HC KOMETA BRNO0112Prohra
HC VÍTKOVICE RIDERA1023Výhra

24.11.2020 18:00 A tým 2020-2021 5

KOM – VIT 2:3: Vítkovická radost zavládla i v Brně

Další tři body z ledu soupeře, tentokrát z Brna. Vítkovice odehrály pod Špilberkem povedený zápas, i když se Kometě podařilo otočit vývoj utkání, Ostravané si vzali vedení zpět využitou přesilovou hrou. Vítězný gól trefil v 58. minutě Peter Trška.

HC Kometa Brno

Vítkovice se s Kometou utkaly před devíti dny na ostravském ledě. Domácí mohli tentokrát do boje poslat již své zámořské útočné eso Petera Muellera a znovu do boje proti Ostravanům vrhli do brány Karla Vejmelku, byť v předešlých zápasech dostával prostor jeho kolega Klimeš. Hosté dorazili bez zraněných Vojtěcha Poláka a Tomáše Kubalíka, takže opět dostal šanci brněnský rodák ve vítkovických barvách Jan Bernovský.

Souboj tabulkových soupeřů, které před utkáním dělily čtyři body, byl za neúčasti diváků nezvykle tichý. V Brně, více než kde jinde, ona pověstná atmosféra chyběla a chybí. Nástup hostů byl stejně jako v neděli expresní. Po minutě a půl hry se radovali z gólu, byl to útočník Josef Mikyska, který si v předbrankovém prostoru stáhl kotouč a bekhendovou střelou překonal Vejmelku – 0:1. Pro libereckého rodáka to byla první extraligová trefa v dresu Vítkovic. Srovnat se pokusil záhy na druhé straně zakončující Martin Zaťovič, jenže Miroslav Svoboda kotouč včas přikryl. Hráči Komety si nechtěli nechat líbit brzkou ztrátu a zakousli se do soupeře, což následně měla ještě znásobit přesilovka. Během ní vynikal hbitý Svoboda, například když rychlým přesunem a vykopnutím betonu zlikvidoval střelu Muellera. Ačkoli se Brňané snažili co nejvíce střílet, jejich jinak nebezpečná přesilovka tentokrát pozičně nevycházela a Ostravané díky častému vyhazování a vyvážení kotoučů našetřili dostatek času, aby se ubránili. V pěti hráčích už byli Vítkovičtí opět značně nebezpečnější a původní převaha Komety se tak rozmělnila. Druhá polovina úvodní dvacetiminutovky rozhodně nebyla poklidná, byl to boj, ve kterém ale především obě defenzivy dobře kontrolovaly dění na ledě, což logicky zpomalovalo a zpožďovalo ofenzivní činnost a vyhlášeným útočníkům obou mužstev dost komplikovalo jejich práci. Těsně před přestávkou získalo Brno druhou početní výhodu utkání, znovu pálil Mueller a znovu úspěšně zasahoval Miroslav Svoboda a krátce na to za ním zvonila tyč, ale vzhledem k tomu, že ze strany domácích to bylo do přestávky vše, vedení zůstalo na straně Vítkovic.

Ostražitý hokej, tak se dala v jednoduchosti shrnout hra v první třetině. Opticky měla navrch trochu Kometa, ale to především díky dvěma přesilovým hrám, z nichž jednu minutu si domácí přenesli do začátku druhé periody. I tu byli Vítkovičtí s to ustát a dění na ledě navázalo na předešlý vývoj. Znatelná ale byla snaha hostů rozbít defenzivní pojetí utkání a orientovat jej více ofenzivněji. Výsledkem bylo, že pomalu průběžně získávali poziční převahu, ale takzvaně hráli do plných, tedy do konsolidovaného rozestavní domácích. Nicméně za daného stavu by ale měla být snaha o aktivitu na straně prohrávajících Brňanů. Ti ale vsadili na efektivitu a pomohlo jim i štěstí. Ve 28. minutě Tomáš Vincour nastřelil kotouč na bránu, puk se odrazil od jednoho z bránících hráčů a kanonýr Peter Schneider se z dorážky nemýlil i díky tomu, že Svoboda zasahoval proti původní trajektorii zamýšlené střely – 1:1. Hra díky vyrovnání dostala paradoxně spád a znovu Ostravané udávali tempo. Ve 30. minutě například Vejmelka musel hasit pokusy Schleisse, Lakatoše a Poláška. Aktivita Vítkovic začínala být na domácí moc a došlo k prvnímu prohřešku proti pravidlům z jejich strany. Ve 35. minutě zase pálil tvrdě z modré čáry Roman Polák, ale i tento pokus Vejmelka zneškodnil a znovu prokázal, že je specialistou na Vítkovice. Druhá přesilová hra hostů v zápase byla o poznání nebezpečnější a Vejmelka se pořádně zapotil, ale znovu obstál, zlikvidoval pumelice Poláka i Tršky. Poté, co se síly na ledě vyrovnaly, vyrazil do ataku Lakatoš, nastřelil kotouč na Vejmelku a také si dojel pro dorážku, ale zase slavil úspěch brněnský brankář. Po vítkovické sérii šancí se domácí konečně uvolnili a dostali se do šance, Martin Zaťovič dvakrát nebezpečně střílel, při svém prvním pokusu dokonce orazítkoval břevno Svobodovy klece.

