:

HC VÍTKOVICE RIDERA1203Prohra
HC Oceláři Třinec0134Výhra

22.2.2019 17:30 A tým 2018-2019 47

VIT – TRI 3:4: Vítkovice zkolabovaly ve třetí třetině. První domácí prohra po dvou měsících

Vedli 3:0, soupeře měli takzvaně na lopatě, ale sami svými chybami dovolili Slezanům vrátit se do zápasu a nakonec odvézt všechny body z OSTRAVAR ARÉNY. Hokejisté Vítkovic vstoupili do 110. derby proti Třinci fantasticky, jenže hosté zabrali, pomohla jim i přesilovka pět na tři. Dokázali se vylízat z toho nejhoršího a po třígólové třetí třetině pak připravili rivalovi první domácí porážku po dvou měsících.

Bitva, ve které se proti sobě postavily čtvrtý a pátý celek tabulky. Vítkovice na svém ledě přivítaly rivala z Třince. Oba celky se utkaly historicky v nejvyšší soutěži už po 110., ale více, než jubilejní střetnutí zajímala aktuální přítomnost a pokračující boj o play off. Z hlediska domácích šlo o udržení domácí vítězné šňůry k potvrzení pozice v šestce, pro hosty měl zase zápas příchuť snahy jednak osamostatnit se na čtvrtém místě a pokud možno umazat ztrátu na třetí příčku. Vítkovičtí zaznamenali před jednou z nejvyhrocenějších bitev závěru základní části pozitivní zprávu, když po uzdravení vrátil mezi tři tyče brankář Patrik Bartošák.

Oba týmy už klasicky nastoupily do husté atmosféry soupeření dvou rivalských fanouškovských skupin. Na ledě to vypadalo obdobně. Kdo čekal, že by jedno z mužstev výrazně dominovalo, pletl by se. Celá první dvacetiminutovka byla vyrovnanou partií, ovšem založenou na útočných akcích a atraktivní hře. Jak je důležité míti Patrika Bartošáka poznali domácí velice brzy, když už ve 2. minutě hasil rychlým přesunem pokus Vrány. Šimon Hrubec se dostal pod tlak krátce na to, Oleszova střela ještě mířila mimo, ale v 6. minutě si za obranou Ocelářů počkal Patrik Zdráhal a hnal se na bránu zcela sám. Hrubcovi pomohl i fakt, že ostravskému ostrostřelci nevyšlo zakončení zcela ideálně. Pak přišla první přesilová hra zápasu. Zahráli si ji hosté a začali neúspěšným založením vzorce, které hosté prolomili a hnali se v přečíslení dvou proti jednomu, Douderova střela ale nemířila mezi tři tyče. Ostravané se zmátořili, získali útočné pásmo a rozjeli vlastní atak. Tyborova klička sice ještě orazítkovala jen Hrubcovu tyčku, ale celá akce vyústila v kolmici z levé strany na pravý kruh, kde stál zcela osamocený Ondřej Roman a svou pohotovou ránu umístil přesně do třinecké klece – 1:0. Poté, co si Slezané chtěli vynutit převahu, pokračovali v iniciativě domácí a zajímavou akci předvedla Stránského formace, škoda jen, že ani Kucserův pokus, ani Stránského, ani Zdráhalova dorážka se neujaly. Druhou početní výhodu modro-bílí navzdory útočné aktivitě a zajímavým šancím nevyužili, Třinec zase nezužitkoval šanci na brejk po špatném trefení puku Trškou. Závěr první periody přinesl i zárodek šarvátky, když si v brankovišti účty vyřizovali Szturc s Matyášem.

