HC VÍTKOVICE RIDERA0123Výhra
HC Oceláři Třinec1102Prohra

12.1.2019 16:00 A tým 2018-2019 34

VIT – TRI 3:2: Derby pro Vítkovice! V 58. minutě rozhodl jubilant Dej

Derby jako břitva. Obrovská bitva až do závěrečných okamžiků a nakonec slastný pocit vítězství a oslava před téměř deseti tisíci diváků! Vítkovice triumfovaly v prvním derby sezony na svém ledě. Třinec sice dvakrát vedl, ale Ostravané pokaždé srovnali a dvě a čtvrt minuty před koncem třetí třetiny zlomil stav 2:2 útočník Rastislav Dej, který hrál svůj 600. extraligový zápas.

Vítkovičtí se poprvé v sezoně postavili Třinci na vlastním ledě, v plné OSTRAVAR ARÉNĚ a s touhou poprvé v probíhajícím extraligovém ročníku regionálního rivala porazit. Trenéři už do utkání nemohli nasadit zadáka Ivana Baranku, který odešel do Brna, nicméně pozitivní zprávou jistě bylo, že se do sestavy po více jak třech měsících vrátil uzdravený Peter Trška.

O slavnostní úvod se postaralo ocenění dvou policistů, kteří těsně před Vánocemi s nasazením vlastního života zachraňovali obyvatele z hořícího domu. Odvážní příslušníci obdrželi čestné medaile i klubové dárky z rukou krajského ředitele Policie ČR Tomáše Kužela a prezidenta vítkovického klubu Petra Handla. Před úvodním buly pak prolog derby obstaralo velké sektorové choreo vítkovických fanoušků. Poté se strhla vpravdě taktická bitva, ve které opticky měli více vyložených šancí domácí. Už ve 3. minutě zaměstnal brankáře Hrubce z otočky Michal Poletín. V 7. minutě se o svou téměř patentovanou zadovku pokoušel Ondřej Roman, ale Jan Schleiss v roli adresáta nemířil přesně. Až mnohem později se přihlásili o slovo Třinečtí, nicméně Patrik Bartošák musel hasit krizovou situaci až ve 13. minutě, když vychytal Polanského. To už měly Vítkovice za sebou třetí tutovku, když se až před Hrubce prokličkoval dravě Šimon Stránský. Třinec ale byl efektivnější. Krátce na to Bukarts přenechal na kruhu kotouč Martinu Růžičkovi, který z druhé vlny švihem poslal hosty do vedení – 0:1. Zajímavě ujel obránce Petr Šidlík, ale s jeho pokusem si Hrubec poradil. Škoda, že Ostravané nevyužili přesilovou hru, za bojovný i taktický výkon v první třetině by si remízu jistě zasloužili.

První třetina a hlavně přestávka probudila favorizované Oceláře. Úvod druhé periody patřil jednoznačně jim, když nešetřili aktivitou. Ostravané se dokázali vymanit až ve 24. minutě, kdy se náznak závaru před Hrubcem pokusil zužitkovat Tybor, ale jeho střela byla sražena. Vítkovičtí tíhli po vyrovnání a ve 26. minutě se dočkali. Předvedli dobrou kombinaci v pásmu, Baláž v rohu si se Šidlíkem na modré čáře vyměnili puk a poslali jej na kruh připravenému Lukáši Kucserovi, jeho čistý průstřel znamenal srovnání – 1:1. Slezané oplatili obrovským tlakem v pásmu, který ostravskou pětici úplně vyšťavili. Ve 29. minutě si hosté vzali vedení zpět. Jiří Polanský našel zpoza brány v mezikruží úplně volného a k palbě připraveného Milana Douderu, který se z první nemýlil – 1:2. Následovala přetahovaná, Vítkovičtí ustáli jedno a půl oslabení, na druhé straně i přes střeleckou aktivitu neproměnili téměř 45 vteřin trvající přesilovku pět na tři.

Co se s Vítkovicemi během druhé přestávky stalo, asi zůstane nezodpovězenou otázkou, která zůstala za zavřenými dveřmi týmové kabiny, faktem ovšem je, že domácí se vrátili na led hladoví. Začali hrát jednodušší a přímočařejší hokej, kombinace se jim najednou dařila, dokázali dostávat Třinec pod tlak. Oceláři rozhodně nebyli do počtu, ale takový průnik tří proti dvěma, který ztroskotal jen na nepřesné přihrávce Deje na Olesze za beky, to už bylo varování. Ve 46. minutě pak Ostravany do zápasu nechtěně vrátil brankář Hrubec, když zalehl kotouč mimo výsostné území. Inkasoval dvě minuty. Přesilovku sehrály Vítkovice aktivně a hlavně úspěšně. Blaž Gregorc se trefil přesně pod horní tyčku od modré čáry a rozjásal téměř deset tisíc fanoušků v hale – 2:2. Začalo se od znovu a lépe na tom byli modro-bílí. Hrálo se nahoru dolů, oba týmy produkovaly líbivý agresivní a útočný hokej. Šanci návrat do vedení zahodil unikající Martin Růžička, když tváří v tvář Bartošákovi přestřelil. Jenže ani Vítkovičtí nesáhli po zvratu ihned. Patrik Zdráhal se v 56. minutě prosmýkl mezi obránci, ale v samostatném nájezdu trefil břevno. Štěstí opustilo i Šimona Stránského, který před odkrytým prostorem u tyče minul puk. Zdálo se, že Vítkovice se třetího gólu nedočkají. V 58. minutě nastřelil Lev tyč následoval odraz před bránu, opět sražená střela, další. Chtělo by se říct plácaná před brankovištěm Třince, kdy puk létal vzduchem, až jej napálil Rastislav Dej a ve svém 600. extraligovém zápase zlomil derby na stranu Vítkovic – 3:2. Oceláři měli zoufale málo času, ale vyrovnání nebylo nemožné. Time-out si už ale vybrali. Odvolali brankáře, ale nebyli schopní pořádně se v pásmu udržet. OSTRAVAR ARÉNA mezitím hnala domácí borce za vítězstvím. Poslední okamžiky si Vítkovice pohlídaly. Hodně unfair se pak po závěrečném hvizdu předvedl hostující Marcinko, když srazil domácího Lva k ledu a poté se málem schylovalo k hromadné bitce. Pranice se nakonec nekonala a Vítkovičtí si mohli užít první triumf v derby této sezony.

Ohlasy trenérů po zápase

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Oceláři Třinec 3:2 (0:1, 1:1, 2:0)

Branky: 26. Kucsera (Baláž, Šidlík), 48. Gregorc (Kucsera, Olesz), 58. Dej (Lev) – 13. Martin Růžička (Bukarts, Cienciala), 29. Doudera (Polanský, Adamský). Rozhodčí: Hodek, Hejduk – Gebauer, Bryška. Vyloučení: 3:5, navíc Marcinko (TRI) 5 minut a do konce za krosček. Využití: 1:0. Diváci: 9 369. Střely na branku: 25:37.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Výtisk, D. Krenželok, Šidlík, Gregorc, Mrázek, Černý, Trška – Olesz, Lev, Dej – D. Květoň, Roman, Tybor – Kucsera, Baláž, Poletín – Schleiss, Š. Stránský, Zdráhal

HC Oceláři Třinec: Hrubec – Gernát, Krajíček, Galvinš, Musil, Doudera, Roth, Matyáš – Hrňa, Marcinko, Martin Růžička – Adamský, Polanský, Svačina – Bukarts, Cienciala, Dravecký – Chmielewski, M. Kovařčík, O. Kovařčík