:

HC VÍTKOVICE RIDERA1124Výhra
HC KOMETA BRNO0101Prohra

18.1.2019 17:30 A tým 2018-2019 36

VIT – KOM 4:1: Mistr napodeváté skolen. Vítkovice triumfovaly na ledě i v hledišti

Čekalo se vše, že bude mít Kometa v OSTRAVAR ARÉNĚ domácí prostředí, že bude na ledě jasným pánem. Vítkovice ale řekly razantní ne! Ostravané se nezalekli velkých jmen v týmu úřadujícího dvojnásobného mistra, ostravští fanoušci se semkli a dokázali překřičet téměř jedenáct set příznviců Brna. Vítkovice srazily Jihomoravany 4:1, zapsali čtvrtý tříbodový úspěch v řadě a na svém ledě vyhráli už posedmé za sebou, to v Kometa Expresu muselo být po cestě do Brna hodně smutno.

HC Kometa BrnoO utkání mezi Vítkovicemi a Kometou byl enormní zájem několik dní, hodně se o něm hovořilo. Vzruch vzbuzoval fakt, že brněnský klub vypravil do Ostravy Kometa Expres a do OSTRAVAR ARÉNY zamířilo více než 1 000 fanoušků dvojnásnobného úřadujícího mistra, většina z nich ovšem byli především hráči žákovských týmů brněnských klubů a jejich doprovod, kteří se o přestávkách střetli se stejně starými hráči Vítkovic. Každopádně atmosféra se v hale dala krájet už dlouhé minuty před úvodním buly, sportovních i jiných podtextů mělo utkání celou řadu. Ostravané oproti minulému víkendu udělali změnu v tom, že vrátili do brány Patrika Bartošáka, na poslední chvíli kvůli rodinným důvodům vypadl ze sestavy Lukáš Kucsera.

Zápas se od prvních momentů hrál v bouřlivé atmosféře. Velká skupina fandů z Brna nelenila, ale svou hlasitostí strhla a vyprovokovala vítkovickou většinu, a tak to bylo opravdu velké představení na tribunách. Možná i to nabudilo domácí, Vítkovičtí už v první minutě dostali hostujícího brankáře Vejmelku pod velký tlak, nejprve pálil Olesz, vyražený puk na bránu vrátil Lev a Dej čekal na dorážku, vše v jízdě, rychlosti, Kometa ale odolala. Hosté na chvíli sevřeli Ostravany před jejich brankou, ale to byl v první třetině jediný moment převahy Brna. Jinak se hrálo neuvěřitelně vyrovnaně. Na Vondráčkovo přestřelení brány odpověděl Stránský ranou od mantinelu, když Vejmelka vyjel z ideálního postavení. Hosté zahrozili v 6. minutě, Patrik Bartošák musel natřikrát hasit situaci kolem své klece, následoval protiútok Vítkovic a Vejmelka zasahoval nadvakrát. V 10. minutě šla vítkovická většina haly ze sedaček, Patriku Zdráhalovi se podařilo ujet, vyrazil s ním i Šimon Stránský a v přečíslení dostal lahůdkovou gólovou pobídku, na břicho padajícího Vejmelku s radostí překonal – 1:0. Odpovědí Brna byla okamžitě po rozehrání tyč Jana Štencela. Domácí také odehráli přesilovou hru, byli v ní aktivní především kombinačně, ale doplatili na špatnou koncovku, Schleiss u tyče nedokázal zakončit, následně rána z první nesedla Lvovi. Štěstí mohl mít před bránu sjíždějící Dej, ale ani jeho žonglérský pokus ze vzduchu mu nevyšel. V posledních okamžicích první třetiny šli hosté do čtyř, ale i tak měli obrovskou šanci, Tomáš Plekanec ujel v samostatném úniku a se závěrečnou sirénou pálil, Bartošák naštěstí odolal.

