:

HC VÍTKOVICE RIDERA2305Výhra
HC Olomouc2002Prohra

19.1.2018 17:30 A tým 2017-2018 41

VIT – OLO 5:2: Vítkovice srazily šestou Olomouc, olympijského gólmana vyhnaly z brány

Vítkovičtí hokejisté se do domácího prostředí vrátili vítězně. Zprvu rozhárané utkání s šestou Olomoucí sevřeli ve druhé třetině třemi góly pevně do svých rukou a už jej nepustili. Brankáře slovenské olympijské reprezentace Konráda dokonce donutili vystřídat. Svůj debut zaznamenal v extralize v modro-bílém dresu teprve šestnáctiletý talent Jaromír Pytlík.

HC OlomoucVítkovičtí hokejisté se vrátili domů po dvoutýdenním putovní po ledech soupeřů. Před duelem s houževnatou Olomoucí, která drží šesté místo v tabulce a chce výše, museli domácí trenéři dost improvizovat se sestavou vinou virózy, která se prohnala kabinou, navíc stále neměli k dispozici zkušené hráče Bartoviče a Výtiska. Také proto svou extraligovou premiéru v roli 13. útočníka zažil teprve šestnáctiletý talentovaný útočník Jaromír Pytlík. Kohouti přijeli do Ostravy jednoznačně s touhou odvézt všechny body a výrazně se tak přiblížit top 5, pomoci v tom měl i vítkovický odchovanec a někdejší hvězda Třince Zbyněk Irgl, který na Hanou odešel na měsíční hostování. V první třetině byl k vidění opravdu bojovný hokej, ale více méně aktivní z obou stran. Vítkovičtí z úvodu vytěžili dvě zajímavé šance, ale při první Baranka netrefil bránu, při druhé vychytal Szturce Konrád. Olomouc si zahrála dvě početní výhody, ovšem v obou zaúřadovalo vítkovické oslabení na jedničku, hosté si nevytvořili souvislejší tlak, zahrozili spíše brejkovými situacemi. Góly tak padaly v rovnovážném stavu. Skóre zápasu otevřel v 10. minutě útočným výpadem Marek Hrbas, zakončeným přesně umístěnou střelou – 1:0. Jenže vítkovické vedení dlouho nevydrželo, 40 vteřin na to hosté srovnali po dorážce Bruna Mráze. V 11. minutě, ve druhé početní výhodě Hanáků, rozezvučela rána Jana Jaroměřského od modré čáry tyč za Bartošákem, následně se strhla v brankovišti skrumáž a také strkanice, ve které figuroval i domácí kapitán Olesz. Rozhodčí si pro jistotu dojeli pro konzultaci s kolegou u videa, ale i přes to se stav neměnil. Až do 17. minuty. Domácí publikum sršelo hněvem na ponechané zákroky hostů na vítkovické hráče, píšťalka sudích mlčela, ale Ostravané se pomstili po svém. Utáhli útočnou smyčku kolem Konráda a po pasu Romana prostřelil olomouckého fantóma z blízka Patrik Zdráhal – 2:1. I tak ale první perioda skončila remízou. Hanáci se vrátili do hry v 18. minutě, Jan Eberle schoval svou střelu za dvojici hráčů před sebou, Bartošák nebyl schopen účinně reagovat – 2:2. Olomoučtí chtěli dosáhnout v závěru třetiny na vedoucí branku, ale modro-bílí krátký tlak ustáli. V posledních vteřinách měl v mezikruží nabito domácí Tybor, bohužel přestřelil.

