HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Oceláři Třinec

:
v prodloužení

Výborné derby naservírovalo poslední kolo základní části Tipsport Extraligy. Elektrizující atmosféra, strhující hokej, to vše byl souboj Vítkovic v Třinci. Škoda jen, že Ostravané nedotáhli vedení 2:0 do vítězného tříbodového konce. Druhý tým tabulky dotáhl skóre a extrabod získal v prodloužení. Vítkovice skončily celkově osmé a v předkole vyzvou Plzeň.

TýmI.II.III.PPSNGVýsledek
HC VÍTKOVICE RIDERA120104Výhra
HC Oceláři Třinec210003Prohra

Datum Čas Sezóna Kolo
5.4.2017 17:00 2017-2018 52

Vítkovice uzavřely základní část bodem z ledu Třince

V jednotný čas 18:20 hodin začaly na sedmi stadionech zápasy posledního kola základní části Tipsport Extraligy. Vítkovice do derniéry dlouhodobé soutěže mohly vstoupit v klidu, protože účast v play off měly dávno jistou. Na ledě Třince, který už nemohl skončit jinak, než druhý, se ale dalo očekávat vše, jen ne poklidný zápas. Čtvrté sezonní moravskoslezské derby lákalo pozornost fanoušků z celého kraje a elektrizující atmosféra díky početným skupinám fanoušků obou táborů slibovala atraktivní souboj. Vítkovice, hnány více než třemi stovkami fanoušků v hledišti, rozehrály derby famózně. V první třetině domácí takřka k ničemu nepustili a dařilo se jim i střelecky. Už ve 2. minutě při střídání spoluhráčů zkusil David Květoň s pukem projít až do útočného pásma a nastřelit jej na bránu Třince, Martin Hamerlík si nahození nešťastně srazil do klece a hosté se ujali vedení – 0:1. Třinec se chtěl do zápasu vrátit rychle, jednu z mála šancí v rovnovážném stavu měl Martin Adamský, ale jeho střelu z modré čáry Patrik Bartošák vyrazil. Ostravané v 5. minutě zahrozili v početní výhodě, ve které byli pozičně i střelecky hodně aktivní, velkou šanci měl Zdráhal, Hamerlík vyrazil, ale bohužel do míst, kde nebyl nikdo, kdo by puk vrátil do klece. Na druhý gól si tak hosté počkali do 8. minuty. Ve skrumáži před Hamerlíkem se u tyče nejrychleji a nejdůrazněji zorientoval Daniel Kurovský a zaznamenal svou první extraligovou trefu – 0:2. Vítkovické sebevědomí bylo hodně znát, jak na ledě, tak v hledišti. Ostravané zavřeli Slezany v pásmu a dlouho je motali, doslova je povozili na kolotoči a byla jen škoda, že nepřišla třetí trefa. Oceláři se o slovo přihlásili ve 14. minutě při vyloučení Jana Výtiska. V pásmu měli tlak, z dálky střílel Roth, ale jen do Bartošáka. Následoval brejk vítkovických Romana a Květoně, který Hamerlík dokázal zlikvidovat a vyslal své spoluhráče do protiútoku, Bartošák byl ale u tyče pozorný. V 17. minutě si vyprodaná Werk Aréna užila i pěstní souboj. Do sebe se pustili domácí Jank a hostující Hudeček a vše skončilo remízou. Následnou přesilovku Třince Vítkovice ubránily a v samotném závěru třetiny mohly své vedení pojistit, po faulu na Michaela Vandase nařídili sudí trestné střílení, ale slovenský forvard na svého krajana v bráně Třince nevyzrál.

Prostřední dějství nabídlo podívanou, která odpovídala papírovým předpokladům. Domácí Třinec se herně zvedl, k čemuž značně přispěla častá vyloučení na straně Vítkovic. Oceláři si získávali stále větší převahu. Ve 24. minutě, při hře čtyř proti čtyřem, ujel v brejkové situaci Jakub Petružálek a v souboji proti Patriku Bartošákovi slavil úspěch – 1:2. Michael Vandas měl opět na holi třetí gól svého gólu, ale Martin Hamerlík proti jeho střele vytáhl ukázkový semafor. Hra se přelévala do doby, než šli hosté zase pykat. V polovině utkání šli hosté znovu do čtyř a Slezané nabídnutou příležitostí nepohrdli, ostrou střelou z mezikruží se prosadil Tomáš Netík – 2:2. Oceláři mohli soupeře zlomit hned poté, když při zdvojeném trestu Stanislava Balána měli čtyřminutovou přesilovou hru. Ale výhoda se málem změnila při úniku Tomiho v nevýhodu. Sudí měli opravdu hodně práce, až do konce třetiny se v pěti proti pěti mnoho času neodehrálo. Ve 38. minutě při hře čtyř proti čtyřem ujeli hosté dvakrát svým soupeřům, Klokův průnik ale skončil jen na Hamerlíkově betonu a mimo klec skončil Romanův únik.

10521962213513873

Třetí třetina přinesla nejvyrovnanější podívanou. Vítkovice se vrátily k propracované defenzivě, která obstála například ve 43. minutě při ataku trojice Slezanů vedené Tomášem Netíkem, ale do zakončení se nikdo z útočících nedostal. Ostravané přidali i na ofenzivě a Třinec byl dlouho pod tlakem. Zvláště zámek ve 45. minutě byl pro domácí hodně nebezpečný, ale v krizové situaci obstál Martin Hamerlík, který vyrážel puky po četných střelách do bezpečí. Třinec mohl využít další přesilovku, ale Vítkovičtí jim jejich palebné šance dokázali eliminovat, byť pozičně sehráli Oceláři výhodu dobře. V 50. minutě se do přečíslení dvou proti jednomu dostali Marek a Martin Růžičkové, ale celá akce ztroskotala na nepřesné finální přihrávce. Také hosté si zahráli početní výhodu, jenže nebyli s to sestavit efektivní palebné postavení. V závěru přesilovky stál před poloodkrytou klecí Michael Vandas, ale minul. Boj se čím dál více utahoval a vidina bodu byla pro oba týmy lákavější, než představa úplné ztráty. Proto se oba týmy zaměřili spíše na celoplošnou hru s případnými brejky, na což ale byly pozorné obrany připraveny. V 59. minutě zachytil v mezikruží chybnou přihrávku hostů Jakub Petružálek, ale z otočky minul. Poslední okamžiky se z obou stran nesly spíše v duchu neudělat osudovou chybu, a tak utkání dospělo do prodloužení.

Prodloužení bylo především o aktivitě Třince. Jestliže Ostravané takzvaně povozili domácí na kolotoči v jejich obranném pásmu v první třetině, tak v nastaveném času to bylo přesně naopak. Slezané motali hlavu Vítkovicím v obranném pásmu dlouho, Patrik Bartošák odolával čtyři a půl minuty, nakonec se ale domácí prosadili dorážkou Martina Růžičky k tyčce. Bartošák se snažil puk vykopnout, ale kotouč těsně přejel brankovou čáru, což potvrdil i videorozhodčí – 3:2.

Vítkovice i přes prohru v posledním kole zakončily základní část na osmém místě, čímž si pojistily domácí začátek předkola. Výhra Plzně v Praze nominovala do pozice jejich soupeře v první sérii play off 2017 právě západočeskou Škodovku. Předkolo mezi HC VÍTKOVICE RIDERA a HC ŠKODA PLZEŇ startuje v Ostravě v pondělí 6. března.