:

HC VÍTKOVICE RIDERA0134Výhra
HC Oceláři Třinec1023Prohra

17.9.2019 17:30 A tým 2019-2020 33

VIT – TRI 4:3: To byl závěr! Vítkovice otočily derby během posledních čtyř minut

Sladký triumf nad favorizovaným úřadujícím mistrem. Vítkovičtí připravili svým fanouškům v prvním derby neskutečné drama. První třetinu jasně ovládl Třinec, Ostravané zabrali, přesto v 53. minutě prohrávali o dva góly. Ocelářům ale ani pohodlný náskok nestačil. Modro-bílí otočili zápas, vítěznou branku vstřelili 9 sekund před třetí sirénou a doslova vydřeli z vlastního ledu plné tři body.

Už tak tradičně pikantní derby dostalo pro tentokrát řadu dalších emotivních podtextů. Poprvé se proti Vítkovicím představil někdejší brankář Patrik Bartošák, proti sobě se v bratrovražedném duelu postavili Šimon a Matěj Stránští. Tribunami rezonoval fakt, že Třinec dorazil do Ostravy jako úřadující mistr a nálada po vzájemném jarním čtvrtfinále byla stále znát. Po úspěchu ve Zlíně dostal u modro-bílých přednost brankář Miroslav Svoboda, který před lety také oblékal třinecký dres. Mimo sestavu zůstali stále zranění Roman a Zdráhal na straně domácích a kanonýr Růžička na straně hostů.

Snaha a bojovnost Vítkovicím nešla vůbec vytknout, v první třetině rozhodně ne. Jenže kvalita byla beze všech pochybností na straně Třince. Oceláři od prvních momentů drželi otěže zápasu v rukách. Ona zmíněná bojovnost a obětavost i dravost domácích měla za následek, že se hostům nedařilo tolik zakončení, případně vázla kombinace, jinak ale červeno-bílí opanovali dění na ledě. Z úvodního tlaku Třince zápas rozhodila až přesilovka Vítkovic, v ní modro-bílí nebyli zcela bez šance, ale Patrik Bartošák i jeho obránci byli schopní pokrýt několik pokusů domácích. V 9. minutě stál Erik Hrňa před prázdnou branou, ale z jízdy minul. Následná překvapivá akce Vítkovic mohla zaskočit favorita, ale Bukarts z první mířil nad. Ve 13. minutě si přesilovou hru zahráli hosté a nerovnovážný stav trval 50 vteřin. Souhra na jeden dotek po ose Gernát – Hrňa v rohu – Tomáš Marcinko u tyče před bránou – 0:1. Miroslav Svoboda v těžké třetině, kdy na něj mířilo 21 střel předvedl několik zajímavých zákroků, například proti Chmielewskému v 16. minutě, nicméně to nezměnilo nic na obrazu hry, ani na faktu, že po první dvacetiminutovce vedli hosté.

Vítkovičtí jako by si potřebovali osahat fatk, že dokážou proti silnému soupeři hrát. Na úvod druhé třetiny přestáli oslabení, což mělo evidentní vliv na jejich psychiku a herní sebevědomí. Svobodovy povedené zákroky a dobrá práce defenzivy proti tlačícímu favoritovi vteřinku za vteřinkou přidávaly jistotu modro-bílým. Byť do 30. minuty to byl stále Třinec, kdo udával tón i tempo hry, jeho převaha začínala dostávat stále viditelnější trhliny. Ve 29. minutě se domácí dočkali, Roberts Bukarts přiklepl puk do samostatného úniku Dominiku Lakatošovi, a ten ze sóla střelou mezi betony nedal Bartošákovi šanci – 1:1. Vlna pozitivní energie zacloumala nejen hledištěm, ale i vítkovickou střídačkou. Domácí najednou začali být vidět. V přesilové hře sice neskórovali, ale Oceláři měli plné ruce práce. A to samé se začalo dít i v rovnovážném stavu. Stejně jako došlo k vyrovnání skóre, hra se také začala vyrovnávat. Pravdou je, že v závěru druhé třetiny byli hosté blízko gólu, do brankoviště Svobody se sesypalo klubko hráčů, naštěstí pro domácí si ale puk cestu do klece nenašel. Důkazem faktu, že se Vítkovice ve druhé třetině rapidně zlepšily bylo, že dokázaly v prostřední periodě, byť mírně, ale přesto, Třinec přestřílet.

Jasnou odpovědí na zlepšenou hru Vítkovic bylo ze strany Třince rychlé vedení, Petr Vrána načal třetí třetinu bekhendovou trefou jen 24 sekund po vhazování – 1:2. Oceláři se pak zaměřili na kontrolování hry. To se jim ale vymstilo. Vítkovičtí byli hladoví. Dobývali území soupeře. Naráželi ale na připravené obránce a především výborného Bartošáka. Moment z 53. minuty, kdy Tomáš Marcinko jasnou ranou k pravé tyči zvýšil náskok Třince, mohl být rozhodující – 1:3. Mohl být, ale nebyl. Dvoubrankové vedení úřadujícím šampionům nestačilo. V 56. minutě se utrhl po křídle Vopelka, před Bartošákem se strhla trma vrma, ve které se zorientoval nejlépe Daniel Kurovský, obkroužil branku a zasunul puk do klece – 2:3. Ostravané se nevzdali naděje. V 58. minutě si vzali oddechový čas a zkusili power play. Risk byl v tomto případě zisk. Roberts Bukarts nastřelil kotouč na zadní mantinel, sám si jej dojel a pohotovou ranou prostřelil Bartošáka napotřetí – 3:3. Bylo srovnáno. Třineckým se rozklepali ruce ze ztráty vedení. Výsledkem byl pozdní faul Martina Gernáta. Časomíra odpočítávala poslední vteřiny, puk se dostal k Rastislavu Dejovi, který ranou z první rozsekl utkání ve prospěch Vítkovic – 9 vteřin před koncem – 4:3. Konec modro-bílým neutekl a ti, kteří po třetím gólu Třince opustili Arénu, mohli jen hořce litovat, že neviděli sladký triumf podceňovaných Vítkovic nad favorizovanou třineckou mašinou. Hokejová Ostrava zažila neskutečně euforický úterní večer.

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Oceláři Třinec 4:3 (0:1, 1:0, 3:2)

Branky: 29. Lakatoš (Bukarts, Šidlík), 56. Kurovský (Šidlík, Vopelka), 58. Bukarts, 60. Dej (Bukarts) – 14. Marcinko (Hrňa, Gernát), 41. Vrána (Chmielewski, M. Stránský), 53. Marcinko (Gernát, Hrňa). Rozhodčí: Pešina, Hejduk – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 2:4. Využití: 1:1.  Diváci: 5 699. Střely na branku: 36:41

HC VÍTKOVICE RIDERA: M. Svoboda – Gregorc, Trška, Šidlík, D. Krenželok, Výtisk, Kvasnička, T. Černý – Bukarts, Š. Stránský, Lakatoš – Kurovský, Vopelka, Schleiss – Dej, E. Němec, Mallet – Baláž, Werbik, Guman

HC Oceláři Třinec: Bartošák – Galvinš, Musil, Dravecký, M. Doudera, Gernát, Haman, Hrachovský – Chmielewski, Vrána, M. Stránský – Novotný, Marcinko, Hrňa – Adamský, M. Kovařčík, O. Kovařčík – Hrehorčák, Hladonik, Kofroň