HC VÍTKOVICE RIDERA1102Výhra
HC KOMETA BRNO0011Prohra

11.3.2021 15:00 A tým 2020-2021 PK2

PK2: VIT – KOM 2:1: Vítkovice i podruhé doma úspěšné. Dominovala obětavost a týmovost

Vítkovice na vlastním ledě přetlačily i ve druhém utkání předkola Kometu Brno a zatímco samy jsou krůček od postupu, Jihomoravský celek je na hraně. Ostravané naplno využili domácího prostředí, ve čtvrtečním utkání vedli 2:0, soupeř ovládl třetí třetinu i díky sérii přesilovek, ale odhodlaný a bojovný a především týmový výkon domácího mužstva slavil triumf.

HC Kometa Brno

Do odvety v rámci předkola s Kometou šli hokejisté Vítkovic se změnou v sestavě. Zbyňka Irgla na křídle druhé formace nahradil Jan Schleiss. V brněnské sestavě nechyběl nejproduktivnější hráč Peter Mueller, který přitom středeční utkání nedohrál.

První okamžiky střetnutí působily méně opatrněji, však také se v rychlém sledu po sobě vystřídaly útočné akce na obou stranách. Více z nich mohly vytěžit Vítkovice, například Krenželokovu střelu z modré Vejmelka jen tak tak vytěsnil ramenem. Ofenzivní úvod trochu zbrzdilo současné vyloučení na obou stranách, hra čtyř proti čtyřem už byla o něco kompaktnější, což se přeneslo i do plného stavu hráčů na ledě. Ne na dlouho, vyloučení Střondaly dalo šanci domácím, kteří si v přesilové hře počínali aktivně, ale jedinou větší opravdovou šancí byla rána Lakatoše z kruhu, kterou Vejmelka kryl do náručí. Delší přerušení v rámci komerční přestávky si vynutilo opravování ledu v brankovišti po vyražení brány z jejího stání. Po rozehrání Vítkovičtí zaskočili soupeře, třetí formace, Marek Kalus poslal přesnou žabičku za obranu Komety přímo na hůl najetého Alexe Malleta, který tváří v tvář Vejmelkovi střelou nad vyrážečku uspěl – 1:0. A první gól jako by byl spouštěč strkanic na ledě. I proto Vítkovičtí přidali na důrazu v osobních soubojích. A Kometa se naopak více tlačila do útočného pásma a střela Zámorského z modré čáry ve 13. minutě jen těsně prolétla kolem Dolejše. Další šarvátka mezi Schleissem a Rákosem už měla na svědomí vyloučení, na obou stranách. Hlavy vychladly, ale trestná lavice nikoli, za podražení se na ni poroučel v 16. minutě domácí Mikyska a Kometa si poprvé v utkání mohla zahrát přesilovou hru. Avšak až na příklep Muellera v úvodu nijak oslnivě, vítkovické oslabení bylo úspěšnější dokonce i v ofenzivnější. Až v závěru hosté zahrozili, Klepiš zleva hledal u pravé tyče Rákose, ten ale šanci neproměnil.

Hned po vhazování druhé třetiny se na zteč vypravil Mueller a nebezpečně prověřil Dolejše, ten si puk srazil těsně kolem brány, ale měl štěstí. Brňané vlétli na ostravského soupeře. Domácí se připomenuli akcí čtvrté formace a střelou Werbika, Vejmelka i za přispění beků odolal. Byl to ale ojedinělý pokus, protože útočnou snahu přerušilo vyloučení, navíc potrestaný Dominik Lakatoš vyfasoval hned navíc desetiminutový trest, takže se Ostravané museli na čas obejít bez svého klíčového forvarda. Mueller a brněnská přesilovka způsobili krušné chvíle domácím, ale ti i tak zvládli oslabení. Jestliže ale první středeční duel charakterizovalo minimum vyloučení, pak čtvrteční střetnutí bylo pravým opakem, téměř permanentně měli sudí zdviženou paži a na trestných lavicích se dveře netrhly. Domácí prokázali i značnou obětavost, například, když do střely Krále zalehl Krenželok a tvrdě schytal ránu pukem do oblasti obličeje či krku. Poté však Ostravané konečně po čase opět zaútočili, Mallet po návratu z trestné lavice zkusil kličku u tyče, ale ještě větší šanci měl Schleiss po přihrávce Svačiny, ale minul puk. Ve 32. minutě se zrodila druhá gólová akce utkání. Přečíslení čtyři na dva Vítkovice proměnily, puk na stranu stáhl Josef Mikyska, natáhl tím na sebe beky i brankáře Vejmelku, následně vrátil kotouč do brankoviště, odkud Vladimír Svačina dorážel prakticky do odkryté klece – 2:0. Domácí při vyloučení Kuska ve 37. minutě mocně dobývali pozice Komety, ale v závěru oslabení se hostujícímu Schneiderovi podařilo vypíchnout puk Pyrochtovi a už se hnal na Dolejše sám, Pyrochta svou chybu odčinil, Schneidera dojel a znesnadnil mu čistě zakončení.

