HC VÍTKOVICE RIDERA0101Prohra
HC Oceláři Třinec2002Výhra

27.10.2017 17:30 A tým 2017-2018 17

VIT – TRI 1:2: Deficit z první třetiny už domácí nedohnali

Vyprodaná OSTRAVAR ARÉNA slavit nemohla. Vítězná třešnička na dortu skvělého moravsko-slezského derby chyběla. Vítkovice i Třinec podaly před skvělou diváckou kulisou výborný výkon, ale tři body nakonec brali hosté. Rozhodla první třetina a dvě potrestané chyby domácích. Ztráta z úvodu utkání se modro-bílým dohnat už nepodařila.

Po strop naplněná OSTRAVAR ARÉNA, velká očekávání, plno motivace. Vítkovice se v týdnu podruhé utkaly s Třincem, tentokrát na vlastním ledě. Domácí chtěli navázat na úterní úspěch ze Slezska, zatímco Oceláři před druhou bitvou prahli po skalpu regionálního rivala a opět vstupovali do utkání v roli jasného favorita. Už první perioda nabídla hodně vzruchu. Ve vyprodané bouřící aréně to vlastně ani jinak nešlo. Oba týmy se do sebe zaklesly a z prvotních okamžiků chtěl více vytěžit hladovější Třinec. Však také už ve 3. minutě číhal Martin Růžička na svém klasickém místě na dorážku z voleje, ale naštěstí minul. Ostravané ale nezaostávali, zajímavou kombinaci předvedli v 5. minutě, ze středu střílející Szturc ale trefil pouze brankáře Strmeně. Roman Szturc byl i aktérem následného přečíslení, ve kterém se rozhodl pro střelu, ale jen těsně minul třineckou klec. Na ledě to také vřelo a bylo k vidění množství zárodků šarvátek. V 9. minutě se poprvé měnilo skóre, Zbyněk Irgl využil chyby domácích na obranné modré čáře, s pukem ujel a zkusil bekhendovou střelu. Přestřelil, ale dojíždějící David Cienciala ze vzduchu kotouč sklepl do klece – 0:1. Sudí konzultovali s videem, zda nešlo o vysokou hůl, ale i video potvrdilo platnost gólu. Ostravané chtěli odpovědět náporem. Znovu v přečíslení byl Szturc, tentokrát posunul na Tršku, který ale otálel se zakončením a nakonec puk shrábnul obětavě lehající bek hostů. Domácí si zahráli přesilovou hru, dokonce dvojnásobnou, ale Slezané potvrdili svou formu v oslabení a nedovolili soupeři vyrovnat. Modro-bílí byli blízko, když Lev nastřelil kotouč do brankoviště a Tybor s Oleszem se snažili protlačit kotouč za čáru, už se radovali, ale další konzultace s videem potvrdila, že branky dosaženo nebylo. Hosté své vedení do přestávky ještě navýšili, v 18. minutě poslal Vladimír Svačina Danielu Rákosovi pas do jízdy a Rákos bekhendem zavěsil kotouč pod víko vítkovické brány – 0:2.

Vítkovičtí měli na úvod druhé periody hrát přesilovou hru, ale síly na ledě se srovnaly už po patnácti sekundách, když na trestnou putoval Tybor. Hra čtyř proti čtyřem více vyhovovala Třinci, který jasně dával na odiv svou ofenzivní sílu. Patrik Bartošák naštěstí odolal. I v pěti hráčích na obou stranách byl Třinec v úvodu druhé třetiny lepší. Až ve 26. minutě se domácí konečně efektivně osvobodili a hned zahrozili, Strmeň už ležel, ale Hrbasova střela z první si cestu do brány přece jen nenašla. Vítkovičtí se měli dostat ještě pod větší tlak při vlastním vyloučení, jenže nevýhodu obrátili ve svou výhodu. Jan Výtisk poslal dalekonosnou přihrávku na útočnou modrou na čekajícího Romana Szturce, který vystartoval a přesnou ranou trefil pod horní tyč Strmeňovy klece – 1:2. Třinec ale v přesilové hře také zatlačil, Chmielewski pálil zblízka, ale Bartošák naštěstí kryl. Stejně pohotově zasáhl domácí brankář i proti výpadu Irgla. A zvládl s podporou spoluhráčů i další těžké oslabení ve 33. minutě. Vítkovičtí sahali po vyrovnání ve 37. minutě v početní výhodě, Romanova střela propadla za Strmeně, ale puk se pomalu došoural jen k čáře, nepřekročil ji a v přetlačované uspěl hostující zadák, který odpálil kotouč do bezpečí. Také druhá třetina byla hodně vyhrocená. Největší vzrušení přinesl závěr, kdy se hostující Marcinko ostře navážel do domácího Stránského, Lukáš Klok jej jel mstít a z mely nakonec vzešla hra čtyř proti čtyřem.

V posledním dějství už to nebyla taková strhující podívaná. Vítkovičtí měli snahu dohnat ztrátu, jenže Třinec takticky dobře kontroloval hru a vývoj zápasu. Vše odstartovala série vyloučení, která hostům nabídla početní výhodu, v tom Třinečtí soustředili síly především na to, aby udrželi soupeře mimo dostřel své brány, byť tedy samozřejmě také rozvíjeli své útočné akce, ale bez větších vyloženějších šancí. Vítkovickým hrála vyloučení do karet až později, jenže bez úspěchu, ostravští střelci buď ztroskotali na Strmeňovi, nebo nastřelovali bránící hráče soupeře, a tak třinecký gólman ani mnohdy nemusel zasahovat. Pohlednou a zajímavou kombinaci předvedli v 52. minutě Trška a Tybor, ale i tento pokus skončil mimo tři tyče. Rozruch způsobil až závěr. Vítkovičtí, hnáni vyprodanou arénou, se vrhli po poslední naději. Nejprve možná trochu rozhodili diváky, když na pár sekund Patrik Bartošák přepustil místo Danielu Dolejšovi, ale střídání mělo čistě technický důvod. Pak se Bartošák vrátil, ale spíše více zůstal na střídačce, protože Ostravané šli do risku power play. Po tlaku v útočném pásmu dokonce získali přesilovou hru po faulu Rákose na Romana, ale branka rivala jim zůstala zakletá. Slobodova střela z posledních sekund mohla skončit vyrovnáním, ale Strmeň dokázal zasáhnout a zachránit tak snažení svého týmu. Třinec vrátil úder a druhé derby týdne získal pro sebe.

Ohlasy trenérů po utkání:

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Oceláři Třinec 1:2 (0:2, 1:0, 0:0)

Branky: 27. Szturc (Výtisk, Klok) – 9. Cienciala (Irgl), 18. Rákos (Svačina, Roth). Rozhodčí: Hribik, Pešina – Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 5:7. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 10 004 (vyprodáno). Střely na branku: 27:30

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák (58. – 59. Dolejš) – Baranka, Hrbas, Klok, Sloboda, Výtisk, Trška, Puzič – D. Květoň, Roman, Tybor – Olesz, Lev, Zdráhal – Szturc, Kolouch, Š. Stránský – Kurovský, Hudeček, Tomi

HC Oceláři Třinec: Strmeň – M. Doudera, Krajíček, Musil, Roth, Linhart, Jank, Adámek – Dravecký, Marcinko, Martin Růžička – Adamský, Rákos, Svačina – Hrňa, Kovařčík, Chmielewski – Kofroň, Cienciala, Irgl