HC Oceláři Třinec010011Prohra

26.12.2020 16:00 A tým 2020-2021 29

VIT – TRI 2:1 SN: Skalp Třince! Jubilejní derby pro Vítkovice

Výborný defenzivní výkon, skvělý Daniel Dolejš v bráně. To byl základ vítkovického úspěchu v derby s vedoucím Třincem. Ostravané v unikátních dresech se jmény permanentkářů, ve 120. extraligovém derby a přesně 90 let od prvního hokejového souboje mezi Vítkovicemi a Třincem brali po výhře v nájezdech dva body.

Jubilejní 120. extraligové derby mezi Vítkovicemi a Třincem, navíc na den přesně 90 let po historicky prvním hokejovém utkání mezi oběma kluby, to byl první z příběhů Štěpánské bitvy mezi Ostravany a Oceláři. Tím druhým, podstatným hlavně pro fanoušky domácího celku bylo, že modro-bílí do utkání oblékli speciální dresy se jmény permanentkářů.

Už před zápasem s vedoucím celkem avizoval kouč Vítkovic Miloš Holaň, že nebude měnit sestavu oproti složení z úterního duelu v Hradci. V bráně tak nechyběl Daniel Dolejš, složení pětek nedoznalo změn a domácí premiéru tak zažil sedmnáctiletý Martin Ryšavý. Třinec vyrukoval na regionálního rivala s překvapivými jmény, do brány Václav Varaďa nominoval Ondřeje Kacetla a na křídle čtvrté formace se proti svému téměř mateřskému celku postavil útočník Ondrej Šedivý.

Třinečtí vsadili na ofenzivní začátek, ale Vítkovice nechtěly zůstat pozadu, a tak i Kacetl se hned v úvodu svého třineckého debutu dočkal zásahu. Petr Vrána si ve 4. minutě připsal první velkou šanci zápasu, jeho pokus z jízdy z mezikruží ale Dolejš pokryl. Ale reakce na sebe nenechala dlouho čekat a Rastislav Dej měl výbornou příležitost z bezprostřední blízkosti. V 9. minutě nastřelil Jan Jaroměřský puk z modré čáry na vítkovickou klec a protečoval jej Matěj Stránský, puk skončil v bráně, ale domácí okamžitě reklamovali vysokou hůl a sudí rovnou rozpažili, následně se ale pro jistotu jeli poradit s kolegou u videa, který potvrdil neplatnost gólu. Odpovědí Vítkovic mohla být v 10. minutě šance Petra Gewieseho, když si projel až k bráně, ale neproměnil. Za hosty se dravě procpal před bránu Ondřej Kovařčík, jenže Dolejš byl opět proti. Aktivita Ocelářů se začala stupňovat, tlak rostl, Gernát, Stránský, Růžička, Vrána v rychlém sledu po sobě zaměstnávali Daniela Dolejše, defenziva Vítkovic a brankář Dolejš odolávali. A horko mělo domácím být od 15. minuty, kdy se ke slovu dostala třinecká přesilovka, Matěj Stránský tečoval tentokrát po ledě, ale minul. Po něm pálil tvrdě Kundrátek, ale i tento puk zachytil brankář Dolejš a dokazoval, že si místo ve vítkovické kleci vysloužil právem. V 19. minutě se v útoku připomenuli opět domácí, situaci dva na jednoho řešil Alex Mallet rovnou střelou, ale zastihl jen připraveného Kacetla, který jej vychytal ukázkovým semaforem. Každopádně první třetina z obou stran hodně útočně laděná, ofenzivní a ze strany Vítkovic také výborně zvládnutá směrem dozadu.

Ještě v první třetině zůstal po střetu za vítkovickou branou ležet hostující Tomáš Marcinko, po zbytek první dvacetiminutovky jej ošetřovali a po přestávce stále chyběl Ocelářům, což byla nemalá komplikace pro červeno-bílé. Byli to ovšem oni, kdo rozjel druhou třetinu velkém útočném stylu, jenže chyba v rozehrávce znamenala nenadálý brejk Rostislava Marosze, jehož říznou střelou vytěsnil Kacetl snad i se značným štěstím. Ve 25. minutě vytáhl další klíčový zákrok Daniel Dolejš proti Milanu Douderovi, který využil okna na straně vítkovické defenzivy, Dolejš se ale včas přesunul a skryl kotouč v jasné akci hostů. Krátce na to ovšem Oceláři zahrozili znovu a teď už slavili úspěch, utáhnutou střelou z kruhu otevřel skóre Patrik Hrehorčák – 0:1. Vítkovicím mohla k vyrovnání dopomoci druhá přesilovka, lépe řečeno ještě ponechaná výhoda, ve které se protáhl až před bránu opět obránce Petr Gewiese, jenže ani tentokrát na Kacetla nevyzrál. Samotná přesilová hra pak pro ně byla opět spíše zkouškou nervů, protože se jim nedařilo z ní vytěžit takřka nic. Ve 32. minutě se do samotného úniku pokusil dostat Michal Kovařčík, při svém pokusu o zakončení ála Forsberg byl zakáhován Trškou. Třinec dostal reparát v podobě trestného střílení, ke kterému se postavil Martin Růžička, bekhendový pokus ale Daniel Dolejš vystihl. A podobně také ustál dvě slepené přesilové hry soupeře, byť například Kurovský byl velice blízko zvýšení.