Vítkovičtí pokus o nástup Třince ve druhé třetině zmrazili velice rychlým gólem. Hned po 24 vteřinách hry nastřelil kotouč na bránu Peter Trška a Rastislav Dej jej šikovně ze vzduchu sklepl tak, že Hrubec nestihl zareagovat – 2:0. Druhá trefa domácích tak dala ráz úvodu a vlastně i většiny prostřední části. Ostravané byli aktivnější, agresivnější, techničtější, což vše pramenilo z většího sebevědomí. Nic na tom nezměnila ani odvolaná přesilová hra, ani snaha Ocelářů o operace v útočném pásmu ve 24. minutě. Patrik Bartošák postřehl krátce na to pokus Gernáta, ale více se odehrávalo na druhé straně. Stránský s Kucserou nezužitkovali přečíslení a přesilovková formace navzdory tlaku nevyužila třetí výhodu. Nemuselo to moc vadit, ve 29. minutě zachytil puk kapitán Rostislav Olesz, sjel za modrou a namísto nějakého kouzlení prostě tvrdě vypálil a dělovkou zpoza kruhů vyhnal Hrubce z brány – 3:0. Střídající Pavel Kantor byl nucen okamžitě zasahovat, když se na něj vyřítil Radoslav Tybor, po mírném zákroku ze strany bránících se k nelibosti plné OSTRAVAR ARÉNY další početní výhoda pro domácí nepískala. Oceláři nepůsobili zrovna bezradně, ale z tříbrankového deficitu se oklepali až v závěru druhé periody. Od 35. minuty začali čím dál častěji získávat prostor v útočné třetině. Trochu jim nechtěně pomohl i Patrik Bartošák, který se ve snaze vyčistit prostor u své pravé tyče ohnal po jednom ze Slezanů, výsledkem byla ponechaná výhoda Třince, tlak a pak také snížení z hole Štěpána Novotného – 3:1. Konec druhé části přišel domácím vhod, protože se vstřelenou brankou se okamžitě zvýšila aktivita Ocelářů.

Sebevědomí vydrželo Třineckým i po přestávce a vše násobila dvě provinění ze strany Vítkovic hned v první minutě třetí třetiny. Nejprve Martin Růžička, jak se hokejově říká, zvýraznil lehké seknutí Jakuba Lva přes své ruce. Lev putoval na trestnou lavici. Pak v oslabení Petr Šidlík z přemíry snahy vyhodit kotouč co nejrychleji z obranného pásma nešťastně přehodil i plexisklo a byla z toho rázem minuta a půl oslabení tří proti pěti. Vítkovičtí si nejprve vedli statečně, ale ofenzivní síla Třince zabrala. Erik Hrňa stál na kruhu na konci přesilovkové kombinace, která našla svůj cíl – 3:2. Ostravané se dostali pod psychický tlak, ze tříbrankového vedení se najednou stal boj o udržení jednogólového náskoku, což mohlo jen těžko proti síle Slezanů, kteří byli rázem na koni, obstát. Ve 43. minutě už už mířil puk za záda překonaného Bartošáka, na poslední chvíli za něj zaskočili obránci. Ve 46. minutě ale Martin Růžička úspěšně za bránou získal puk, přihrál před brankoviště na volného Petra Vránu, který pohotovou trefou vyrovnal – 3:3. Ještě nebylo všemu konec. Srovnání jako by bylo tím, čeho se domácí obávali, že přijde. Když se tak stalo, jako by znovu v sobě našli sílu. Začala přetahovaná, bez vyloženějších šancí. Jenže pak přišla 54. minuta, Michal Kovařčík se protáhl kolem brány a dlouhým zakončením rozjásal příznivce červeno-bílých barev, zatímco rozesmutněl většinu arény – 3:4. Pět minut na zvrat domácím nestačilo. Pokusili se o hru bez brankáře, v šesti především v poslední minutě zavřeli Slezany v jejich pásmu, ti ale situaci na ledě i přes bránění se u vlastní klece pohodlně kontrolovali. Vítkovice po dvou měsících poznaly na vlastním ledě hořkost porážky, po deseti výhrách v řadě zůstaly poprvé doma bez bodu.

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Oceláři Třinec 3:4 (1:0, 2:1, 0:3)

Branky: 8. Roman (Lev, Schleiss), 21. Dej (Trška, Lev), 29. Olesz (Lev, Hrabal) – 38. Š. Novotný (Musil, Martin Růžička), 43. Hrňa (Vrána), 46. Vrána (Martin Růžička, Svačina), 54. M. Kovařčík (O. Kovařčík). Rozhodčí: Hodek, Lacina – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 2:3. Využití: 1:1. Diváci: 9 030. Střely na branku: 30:36

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Výtisk, Trška, Šidlík, Gregorc, D. Krenželok, Hrabal, Černý – Olesz, Lev, Dej – Schleiss, Roman, Tybor – Kucsera, Š. Stránský, Zdráhal – D. Květoň, Poletín, Szturc

HC Oceláři Třinec: Hrubec (od 29. Kantor) – Gerhát, Roth, Galvinš, Musil, M. Doudera, Matyáš – Svačina, Vrána, Martin Růžička – Dravecký, Marcinko, Hrňa – Werek, Polanský, Š. Novotný – Chmielewski, M. Kovařčík, O. Kovařčík – Raška