Ostravané si sice přenesli do druhé třetiny valnou většinu druhé přesilové hry, ale herně efektivní začali být až poté, co se Ivan Baranka vrátil z trestné lavice na led. Tlak však Vítkovičtí nevyužili, Kometa založila protiútok a byl to právě exvítkovický zadák Baranka, který ranou z kruhu srovnal – 1:1. Chce se říct tradičně, protože je velice časté, že se hráč trefí do sítě svého bývalého celku. Vyrovnaný stav skóre, ale územní převaha domácích. Před brankou hostů začaly houstnout strkanice, jako například po pokusu Szturce tečovat kotouč. Ostravané následně nevyužili ani třetí přesilovku, do tlaku se dostali až v jejím závěru a prosadili se opět až proti pěti soupeřům. Jan Výtisk, v tomto zápase střelecky hodně aktivní, napálil ve 28. minutě puk zpoza kruhu křížně ke vzdálenější tyči a trefil se pod víko – 2:1. Odpovědí Brna byla opět aktivnější hra před brankou, kterou ale Bartošák pokryl. Z tlaku pramenilo v prvních čtyřiceti minutách jediné vyloučení na straně domácích a i když byli hosté v početní výhodě hodně nebezpeční, ani pokus Muellera, ani Köhlera, dokonce ani Plekance neslavily úspěch. Nevoli v hledišti způsobil souboj v rohu za Vejmelkovou brankou, ve kterém se po zásahu do intimních partií svalil k zemi domácí Dej. Ostravané naopak aplaudovali dravému a ostrému obrannému zákroku Schleisse, kterým překazil pokus Brna o brejk ve středním pásmu. Ve 38. minutě zvonily tyče, nejprve za Vejmelkou po Květoňově, střele, pak za Bartošákem po ráně Muellera. Kometa zavřela znovu v závěru druhé periody domácí v jejich pásmu, Ostravané s vypětím všech sil odolali a do druhé sirény udrželi nadějné vedení.

Brňané zařadili v začátku posledního dějství vyšší převodový stupeň a Ostravany poprvé v zápase výrazně přehrávali. Souvislý tlak zlomilo vyloučení na straně hostů. Početní výhody ale v tomto utkání byly pro oba týmy zakleté. Vítkovice neuspěly ani zkraje třetí třetiny, stejně tak Kometa neproměnila do konce zápasu dvě přesilové hry. Rozhodnout se tak muselo v rovnovážném stavu a v něm Vítkovice měly navrch i díky famóznímu Patriku Bartošákovi. Domácí, hnáni dopředu opravdu výbornou diváckou kulisou, se začali drát do útoků ve 47. minutě, Olesz se dokázal prokličkovat až k Vejmelkovi, ale ten puk schoval ve své lapačce. Na ledě se pořád přiostřovalo. Hosté málem inkasovali ve vlastní přesilovce, když k protiútoku zavelel Lev a uvolnil Schleisse, který ale sám tváří v tvář Vejmelkovi přestřelil vysoko nad. I přes nepovedené šance bylo znát, že Vítkovice si jdou za třetím gólem. Dočkaly se. V 52. minutě napálil Lev puk na Vejmelku z pravé strany, brněnský brankář vyrazil před sebe a Rastislav Dej odražený kotouč protlačil zpět do klece – 3:1. Stý sezonní gól pro Vítkovice. Kometa už zcela odkryla hru. Hokej nahoru dolů bavil diváky, ale přitom je držel v šachu. Vše směřovalo k dramatickému konci. Už v 58. minutě se hostující kouč Libor Zábranský odhodlal ke hře bez brankáře, jenže Ostravané ji využili prakticky okamžitě, po spolupráci se Lvem trefil odkrytou klec kapitán Rostislav Olesz – 4:1. Nikdo z domácích fanoušků a diváků před koncem neodešel, naopak, aplaus ve stoje se snášel na hlavy domácích borců. Vítkovice po osmi porážkách ve vzájemných zápasech skolily Kometu Brno. Čtyři domácí zápasy v řadě, rovná se maximální počet 12 bodů na konto ostravského celku. Vítězná domácí série se rozrostla o sedmý úspěch. Dojemné bylo i gesto, že hráči Vítkovic věnovali vítězství novorozené dceři útočníka Lukáše Kucsery, který právě kvůli porodu v utkání chyběl.

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Kometa Brno 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)

Branky: 10. Š. Stránský (Zdráhal), 28. Výtisk (Š. Stránský, Zdráhal), 52. Dej (Lev, Oles), 58. Olesz (Lev) – 23. Baranka (Holík). Rozhodčí: Hribik, Mrkva – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 4:5. Bez využití. Diváci: 9 539. Střely na branku: 32:38

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Výtisk, D. Krenželok, Šidlík, Gregorc, Mrázek, Trška, Černý – Olesz, Lev, Dej – D. Květoň, Roman, Tybor – Baláž, Poletín, Szturc – Schleiss, Š. Stránský, Zdráhal

HC Kometa Brno: Vejmelka – Baranka, O. Němec, Gulaši, Štencel, Bartejs, Malec, Barinka – Zaťovič, Holík, Mueller – J. Hruška, Plekanec, Mallet – Dočekal, Čermák, Vondráček – Kusko, Střondala, Köhler