Ve čtyřiceti minutách inkasovaný jeden gól a tři zvládnutá oslabení dávaly Vítkovicím naději, kterou ale bylo potřeba podpořit prosazením se na ofenzivní straně. Také v úvodu třetí třetiny hned rozvíjeli Třinečtí útočnou aktivitu, přece jen jednobrankový náskok byl i pro ně dost hubený. Do té doby hodně slušně vedený boj trochu rozčeřilo pošťuchování mezi hostujícím Šedivým a domácím Werbikem. Vítkovičtí zahrozili ve 44. minutě a bylo z toho srovnání, střílenou přihrávku Štencela ze strany srazil mezi betony Ondřeje Kacetla Dominik Lakatoš – 1:1. A pokud mělo nyní utkání začít znovu, strhl se o něj dravý boj. Ve 46. minutě nastřelil Matěj Stránský po expresním uvolnění se od mantinelu brankovou konstrukci a demonstroval tím jasně, že vedoucí celek tabulky se nehodlá smířit s aktuálním stavem. Hned po něm se na Dolejše sám hnal Martin Růžička, ale vítkovický brankář zasáhl správně, následovala ještě dorážka Vrány a znovu připravený Dolejš. V 50. minutě vracel Rastislav Dej puk do protipohybu Kacetla z předbrankového prostoru, ke štěstí hostů ale v před odkrytou klecí nikdo z domácích nebyl. Pokud Ostravané chtěli zabojovat o víc, potřebovali zvýšit především střeleckou aktivitu, protože to byl Třinec, kdo měl jasnou střeleckou převahu. V jejich snažení jim mohla pomoci třetí přesilová hra, od 53. minuty. Téměř celou dobu výhody strávili modro-bílí v útočném pásmu, dobře postavený vzorec, snaha zjednodušit kombinaci, ale bez výsledku. Hned po skončení oslabení zaútočil Třinec a Doudera byl před brankou hodně nebezpečný, ovšem ani toto ohrožení remízový stav nezlomilo. Čas se nachýlil, vypadalo to, že si v závěru třetí třetiny zahrají Oceláři přesilovou hru, ale Matěj Stránský férově uznal, že střet mezi ním a Romanem Polákem byl čistý, a tak sudí vyloučení domácího kapitána odvolali. V 58. minutě málem potrestal zmatek v obranné třetině Vítkovic Jan Jaroměřský, ale svou dobrou pozici z kruhu neproměnil. Na druhé straně pálil minutu a půl před třetí sirénou z jízdy Dej a Kacetl jen instinktivně máchl lapačkou a puk pouze odrazil.

Dělba bodů po 60 minutách byla fér z pohledu výkonů obou defenziv a především brankářů. Pak tady ale ještě byla přetahovaná o bod navíc. Roman Polák hned v 61. minutě byl v brankovišti a mohl rozhodnout. Okamžitá brejková situace a Růžička před Dolejšem, který dva pokusy pokryl a následnou třetí dorážku už vymazal vracející se Gewiese. Prodloužení se hrálo v ostrém ofenzivním tempu. Jenže po akci před Kacetlem přišlo vyloučení na straně domácích. Třinec si na potenciální rozhodující moment vzal oddechový čas. Hrňa pálil z kruhu, Dolejš zasáhl. Pak ale přišla hůl v obličeji Petra Vrány a pro hosty šance 5 na 3. Minuta dvojitého oslabení byla pro Ostravany kritická, ale ne smrtící, přestože pálili opět Hrňa, Stránský a dorážel Ondřej Kovařčík. Třinec nezvládl ani klasickou početní výhodu a utkání dospělo do nájezdů.

Penaltovou loterii načal Třinec Matějem Stránským a úspěšným nájezdem. Vítkovice odpověděly vikýřem Dominika Lakatoše. Pak ale následovaly nepovedené pokusy, neuspěli Šedivý, Schleiss, Růžička, Marosz, Adámek. Ale pak přišel věšák Jana Hrušky a Vítkovice šly do vedení. Za hosty musel Petr Vrána proměnit, ale Daniel Dolejš byl proti a dva body zůstaly na ostravském ledě na kontě Vítkovic!

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Oceláři Třinec 2:1 SN (0:0, 0:1, 1:0 – 0:0)

Branky: 44. Lakatoš (Štencel, R. Polák), rozhodující nájezd J. Hruška – 26. Hrehorčák (Gernát, O. Kovařčík). Rozhodčí: Hradil, Mrkva – Hlavatý, Gebauer. Vyloučení: 6:3. Bez využití. Bez diváků. Střely na branku: 27:42

HC VÍTKOVICE RIDERA: Dolejš – Štencel, R. Polák, Gewiese, Trška, Koch, L, Kovář, R. Černý – Schleiss, J. Hruška, Lakatoš – L. Krenželok, Marosz, Dej – Mallet, Werbik, Kalus – Fridrich, Mikyska, Ryšavý

HC Oceláři Třinec: Kacetl – Gernát, M. Doudera, Galvinš, Musil, Jaroměřský, Kundrátek, Adámek – M. Stránský, P. Vrána, M. Růžička – Kurovský, Marcinko, Hrňa – Hrehorčák, M. Kovařčík, O. Kovařčík – Dravecký, Veselý, O. Šedivý