HC VÍTKOVICE RIDERA0000Prohra
HC KOMETA BRNO0011Výhra

30.12.2017 16:00 A tým 2017-2018 35

VIT – KOM 0:1: Vítěznou šňůru ukončil úřadující šampion

Byla to doslova a do písmene oslava hokeje. Šlágr mezi Vítkovicemi a Kometou ve vyprodané OSTRAVAR ARÉNĚ nabídl strhující bitvu v bouřlivé atmosféře. Škoda jen, že nepřinesl sladkou vítěznou tečku pro domácí. Brankářský souboj rozhodl jediný gól, šťastným střelcem byl hostující Hruška, a tak Ostravané po devíti výhrách v řadě poprvé padli. Nemusejí se ale stydět, byla to důstojná rozlučka s rokem 2017.

HC Kometa BrnoVítkovičtí hokejisté v posledním zápase roku poprvé v této sezoně přivítali na svém ledě mistrovskou Kometu. O utkání byl mezi fanoušky obou táborů obrovský zájem, a tak nepřekvapilo, že několik hodin před úvodním buly byla OSTRAVAR ARÉNA kompletně vyprodána. Vítkovičtí v červených dresech vyrukovali na Brno už s uzdraveným slovenským forvardem Rastislavem Dejem. Atmosféra byla ostrá jako břitva už před začátkem zápasu. Oba týmy do něj, hnány skvělou kulisou, vstoupily aktivně. Vítkovičtí měli v úvodu navrch. Hned v 1. minutě vyzval Olesz přesnou přihrávkou Kloka k zajímavé střele, ale gól z toho nebyl. Hosty uvedl Hynek Zohorna, který se uvolnil ze strany, ale svým bekhendem netrefil bránu. Špatné a pomalé střídání Komety mohl v 5. minutě potrestat únikem Roman, ale přestřelil. Vítkovičtí nezužitkovali ani přečíslení dvou proti jednomu, Kolouch přihrával na Zdráhala, ale do přihrávky obětavě a úspěšně zalehl Bartejs. Ostravané byli jediní, kdo v první třetině hráli početní výhodu. Dostali soupeře pod tlak a byli aktivní, jenže neuspěli. Gól na holi, doslova a do písmene, měl Ondřej Roman po kombinaci před brankovištěm, jenže prázdnou klec přestřelil, až se sám chytal za hlavu, jak je to možné. Kometa se z úvodu domácích vzpamatovávala déle, ale podařilo se. V 15. minutě po závaru před Bartošákem skončil puk v kleci, ale až po odpískání a tudíž gól neplatil. Následoval brejk Vítkovic, druhé formace: Roman dával nalevo na Květoně, Květoň křížně napravo na Szturce, ale ten Čiliaka neprostřelil. Poslední velkou šancí první periody byl atak Brna, Patrik Bartošák musel v 18. minutě likvidovat hned tři pokusy soupeře po sobě, ale tlak ustál a úvodní dějství tak skončilo bezbrankovou remízou.

Kometa v první třetině domácí přestřílela. Po přestávce se Ostravané snažili to napravit. Hned se usadili v pásmu soupeře, ale po mírném tlaku bezúspěšně, hosté kontrovali brejkem, který ale bezpečně zlikvidoval Bartošák. Vítkovičtí museli přehodnotit své snažení, při vyloučení Davida Květoně se museli soustředit především na obranu. Hosté je po celé dvě minuty ždímali, nejaktivnějším střelcem byl Ondřej Němec. Vítkovickým se nedařilo kotouč vyhodit z pásma, takže celé oslabení strávili před Bartošákem, ale obstáli. Do poloviny utkání to byli nyní domácí borci v červeném, kdo měl ještě dvě přesilové hry, ale i přes snahu vinou řady nepřesností z toho nebylo nic. Snad jen po křížném pasu Květoňova střela, která ale stejně mířila mimo. Navíc Brno zahrozilo přečíslením ve dvou, naštěstí pro domácí rovněž neúspěšným. Bitva pokračovala, ve 35. minutě byl v ideálním postavení u tyče Lev, ale pas Slobody neproměnil. Ve 37. řádil v pásmu Komety Šimon Stránský, nejprve před brankovištěm, poté v pohybu objel celé pásmo a zkusil střelu z kruhu, Čiliak ale kryl oba pokusy. Došlo i důrazné výměny názorů, po přečíslení Komety se do sebe zaklesli Jakub Lev a Radim Zohorna. Při hře čtyř proti čtyřem nejprve Brňané obsadili vítkovické pásmo, domácí odpověděli brejkem Bartoviče. Každopádně ani v prostřední části se žádnému z ostrostřelců nepodařilo najít recept na oba brankáře.

Třetí třetina nabídla strhující podívanou, ve které v podstatě od prvního momentu a po drtivou většinu hry byly k vidění především nebezpečné brejky a protiútočné situace. Logicky to vyplynulo ze stavu skóre, když oba týmy chtěly především udržet počet inkasovaných gólů na nule. Vítkovičtí byli více vidět, ale vlny se střídaly. Postupně si vylámali zuby Lev, Čermák, Szturc. Přečíslení dvou proti jednomu nevyšlo dvojici Olesz – Roman. Na druhé straně se do bruslařského souboje pustili Erat s Bartošákem, domácí gólman měl k puku blíže, ale nerozehrál jej dobře, Brňané zase nepřesnostmi nabídnutou šancí pohrdli. Zajímavý výpad předvedl v 51. minutě domácí Bartovič, ale ani on na svého krajana nevyzrál. To vše se odehrávalo v opravdu bouřlivé atmosféře desetitisícového publika. Bylo znát, že rozhodne jediný gól, jediná chyba. Bohužel té se dopustili v 54. minutě domácí. Jan Hruška zůstal osamocen před Bartošákem. Martin Erat pro něj vybojoval kotouč z rohu, Hruška se před bránou otočil a přeloboval ležícího domácího gólmana – 0:1. Snahu dohnat náskok hostů zkomplikovalo další vyloučení na straně Ostravanů. V závěru vrhli Vítkovičtí všechny síly do ataku, měli i početní výhodu, zkusili hru bez brankáře. Defenzivně skvěle připravený soupeř, podpořený výborným Čiliakem v bráně ale náskok z rukou nepustil. Vítkovická vítězná šňůra se tak zastavila na historickém maximu 9 zápasů. Rozlučka s rokem 2017 byla čestná, leč bez bodu.

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Kometa Brno 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)

Branky: 54. J. Hruška (Erat, R. Zohorna). Rozhodčí: Hradil, Souček – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 3:5. Bez využití. Diváci: 10 004 (vyprodáno). Střely na branku: 31:34

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Klok, Sloboda, D. Krenželok, Hrbas, Urbanec, Trška – Olesz, Lev, Bartovič – D. Květoň, Roman, Szturc – Kucsera, Kolouch, P. Zdráhal – Dej, T. Jáchym, Š. Stránský – Hudeček

HC Kometa Brno: Čiliak – Krejčík, O. Němec, Gulaši, Štencel, Malec, Bartejs, Vágner – Zaťovič, Čermák, Haščák – R. Zohorna, J. Hruška, Erat – T. Svoboda, H. Zohorna, Mallet – Horký, M. Dočekal, Kratochvíl