Vítkovice ovládly úvod třetího dějství, rychle se do šancí hned ve 41. minutě dostali Lakatoš a Mallet. Akce se ale neujaly a velká přetahovaná pokračovala v duchu první periody. A pak Kometa z nečekané akce udeřila. Ve 49. minutě se Peter Mueller ideálně uvolnil z rohu, vybruslil s pukem po kruhu a přesně zakončil k pravé tyči – 2:1. Dalo se předpokládat, že za situace, kdy vede, utáhne Kometa ještě více obranné šrouby a bude se snažit hlavně kontrolovat své vedení a snažit se jej dotáhnout do vítězného konce. Vítkovičtí odstartovali okamžitě zteč na bránu Brna, Schleiss s Lakatošem se krátce po inkasovaném gólu sesypali na Vejmelku, ale puk do brány nedotlačili. Střelba z každé pozice se ale Ostravanům vyplatila, v 52. minutě napálil kotouč zpoza kruhů na Vejmelku Roman Polák a v obdobné situaci jako při první brance se tentokrát Jan Hruška z dorážky nemýlil a srovnal – 2:2. Boj tak začal od znovu. Vítkovičtí se snažili využít převahy po vstřelené brance a přetavit ji v dokonání obratu, jenže přemíra snahy byla opět proti nim a v 56. minutě po střetu Lakatoše s Gulašim získali domácí početní výhodu. Mueller po zastřílení pálil tvrdě a přesně, naštěstí Svoboda dokázal stáhnout puk lapačkou. Brno si udrželo tla prakticky po celé dvě minuty, až v závěru oslabení se hosté dokázali uvolnit, ale výsledkem bylo přečíslení tří proti jednomu. Obrovskou šanci na zisk vedení ale Vítkovicím sebral opět Vejmelka svým zákrokem proti zakončujícímu Hruškovi. Ale domácí se také neubránili nedovolenému zákroku a v 58. minutě se situace zrcadlově obrátila, byli to Ostravané, kdo získal početní výhodu a příležitost rozhodnout zápas pro sebe. Jen využít přesilovku. A to se jim podařilo. Minutu a půl před koncem třetí třetiny se zpoza kruhu trefil nechytatelnou ranou Peter Trška – 2:3. Následoval klasický scénář. Kometa si okamžitě vybrala oddechový čas, a to i bez zdravotně indisponovaného šéfa lavičky i klubu Libora Zábranského. Vejmelka zůstal na střídačce a do hry šla šestice domácích. Snaha a touha na jejich straně znát byla, střelecká aktivita rovněž, ale současně i určitá nervozita. Přesila Komety měla být v závěru ještě výraznější, když 37 sekund před třetí sirénou odpískali sudí Janu Štencelovi faul. Převaha mužů v poli v poměru šest na čtyři byla pro Brňany hodně lákavá. Jenže silnější byla vůle Vítkovic, ty ustály závěrečný tlak soupeře a dotáhly své snažení do vítězného tříbodového konce.

Jan Zachrla (HC Kometa Brno): Pro nás to byl možná trošku nešťastný zápas. Celé utkání jsme podle mě byli Vítkovicím vyrovnaným soupeřem. Rozhodla přesilovka, ve které oni byli produktivnější než my. My jsme v přesilových hrách i normálně ve hře měli také nějaké šance, ale bohužel jsme ten gól navíc nedali. Soupeř byl tedy o něco šťastnější. Vítkovice jsou dobře organizovaný tým, mají vysoké hráče. My jsme na ně byli připraveni a udělali pro to maximum. Zradila nás ale koncovka.

Darek Stránský (HC VÍTKOVICE RIDERA): My jsme šli rychle do vedení, takže se pro nás začátek zápasu dobře vyvíjel. Dále jsme se sice dostali pod tlak, ale dokázali jsme soupeře eliminovat tak, aby se nedostával do větších šancí. Ve druhé třetině, bych řekl, byla také aktivita domácích větší, ale znovu jsme soupeře do velkých šancí nepustili. Jenže po špatně rozebraném buly jsme bohužel obdrželi gól. Do třetí třetiny jsme vstoupili aktivněji. Hned na začátku jsme měli několik dobrých střídání a celkově zlepšili hru. Soupeř nám dal bohužel gól, ale v té aktivitě jsme pokračovali, stejně jako ve snaze urvat body. Podařilo se nám vyrovnat, bonus navíc pak byla proměněná přesilová hra. Klíčem k bodům naopak bylo ubránit soupeřovy přesilovky. Musím vyzdvihnout výkon brankáře Miroslava Svobody, který nás v nich podržel.

HC Kometa Brno – HC VÍTKOVICE RIDERA 2:3 (0:1, 1:0, 1:2)

Branky: 28. Schneider (Vincour, Klepiš), 49. Mueller (P. Holík, Zaťovič) – 2. Mikyska (R. Černý, Trška), 52. J. Hruška (R. Polák), 59. Trška (Polášek, Marosz). Rozhodčí: Kika, Micka – Ganger, Klouček. Vyloučení: 3:4. Využití: 0:1. Bez diváků. Střely na branku: 35:42

HC Kometa Brno: Vejmelka – Freibergs, O. Němec, Zbořil, Pyrochta, Gulaši, S. Svozil, M. Svoboda – Zaťovič, P. Holík, Mueller – Vincour, Klepiš, Schneider – Defazio, Süss, Kunc – Plášek, Brabenec, Horký

HC VÍTKOVICE RIDERA: M. Svoboda – Štencel, R. Polák, L. Kovář, Polášek, Trška, R. Černý, Koch – Schleiss, J. Hruška, Lakatoš – L. Krenželok, Marosz, Mallet – Dej, Mikyska, Šišovský – Dočekal, Werbik, Bernovský