – Bryška, Rampír. Vyloučení: 4:5. Využití: 2:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 4 003. Střely na branku: 20:38

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Výtisk, D. Krenželok, Hrbas, Baranka, Šidlík, Černý – Dej, Lev, Schleiss – D. Květoň, Roman, Tybor – Kucsera, Š. Stránský, Zdráhal – Toman, Pytlík, Baláž

HC Olomouc: Konrád (od 29. Lukáš) – Ondrušek, J. Galvas, Švrček, Vyrůbalík, Jaroměřský, Dujsík, Staněk – Mráz, Strapáč, Irgl – Ostřížek, J. Knotek, Tomeček – Burian, Nahodil, Jergl – Laš, Skladaný, Holec