Nebylo překvapením, že úvod třetí třetiny se nesl v duchu velké snahy Komety o rychlé snížení. Dostat se na kontakt, to bylo to, co hosté potřebovali, pokud chtěli z ostravského ledu pomýšlet na úspěch. Roztočili v útočném pásmu hodně nepříjemné ofenzivní tornádo a domácí byli zatlačeni do defenzivy. Tlak znásobila početní výhoda, znovu nebezpečně pálil z kruhu Mueller. Trefil se ale jiný hráč, ve 44. minutě posunul Klepiš puk z mezikruží za sebe a ranou z dálky a za přispění odrazu o tyč snížil na rozdíl jednoho gólu Filip Král – 2:1. Brňané vycítili šanci a pokračovali dál v náporu, ve 46. minutě se na Dolejše sesypal celý Klepišův útok a vítkovický brankář měl čím dál více práce. Pod domácími doslova hořel led při vyloučení Kaluse, ale obrovský tlak Komety zvládli a hned na to mohli kontrovat ve vlastní přesilové hře, jenže si větší vlastní tlak nevytvořili, tak alespoň potlačili čas dále směrem kupředu. Dvaapadesátá minuta patřila Peteru Muellerovi, ten se nejprve utrhl z pravého křídla a zkusil se protlačit doleva před Dolejše, následně pokračovala operace v obranném pásmu Vítkovic a Mueller střílel z mezikruží, Daniel Dolejš ustál i tento tlak. A ostravským trampotám neměl být konec, Koch po střetu u mantinelu vyfasoval dvakrát dvě trestné minuty a Vítkovičtí byly nuceni se bránit dvojité přesilovce. Čtyři minuty v oslabení byly domácím nekonečné, zvlášť, když dobrou půlku strávili v těžké defenzivě kolem vlastní brány. Brňané ždímali soupeře co to šlo a hledali ideální šanci na vyrovnávací zásah. Jenže ta se nenaskytla. Čtyři minuty v oslabení byly dlouhé, ale Vítkovičtí je ustáli. Tlak Komety nepolevoval ani proti pěti. Celý závěr se odbýval téměř výhradně před brankářem Dolejšem, ale i jeho přičiněním, i pomocí bránících hráčů se Vítkovicím podařilo udržet těsné vedení až do třetí sirény a připsat druhé vítězství v sérii na tři triumfy.

PŘEDKOLO – 2. zápas

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Kometa Brno 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)

Stav série: 2:0

Branky: 10. Mallet (Kalus), 32. Svačina (Mikyska, Koch) – 44. Král (Klepiš, Holík). Rozhodčí: Hodek, Horák – Lhotský, Svoboda.  Vyloučení: 11:7, navíc Lakatoš (VIT) 10 minut osobní trest za nesportovní chování. Využití: 0:1. Bez diváků. Střely na branku: 17:37.

HC VÍTKOVICE RIDERA: Dolejš – Pyrochta, R. Polák, Galvinš, Gewiese, Koch, L. Kovář, R. Černý – L. Krenželok, J. Hruška, Lakatoš – Svačina, Mikyska, Schleiss – Mallet, Flick, Kalus – Fridrich, Werbik, Dej

HC Kometa Brno: Vejmelka – Král, Zámorský, Bartejs, Holland, Gulaši, Kučeřík – Zaťovič, Holík, Mueller – Vincour, Rákos, Klepiš – Plášek, Střondala, Schneider – Bondra, Kusko, Šoustal – Valský