HC VÍTKOVICE RIDERA0000Prohra
HC KOMETA BRNO2013Výhra

27.9.2019 17:30 A tým 2019-2020 05

VIT – KOM 0:3: Vítkovice vynuloval Vejmelka

Poprvé narazili, Vítkovičtí hokejisté zůstali poprvé bez bodu. Bez nadsázky se dá říct, že je vynuloval brankář Komety Brno Karel Vejmelka, vychytal všech 40 střel Ostravanů. Na ofenzivní straně režíroval triumf Jihomoravanů kapitán Zaťovič dvěma góly a asistencí.

HC Kometa BrnoDalší soupeř s početnou legií exvítkovických hráčů na ostravském ledě. Vítkovice v pátek na své půdě přivítaly Kometu Brno, která se netají svými mistrovskými ambicemi. Domácí do utkání šli v prakticky totožné sestavě, ve které v neděli získali dva body v Kladně, tedy bez zraněných Romana, Zdráhala i Gregorce. V brance dostal příležitost opět Miroslav Svododa. Premiérově byl do sestavy zařazen slovenský zadák Martin Bodák.

Na střelecké pokusy byla první třetina vyrovnaná, dle obrazu hry by se dalo říci, že také, ale skóre první dvacetiminutovky jasně nahrávalo ve prospěch hostů. Ti totiž dokázali efektivně potrestat každou chybu, které se domácí dopustili. Byli to přitom Ostravané, kdo po svižném úvodu mohli otevřít skóre. Jan Schleiss se protáhl mezi beky soupeře a byl nedovoleně zastaven, následné trestné střílení si vzal na starost Šimon Stránský, myslel to blafákem dobře, ale Karel Vejmelka dokázal dostat k tyči svůj beton. Podobný zákrok předvedl na druhé straně i Miroslav Svoboda, to když se mu kolem brány otáčel Petr Holík. První gólový moment tak přinesla až přesilová hra, kterou hosté sehráli na milimetr přesně. Ťukes po ose Peter Mueller – Petr Holík a před brankou stojící Martin Zaťovič nemohl skončit jinak než gólem – 0:1. Vítkovice následně zahrozily, bohužel Výtiskova střela z druhé vlny byla sražena těsně nad branku a Krenželokovu pumelici krátce poté schoval Vejmelka v náručí. V poslední minutě první periody se po křídle vydal na zteč opět Martin Zaťovič, vystřelil ze strany a možná překvapivě uspěl – 0:2. Tím byl ráz zápasu jasně dán, tedy alespoň pro první dějství.

Přestože druhá třetina změnu stavu nepřinesla, nabídla řadu zajímavých momentů a meziher. V úvodu se Vítkovicím dařilo dobře zachytávat ve středním pásmu rozehrávku soupeře a otáčet hru v jeho neprospěch, u toho ale útočné brejky končily, kamenem úrazu pro domácí byla nepřesná zakončení. Například Lakatoš tak minul z bekhendu těsně růžek Vejmelkovy klece. Ve 27. minutě se snažil obranou domácích prosmýknout Bartejs, ale byl nedovoleně zastaven. Kometa přesilovku nesehrála tentokrát dobře, Vítkovičtí si ji drželi na distanc a Vejmelku dokonce ohrozil Němec. V závěru pálil nebezpečně Jan Hruška, Svoboda byl připraven. Proti pěti hráčům Vítkovic v poli najednou Brňané ožili a byl to neskutečný tlak v pásmu domácích. Nic z něj. Najednou se situace otočila, Ostravané přitlačili soupeře v jeho třetině, ale taktéž bez výsledku. Druhou přesilovou hru měli k dispozici i svěřenci Jakuba Petra, zajímavá byla kombinace na krátko v brankovišti, Alexandre Mallet ale při zakončení minul. Samotný konec druhé třetiny pak přinesl opět převahu Brna, Miroslav Svoboda odolal, zvládl i nebezpečný pokus Muellera z pravé strany. Stav se nezměnil, ale Kometa stále držela dvoubrankové vedení.

Vítkovičtí se pokusili odstartovat třetí periodu dravě, agresivní nástup ale schytal maximálně Vejmelka, kterého od modré trefil Krenželok ranou do masky. Kometa získala brzy další početní výhodu a netrvalo dlouho, aby ji také využila. Z mezikruží pálil přesně po pobídce Holíka Jakub Orsava – 0:3. Ostravané se nevzdávali, ale nemohli najít recept na Vejmelku, ani rána Kvasničky, ani střela Kurovského po ataku dvou proti dvěma se neujaly. Naděje svitla při vyloučení Pyrochty za faul na Erika Němce ve 45. minutě. Bohužel přesilovka se změnila spíše v bezsilovku, ve které musel dvakrát zasahovat dokonce Svoboda. Až v závěru dvouminutovky Ostravané soupeře sevřeli, pálili, ale opět nepřesně. Kometa už byla v plném počtu, když se pokusil uvolnit Šimon Stránský, dostal se až před bránu, ale Vejmelka byl opět neoblomný. V 50. domácí opět přitlačili, ale znovu to bylo vystoupení brankáře Komety, který jednak kryl střely, které mířily mimo a jednak byl neprůstřelný proti pokusům mezi tři tyče. Situace na ledě se přiostřila a kolem Vejmelky puky létaly s ještě větší razancí, jenže tam, kde už končil brankářův um, bylo ještě štěstí. Nula na jeho kontě stále trvala a domácí si mohli ukroutit hlavu nad tím, jaké šance zůstaly nevyužity. V závěru si Kometa pohlídala vedení i díky tomu, že po vzájemné šarvátce Lakatoše s Kucserou dohrávaly Vítkovice ve čtyřech.

Připravujeme…

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Kometa Brno 0:3 (0:2, 0:0, 0:1)

Branky: 14. Zaťovič (Holík, Mueller), 15. Zaťovič (Štencel), 42. Orsava (Holík, Zaťovič). Rozhodčí: Kika, Stano – Gebauer, Rampír. Vyloučení: 5:4. Využití: 0:2. Diváci: 5 905. Střely na branku: 40:33.

HC VÍTKOVICE RIDERA: M. Svoboda – T. Černý, Trška, Šidlík, D. Krenželok, Výtisk, Kvasnička, Bodák – Bukarts, Š. Stránský, Lakatoš – Kurovský, Vopelka, Schleiss – Dej, E. Němec, Mallet – Baláž, Werbik, Guman

HC Kometa Brno: Vejmelka – Baranka, O. Němec, Pyrochta, Štencel, Gulaši, Bartejs, Malec – Zaťovič, Holík, Mueller – J. Hruška, Plekanec, Plášek – Orsava, Lev, Kucsera – Jenyš, Süss, Kratochvíl