Vítkovice se z vývoje první třetiny poučily, hned od úvodu druhé se snažily soupeře přehrávat, držet je v pásmu, zachytávat jeho pokusy o rozehrávku. Z toho vyplývalo, že prvních několik minut prostřední části se hosté nezmohli na nic jiného, než na vyhazování kotoučů. Proto zkusili přitvrdit, ale kdo s čím zachází, tím také schází, tvrdost hitu Jakub Lva poznal Tomáš Houdek, na druhé straně si Knotek počíhal na Davida Květoně. Vítkovičtí se ale tvrdšímu trendu hry přizpůsobili. Znovu velice dobře ustáli přesilovou hru soupeře a co více, zvýšili četnost střelby, zlepšili pohyb a pomalu, ale jistě přebírali iniciativu zápasu. Ve 31. minutě zavřeli kohouty v jejich pásmu a výsledkem byla přesná trefa Lukáše Kloka ze strany – 3:2. Ostravané také těžili z početních výhod, zatímco hosté tři nevyužili, modro-bílí zužitkovali dvě ze dvou. Ve 36. minutě se ve skrumáži před Konrádem rychle zorientoval Peter Trška a bekhendem prostřelil svého krajana v bráně Olomouce – 4:2. V závěru třetiny se zdálo, že si Vítkovičtí přenesou část přesilovky do třetí periody, ale proti byl kapitán Rostislav Olesz, který 5 vteřin před druhou sirénou z blízka z dorážky překonal olomouckého brankáře – 5:2. Tříbrankové vedení po 40 minutách se osmi a půl tisícové návštěvě samozřejmě velice zamlouvalo.

Poslední dějství začalo zjištěním, že Vítkovičtí hráči vyhnali z brány slovenského olympijského reprezentanta. Mezi tři tyče Olomouce se postavil další vítkovický odchovanec Martin Falter a nutno uznat, že do konce zápasu už ze své sítě puk nelovil. Ostravané se k poslední části utkání postavili takticky hodně dobře, zkušeně. Hlídali si soupeře, zbytečně neriskovali a poté, co ve druhé třetině přišli o Davida Květoně, se také vyhýbali zbytečným střetům s protivníkem. Absence Květoně otevřela ještě více dveře talentu Jaromíru Pytlíkovi, který si tak skutečně připsal svou extraligovou premiéru. Z taktického úvodu vynikl snad jen tlak třetí vítkovické formace a také ve 48. minutě pokus Laše z mezikruží, který ale Bartošák v klidu kryl. V 50. minutě střídající Martin Falter přece jen kapituloval, ale gól z toho nebyl, odvážný průnik Romana Szturce bohužel jen orazítkoval přesně spojnici břevna a tyčky. Vítkovičtí se aktivitě nebránili, byl to znovu Szturc, kdo se prokličkoval přes celé kluziště, ale do zakončení se nedostal. To benjamínek Pytlík se v 56. minutě do zakončení dostal, ale na Faltera nevyzrál. Ostravané si pohlídali závěr, Olomouckým nedovolili kouskovat hru, a tak čas plynul podle jejich scénáře. Vítkovice dotáhly své snažení do vítězného konce a ziskem tří bodů na úkor šestého týmu si výrazně upevnily pozici v elitní šestce.

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Olomouc 5:2 (2:2, 3:0, 0:0)

Branky: 10. Hrbas (Szturc, Baranka), 17. P. Zdráhal (Roman), 31. Klok (Sloboda, Kucsera), 38. Trška (Olesz, Hrbas), 40. Olesz (Trška, Kucsera) – 10. Mráz (Podlaha), 18. Eberle (Laš). Rozhodčí: Šír, Bejček – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 3:3. Využití: 2:0. Diváci: 8503. Střely na branku: 22:25

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Klok, Sloboda, Hrbas, Baranka, Urbanec, Trška – Olesz, Lev, Dej – D. Květoň, Roman, Tybor – Kucsera, Kolouch, P. Zdráhal – Kurovský, Š. Stránský, Szturc – Pytlík

HC Olomouc: Konrád (od 41. Falter) – Vyrůbalík, Dujsík, Jaroměřský, Houdek, J. Galvas, L. Galvas, Staněk – Laš, J. Knotek, Eberle – Burian, Strapáč, Irgl – Holec, Herman, Jergl – Ostřížek, Mráz, Podlaha