HC VÍTKOVICE RIDERA1102Prohra
HC Oceláři Třinec3025Výhra

25.3.2019 17:00 A tým 2018-2019 ČF 4

PLAY OFF VIT – TRI 2:5: Sezona končí, Vítkovice i přes snahu počtvrté s Třincem padly

Čtyři zápasy, čtyři prohry. Vítkovice vstoupily do čtvrtého čtvrtfinále bojovně, odhodlaně, aktivně, ale na Třinec ani tohle nestačilo. Oceláři třemi využitými přesilovkami otevřeli brány semifinále. Ostravanům sezona po vypadnutí ze série 0:4 končí.

V kritické situaci se nacházeli hokejisté Vítkovic před čtvrtým zápasem série s Třincem. I když v neděli hodně kousali, Oceláři si přesto připsali třetí výhru a od semifinále je tak dělil jen jeden úspěch. Vítkovičtí před zápasem o bytí a nebytí notně přeházeli formace, jak v obraně, tak v útoku, beze změny zůstal jen Stránského a Romanův útok, který se ale posunul na pozici první lajny.

Už před úvodním buly museli Vítkovičtí reagovat na nepříjemnou situaci, kdy během rozbruslení musel dostoupit Ondřej Roman a do utkání nenaskočil. Jeho místo na středu první formace zaujal Rastislav Dej a místo Deje na křídlo třetího útoku se dostal Tomáš Guman. Start měli Ostravané výborný, ve 3. minutě projel středem kluziště Šimon Stránský a nechytatelným švihem poslal svůj tým do vedení. Jenže také Třinec se prosadil ze své prakticky první šance, v 7. minutě díky ráně o tyč srovnal ze středu střílející Vladimír Svačina. Oceláři se dostali do tempa a i když se Vítkovičtí snažili držet rytmus s nimi, byli u všeho o krůček pozadu. Slezané se dostali do vedení v přesilové hře, ránu Hrni ještě Bartošák kryl, pak ale v závěru početní výhody v 10. minutě pálil z modré čáry Milan Doudera a Petr Vrána puk šikovně tečoval – 1:2. Že to domácí myslí vážně, deklarovala opravdová bitka mezi Trškou a Polanským. Jenže to modro-bílým nebylo nic platné. V 15. minutě, znovu v přesilové hře, odskočil Třinec na rozdíl dvou branek, z mezikruží se trefil Erik Hrňa – 1:3. Krátce na to mohl snižovat obránce Krenželok, který mohl využít chybného střídání hostů, jenže jeho pokus kryl Šimon Hrubec.

Dvougólové vedení samozřejmě povzbudilo chuť třineckého týmu. Ten i po přestávce stále častěji zavíral Ostravany v jejich pásmu, či pořádal nebezpečné nájezdy na jejich branku. Tu ovšem kryl Patrik Bartošák, který byl ve druhém dějství bezchybný, přestože si přispal rovných devatenáct zásahů. Brankové světlo se i přes dílčí čisté konto vítkovického brankáře rozsvítilo, za zády Šimona Hrubce. Ve 27. minutě našlápl na křídle Jan Schleiss, jeho rána překonala Hrubce, ale puk se odrazil od tyče, do zad Hrubce a od nich do brány – 2:3. Vítkovice se dostaly na dostřel. Oceláři přidali na důrazu herním i fyzickém, byli lepší. Ostravané odolávali. Škoda nevyužitých šancí. Jestliže bylo zmíněno 19 střel hostů, pak domácí kontrovali 13 pokusy, což není vůbec málo. Bohužel, až na Schleissův projektil toho za sebe Hrubec více nepustil, ani Zdráhalovu střelu ze středu ve 32. minutě, ani jeho výpad po křídle ze 39. minuty. Bylo ale znát, že se modro-bílí nehodlají vzdát.

Zkrácená přesilovka z druhé periody Ostravanům opět nevyšla. Jakub Lev v ní sice pálil zajímavě na Hrubce, ale ten odrazil vyrážečkou. Třinečtí se opět spíše soustředili na dobrou defenzivní práci a napadání vítkovických pokusů o útok. Prim hrál Hrubec, ve 44. minutě lapil Kucserovu ránu z první. V následné přesilové hře pochytal pokusy Tršky a Výtiska. Zapotil se v ní i Bartošák, když se podařilo ujet Polanskému. Ostravané třineckému gólmanovi nedarovali nic, ve 47. minutě jej Tybor tvrdým projektilem trefil do masky. Za daného stavu viselo vedení Třince na vlásku, vše zlomila ocelářská přesilovka. Minutu a půl měli hosté k dispozici dvojnásobnou početní výhodu. Navzdory maximálnímu vzdoru Ostravané padli, ranou z kruhu jim zásah do vazu uštědřil David Cienciala – 2:4. Pak už to byl z vítkovického pohledu vlastně jen boj s časem a také s tím nepřipustit, dokud to půjde, že série končí. Modro-bílí zkusili hru bez brankáře, jenže jim nevyšla, půlminuty před koncem zápasu trefil odkrytou klec Ethan Werek – 2:5. To už i zbylé publikum v OSTRAVAR ARÉNĚ tušilo konec sezony a snažilo se alespoň naposledy zafandit a ukázat svou sílu. Závěrečná siréna se ale všem modro-bílým zaryla do srdcí hodně ostře. Hořké pocity zažíval Jakub Lev, oceněný jako nejlepší hráč svého týmu si musel z ochozů domácí haly vyslechnout pískot. Sezona 2018/2019 pro Vítkovice skončila. Úřadující vicemistr z Třince splnil roli favorita a postoupil do semifinále v nejkratším možném čase po výhře v sérii 4:0.

GENERALI PLAY OFF TIPSPORT EXTRALIGY

Čtvrtfinále – 4. ZÁPAS

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Oceláři Třinec 2:5 (1:3, 1:0, 0:2)

Konečný stav série: 0:4

Branky: 3. Š. Stránský, 27. Schleiss (Tybor) – 7. Svačina (Martin Růžička), 10. P. Vrána (M. Doudera, Hrňa), 16. Hrňa (Roth, Martin Růžička), 50. Cienciala (M. Doudera, Svačina), 60. Werek (Martin Růžička). Rozhodčí: Hribik, Mrkva – Hynek, Zika. Vyloučení: 7:6, navíc Trška (VIT) a Polanský (TRI) oba 10 minut osobní trest za hrubost. Využití: 0:3. Diváci: 9 039. Střely na branku: 34:42

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Hrabal, Trška, Šidlík, D. Krenželok, Výtisk, Mrázek, Černý – D. Květoň, Dej, Tybor – Szturc, Poletín, Olesz – Schleiss, Lev, Guman – Kucsera, Š. Stránský, Zdráhal

HC Oceláři Třinec: Hrubec – Roth, M. Doudera, Galvinš, Musil, Adámek, Matyáš – Svačina, Vrána, Růžička – Werek, Marcinko, Hrňa – Adamský, Polanský, Dravecký – Cienciala, M. Kovařčík, O. Kovařčík – Chmielewski