HC VÍTKOVICE RIDERA11002Prohra
HC KOMETA BRNO11013Výhra

13.3.2018 17:30 A tým 2017-2018 ČF1

PLAY OFF VIT – KOM 2:3 PP: Vyrovnanou bitvu rozhodla přesilovka Komety

První čtvrtfinále série mezi Vítkovicemi a Kometou nabídlo nebývale vyrovnanou bitvu a velký boj. Ostravané se konečně doma dočkali gólu do sítě úřadujícího mistra a byli blízko, první bod do play off ale bere Brno. Utkání rozhodla přesilová hra v prodloužení, ve které se trefil Marcel Haščák. Druhý zápas se hraje v Ostravě hned ve středu, tentokrát od 18:20 hodin.

HC Kometa BrnoNejdůležitější fáze sezony začala! Vítkovice díky úspěchu v závěru základní části vybojovaly pro sebe domácí výhodu, a tak čtvrtfinálovou sérii play off proti úřadujícimu mistrovi zahájili na vlastním ledě. V červených dresech vyrazili Ostravané do boje proti Kometě, která si po celou sezonu v roli favorita brousí zuby na obhajobu titulu. Trenéři Jakub Petr a Pavel Trnka mohli nominovat ze svého širšího kádru konečně kohokoli, a tak se do sestavy vrátili i uzdravení Kolouch s Kucserou. Ke svému 601. zápasu v Extralize nastoupil David Květoň. V bouřlivé atmosféře se rozehrálo hodně ostré utkání. Začátek byl sice trochu opožděn, protože po pár sekundách a zakázaném uvolnění hostů přiletěly na led konfety z úvodu domácího kotle, ale po přerušení se pokračovalo ve velkém tempu. Odvážný průnik Tybora zastavil nedovoleně ostrým hitem Gulaši a Vítkovice hned v první početní výhodě trestaly. Ve 3. minutě prolomil domácí gólové trápení proti úřadujícímu mistrovi Ondřej Roman, který ze strany do prázdného prostoru dorazil střelu Karola Slobody – 1:0. Červeno-modří se tím dostali na koně. Byli po určitou fázi hry jasně lepší, vytvářeli si tlak. Před bránou úřadovali v 5. minutě Bartovič s Mahbodem, Marek Čiliak nekapituloval podruhé jen s vypětím všech sil a za mocné důrazné pomoci svých spoluhráčů. Brňané se z inkasovaného gólu oklepali až později, Patrik Bartošák musel v 9. minutě především likvidovat únik Martina Erata. Druhý gól měl krátce na to na holi Rastislav Dej, jenže sám osamocený v mezikruží před Čiliakem minul. Právě individuální chyby domácích pomáhaly Kometě vrátit se do zápasu. Tak se také stalo v 11. minutě, kdy se jeden z hostů dokázal vymanit ze sevření u mantinelu, Brňané se tak dostali do tlaku v útočném pásmu a vše korunoval trefou z blízka Hynek Zohorna – 1:1. Vyrovnání mělo za následek větší důraz na taktickou stránku věci. Ve výborné atmosféře se začínalo od znovu a ani jeden tým nechtěl udělat chybu, aby musel dotahovat. Až v závěru třetiny přišly další velké momenty. Martin Erat se dopustil faulu a musel jít pykat. Vítkovičtí si vytvořili v útočném pásmu značnou převahu, ale do přestávky se jim druhou výhodu proměnit nepovedlo, byť důrazná dvojice Roman – Tybor byla blízko.

Vítkovice byly aktivnější i v úvodu druhé třetiny, a to i po návratu Kometu do plného počtu hráčů. Slibné přečíslení vypracoval pro svůj tým Rastislav Dej, rozhodl se pro střelu, ale puk Čiliak skryl v náručí. Navzdory vlastnímu oslabení dokázali Ostravané dvakrát zahrozit, nejprve únikem dua Kolouch – Kucsera a pak Szturcem. Sbírali tím potřebné vteřiny, aby ustáli přesilovku soupeře. Po jejím konci se do šance dostal z trestné lavice se vracející Bartovič, ale přestřelil. Kometa přidala na aktivitě od 26. minuty. A byl to pořádný tlak, obětavost domácích ale zatím slavila větší úspěch. Nebezpečně se mezi obránci prosmýkl mladíček Nečas, ale Bartošák jeho sólo zneškodnil. Hra i aktivita se přelévaly. Po polovině utkání se hosté dokázali ujmout vedení. Ve 34. minutě skvěle sehráli přesilovkou kombinaci Zaťovič ze strany a před bránou stojící Hynek Zohorna, který střelou do horní poloviny brány nedal Bartošákovi pražádnou šanci – 1:2. V tu chvíli převzali hosté iniciativu i ve fandění. Ostravané se na ledě snažili okamžitě korigovat, ale nedařilo se jim to. Až v závěru si o vyrovnání řekli Jihomoravané sami. Nejprve faulem a pak zbytečným vyhozením brány z jejího postavení. Domácí získali minutu a půl přesilovky pět na tři, ovšem reálně do přestávky jen 48 sekund. Zaujali palebné postavení a po několika pokusech se z kruhu přesně dělovkou trefil Ivan Baranka – 2:2. Šestnáct sekund před druhou sirénou.

