TýmI.II.III.PPSNGVýsledek
HC VÍTKOVICE RIDERA003014Výhra
HC KOMETA BRNO120003Prohra

15.11.2019 17:30 A tým 2019-2020 18

VIT – KOM 4:3 SN: Senzační comeback Vítkovic, Kometě nestačil ani třígólový náskok

Vítkovice v zápase s Kometou ukázaly charakter mužstva. Před pauzou ztratily po sobě dva zápasy s vedením 2:0. Po pauze prohrávali v duelu s Brnem 0:3, třemi brankami ve třetí třetině ale Ostravané srovnali a v nájezdech zpečetil dvoubodovou výhru Roberts Bukarts za přispění Miroslava Svobody.

HC Kometa BrnoPo reprezentační přestávce se Vítkovice vracely, na rozdíl od Komety, do extraligového dění až v pátek. Sice bez dlouhodobě zraněných Kurovského s Němcem a stále bez obránce Černého, ale na druhou stranou už s novou útočnou posilou, lotyšským reprezentantem Frenksem Razgalsem, u kterého se všechny administrativní náležitosti podařilo stihnout včas, aby mohl zasáhnout už proti Brnu.

Vítkovičtí si předsevzali vstoupit do utkání bez zbytečného respektu a nenechat se soupeřem zatlačit, jenže ať už byly jejich plány jakékoli, Kometa si v prvním dějství jednoznačně vynucovala převahu. První minuty patřily jí, domácí se pouze osvobozovali. Miroslav Svoboda zapisoval těžké zákroky proti Hruškově nebo Kucserově pokusům. Ostravané si příležitosti vypracovávali namáhavě, dostali se do nich, ale například jak u střely Lakatoše, tak Zdráhala chyběl před brankou kdokoli na dorážku, a tak akce vyznívaly do ztracena. Obecně, i přes aktivní přístup a snahu střílet ze sebemenší příležitosti, šance Vítkovic vázly, a to především na nepřesnostech. Gólový moment první třetiny přinesla první přesilovka hostů, Tomáš Plekanec ze stoje z kruhu přesně trefil roh Svobodovy brány – 0:1. I domácí si zahráli přesilovou hru, ale po většinu času mimo útočné pásmo, Brňané je dokonce na nějaký čas zatlačili do obrany.

Jakékoli snahy Ostravanů o uchopení zápasu v úvodu druhé třetiny, se rozplynuly v přesilové hře hostů. Špatné vyhození kotouče zapříčinilo vyloučení na domácí straně a Kometa sehrála nádhernou kombinaci přes celé útočné pásmo, na jejímž konci zakončoval do horní části branky Martin Zaťovič – 0:2. Jan Schleiss, po návratu z trestné lavice, mohl snižovat ve vlastní početní výhodě, jenže jeho střela do protipohybu Vejmelky mířila mimo. Brňané ovládali dění na ledě, rychlé přechody přes střední pásmo měly za následek expresní výpady do obranné třetiny Vítkovic. Domácí, když už si vytvořili šanci, opět dopláceli buď na nepřesnost, nebo na Vejmelku, jako například ve 31. minutě, kdy vystihl osamocený atak Lakatoše. Následovala třetí přesilová hra Brna a třetí využití. Tentokrát se trefil z modré čáry Filip Pyrochta, zatímco Svoboda měl zakrytý výhled – 0:3. Šimon Stránský mohl snížit, ale nastřelil tyč. Současně s druhou sirénou se dočkala ostravská aréna gólové radosti, po Balážově střele skončil puk v brněnské kleci. Následné video ale odhalilo, že puk přešel brankovou čáru až po uplynutí času druhé třetiny a gól tak nemohl platit.

Dvě třetiny slabšího výkonu a stav 0:3 možná leckoho odradil, ale Vítkovičtí si na třetí periodu připravili to nejlepší, co v nich je. Je pravdou, že Svoboda musel v samotném začátku třetiny zasahovat proti unikajícímu Plekancovi, ale pak už se iniciativa začala překlápět na hole Vítkovic. Mezi 44. a 53. minutou domácí de facto rozhodli o dalším průběhu. Byli aktivnější herně i střelecky, vytvářeli si šance, dostávali Kometu pod tlak. Bukarts úřadoval před bránou, neuspěl. Jen pár vteřin na to si ale u tyče počkal na přesnou teč do odkryté brány Patrik Zdráhal – 1:3. Další nápor na bránu Komety, Lakatoš ale z brankoviště neprotlačil puk do klece. Neuplynula o mnoho více, než minuta od snížení Zdráhala a Vítkovice se dostaly na kontakt. Šimon Stránský si nabruslil na střed a z mezikruží parádně zavěsil puk do Vejmelkovy klece – 2:3. Sebevědomí bylo jednoznačně na straně Vítkovic, které ještě přitlačily na soupeře. Srovnávat mohl už ve 46. minutě Dej, který si počkal na puk za obranou soupeře, ale neměl dostatečnou rychlost. Třetí gól tak měl na svědomí Roberts Bukarts, v 53. minutě z mezikruží přesně napálil kotouč do klece – 3:3. Hra Komety se téměř rozpadla. Nepomáhala ani defenzivní taktika. S vypětím sil Brňané udrželi alespoň remízu. V posledních dvou minutách třetí třetiny přesto mohli rozhodnout ve svůj prospěch. Čtvrtou přesilovou hru v řadě ale naštěstí pro domácí nevyužili.

Prodloužení konečně plnilo svou roli. Žádné vyčkávání, ale útočný, létavý hokej. Jenže gólové momenty nepřišly. Kvasnička v 63. minutě pálil z kruhu z první, ale Vejmelka se dokázal včas přesunout. Závěr prodloužení okořenil pěstní souboj mezi Petrem Šidlíkem a Tomášem Plekancem.

Samostatné nájezdy byly loterií, ve které dlouho vyhrávali především brankáři. Až do čtvrté série. Tu načal naprosto chladnokrevným, ale o to úspěšnějším pokusem Roberts Bukarts. Když pak Svoboda pochytal nájezdy Svačiny a Orsavy, bylo rozhodnuto – 4:3. Vítkovice po naprosto senzačním comebacku srazily Kometu a zapsaly na konto dva body.

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Kometa Brno 4:3 SN (0:1, 0:2, 3:0 – 0:0)

Branky: 44. Zdráhal (Dej, Trška), 45. Š. Stránský (Zdráhal), 53. Bukarts (Zdráhal), rozhodující nájezd Bukarts- 9. Plekanec (Pyrochta, J. Hruška), 23. Zaťovič (Svačina, Holík), 32. Pyrochta (Plekanec, Hruška). Rozhodčí: Bejček, Stano – Hynek, Klouček. Vyloučení: 7:4, navíc Šidlík (VIT) a Plekanec (KOM) oba 10 minut osobní trest za hrubost. Využití: 0:3. Diváci: 4 923. Střely na branku: 42:39

HC VÍTKOVICE RIDERA: M. Svoboda – Gregorc, D. Krenželok, Šidlík, Kvasnička, Výtisk, Trška, Bodák – Bukarts, Roman, Schleiss – Lakatoš, Š. Stránský, Zdráhal – Dej, Baláž, Mallet – Razgals, Werbik, Guman

HC Kometa Brno: Vejmelka – Svozil, O. Němec, Gulaši, Pyrochta, Štencel, Bartejs, Malec – Zaťovič, Holík, Kucsera – Plášek, Plekanec, Svačina – J. Hruška, Lev, Orsava – Dočekal, Kusko, Jenyš