Vítkovičtí po druhé přestávce pokračovali v náporu, ale dopláceli na nepřesné střely. Ve 44. minutě se remízový stav otřásl po akci Zohorny, Bartošák sice puk zpomalil, ale ten přece jen zůstal v brankovišti, pohotový Hrbas jej chtěl rychle odpálit, nebezpečí zabránil, ale málem sestřelil vlastního trenéra na střídačce. Ostravany opět nakopla přesilová hra, ve které byli hodně aktivní, především Mahbod. Obrovskou šanci měl ale Roman, když si kolmo najel na střed s pukem, jeho střelu do protipohybu naneštěstí Čiliak doslova lapil. Vítkovičtí plně obrátili obraz hry, od třetí třetiny to byli oni, kdo měl územní převahu a byl více na puku, naopak Kometa se omezila na protiútoky, ovšem nebezpečné. Slibnou kombinaci Mahboda s Bartovičem zachytil opět Čilak. V 55. minutě se snažil na hostujícího gólmana vyzrát obkroužením klece a zakončením k tyči Lev, ale kotouč neprotlačil do sítě. V závěru třetí třetiny předvedli rychlý útok Zdráhal s Kucserou, ale ani oni na Čiliaka nevyzráli. Po remíze 2:2 tak utkání dospělo do prodloužení.

Nastavený čas, spíše lépe řečeno čtvrtá třetina, přinesla už znovu původní obraz hry, tedy převahu Komety s nebezpečnými brejky Vítkovic. Šance si za domácí byli schopní vypracovat Tybor, Zdráhal, Trška. Vše podstatné se ale odehrávalo od 67. minuty. Po neproměněné šanci Romana ujel na druhé straně Erat a nastřelil tyč. V 70. minutě se hosté pokusili o druhý průnik, Marek Hrbas se bohužel dopustil faulu a Brňané nabídnutou šancí nepohrdli. Ondřej Němec nabil na kruh Marcelu Haščákovi, který přesně nad lapačku trefil a rozhodl o první výhře úřadujícího mistra – 2:3.

Druhý zápas čtvrtfinále se hraje opět v OSTRAVAR ARÉNĚ ve středu 14. března, tentokrát ovšem od 18:20 hodin. Vstupenky na utkání jsou stále v prodeji v síti Ticketportal, pokladna Arény bude v den utkání otevřena od 9:00 hodin.

Generali Play Off TELH 2018 – Čtvrtfinále

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Kometa Brno 2:3 PP (1:1, 1:1, 0:0 – 0:1)

Stav série: 0:1

Branky: 3. Roman (Sloboda, Baranka), 40. Baranka (Tybor, Roman) – 11. H. Zohorna (Mallet, Gulaši), 34. H. Zohorna (Zaťovič, Erat), 71. Haščák (O. Němec). Rozhodčí: Pavlovič, Hodek – Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 5:6. Využití: 2:2. Diváci: 9028. Střely na branku: 33:38

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Klok, Sloboda, Hrbas, Baranka, Výtisk, Trška – Olesz, Lev, Dej – D. Květoň, Roman, Tybor – Bartovič, Mahbod, Szturc – Kucsera, Kolouch, P. Zdráhal – Kurovský

HC Kometa Brno: Čiliak – Štencel, O. Němec, Gulaši, Krejčík, Malec, Bartejs, Barinka – R. Zohorna, J. Hruška, Erat – Zťovič, Holík, Vincour – Mallet, Nečas, H. Zohorna – Dočekal, Čermák, Haščák