HC VÍTKOVICE RIDERA3418Výhra
HC Energie Karlovy Vary0022Prohra

3.3.2020 17:30 A tým 2019-2020 51

VIT – KVA 8:2: VÍTKOVICE SE ZACHRÁNILY, udržení potvrdily kanonádou proti Varům

Strašáka sestupu Vítkovice zažehnaly! Dvě kola před koncem základní části potvrdili svěřenci trenéra Mojmíra Trličíka tříbodovým ziskem setrvání v nejvyšší soutěži i pro další sezonu bez ohledu na výsledky ostatních. Symbolicky v zápase s Karlovými Vary, které na začátku prosince rozstřílely modro-bílé 9:1, což bylo definitivním začátkem záchranářské mise pro Ostravany. Energie přijela do Vítkovic s omlazenou sestavou, základ týmu se již připravuje na play off.

Před posledním domácím zápasem byla situace Vítkovic obdobná, jako před nedělním utkání. Modro-bílí mohli rozhodnout o své záchraně, ovšem potřebovali nutně zisk všech tří bodů. Ostravané pro to chtěli naplno využít i potenciál domácího prostředí, nicméně nervozita byla znát. Trenéři udělali pro duel s Karlovými Vary, které dorazily na sever Moravy již s jistotou postupu do předkola play off, provedli dvě změny, do brány se vrátil Miroslav Svoboda, na pozici sedmého beka vystřídal Slovince Gregorce Chorvat Rosandič.

Varští s ohledem na blížící se boje play off dorazili do Vítkovic se značně omlazenou sestavou a bez největších opor. Na druhé straně největším soupeřem Ostravanů v boji o záchranu na dálku byla především jejich psychika. Ale bylo znát, že i když se modro-bílí perou i se sebou, odhodlání bylo na jejich straně a po krátkém úvodu se chopili nenadálé role favorita a opanovali první třetinu. Bezbrankový stav rozčísnul ve 4. minutě po důrazném průniku Martina Dočekala a jeho přihrávky před brankoviště rychlou střelou Tomáš Kubalík – 1:0. Pro bratra útočníka Chicaga Blackhawks to byla první trefa v ostravském dresu. Převaha na holích domácích pak byla evidentní, nicméně karlovarští mladíci bojovali a nepřesnosti v zakončení Ostravanů držely přece jen trochu výsledek v šachu. V 9. minutě ovšem zaútočil vítkovický třetí útok, Dej posunul do mezikruží na Radka Veselého, který rychlou ranou zvýšil – 2:0. Třetí gól měl na holi Ondřej Roman, ale z blízka jeho pokus o zavěšení pod víko skončil vysoko nad bránou. Ostravané se přesto třetího zásahu dočkali, v přesilové hře se z dorážky z hrany brankoviště prosadil Alexandre Mallet – 3:0. Energetici se snažili vzdorovat, sehráli docela zajímavě svou početní výhodu, Klejnova nenadálá střela ovšem mířila mimo vítkovické tři tyče, a také díky tomu zapsal Miroslav Svoboda v bráně domácích během prvních dvaceti minut jen jeden zákrok.

Po přestávce měl Miroslav Svoboda mnohem více práce, hned v úvodu likvidoval šance, především únik Bača a následně ránu Rozhona. Jenže Vítkovičtí se karlovarskými mladíky nenechali zastrašit, zkušenosti byli nad snahu o rychlý hokej. Ve 27. minutě zvýšil pohledným bekhendem Jan Hruška – 4:0. Krátce na to byl opět exbrněnský lídr, kdo rozvlnil brankovou síťku, rychlá kombinace Kováře se Šišovským hrozila ztroskotáním na nepřesném zakončení, ale Šišovský ještě prodloužil z nulového úhlu na dojíždějícího Hrušku a ten přidal svůj druhý gól večera – 5:0. Hosté sáhli ke střídání, šestnáctiletého Hamrlu vystřídal v bráně sedmnáctiletý reprezentant Jan Bednář. Ale jeho čisté konto vydrželo jen několik desítek sekund. Ve 31. minutě se na něj rozjel v samostatném úniku Roberts Bukarts, nájezd mu nevyšel, ale stačil puk posunout za sebe do druhé vlny, kde byl k pohotové ráně připraven Ondřej Roman – 6:0. Energetici mohli zahrozit ve své druhé přesilové hře, ale nestalo se tak. Čtvrtou branku prostřední dvacetiminutovky, sedmou celkově, přidal ve 39. minutě z dorážky Nicolas Werbik – 7:0.

Stav byl dán a Vítkovičtí po čtyřiceti minutách směřovali jistě za záchranou. Bylo jen otázkou cti a povinnosti dohrát utkání a setrvání v nejvyšší soutěži definitivně potvrdit. Přehnanou aktivitu ovšem nepředváděli, přece jen úcta k soupeři hrála také svou roli. Každopádně Varští byli od prvních okamžiků pod tlakem, zatímco domácí kotel už vyvolával jméno trenéra, který měl lví podíl na vítkovické záchraně – Mojmíra Trličíka. Ve 45. minutě pálil nebezpečně, leč nepřesně Dudas. Pak ale přišla řada na hosty, na nějaký čas sevřeli modro-bílé a připomenuli, že ještě není konec a že i mladí Energetici se o jakoukoli šanci poperou. Odpovědí domácích byl atak Dudase, střela zpoza kruhů a před Bendářem protečoval Tomáš Kubalík a připsal si druhou trefu večera – 8:0. Třetí přesilová hra hostů byla asi tou nejnebezpečnější, Svoboda musel nejprve zasahovat při důrazu u své levé tyče a pak také vytáhnout zákrok proti úniku Adama Křemena. Hosté se dočkali čestného zásahu, byl to David Tureček, který se prosadil z bezprostřední blízkosti – 8:1. Gól karlovarských mladíků ocenili i domácí fanoušci mohutným potleskem. Utkání se dohrávalo v poklidu, ale v rychlém tempu. V 56. minutě nastřelil Roman tyč, z následného brejku se prosadil Otakar Šik a snížil – 8:2. Domácím to ale vadit příliš nemuselo, domácí halou už v oslavě vítězství a záchrany obíhaly mexické vlny. Ostravané bez ohledu na další výsledky ziskem tří bodů definitivně potvrdili své setrvání v Extralize a odvrátili strašák sestupu.

Vítězné konfety z domácího kotle a následné rybičky celého týmu včetně trenéra – zachránce – Mojmíra Trličíka byly sladkou tečkou domácí rozlučky, protože bylo jasné, že v Ostravě, ve Vítkovicích, se bude na Extraligu chodit i v sezoně 2020/2021.

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Energie Karlovy Vary 8:2 (3:0, 4:0, 1:2)

Branky: 4. T. Kubalík (Dočekal), 9. R. Veselý (Dej), 14. Mallet (Roman, Bukarts), 27. J. Hruška (L. Kovář, Šišovský), 30. J. Hruška (Šišovský, Schleiss), 31. Roman (Bukarts), 39. Werbik (Dudas, Dočekal), 47. T. Kubalík (Dudas, Werbik) – 51. Tureček (Křemen, Kořán), 56. Šik. Rozhodčí: Hradil, Kubičík – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 3:2. Využití: 1:0. Diváci: 5 925. Střely na branku: 34:21

HC VÍTKOVICE RIDERA: M. Svoboda (od 30. Bednář) – Štencel, Trška, L. Kovář, Dudas, Výtisk, R. Černý, Rosandič – Šišovský, J. Hruška, Schleiss – Bukarts, Roman, Lakatoš – Dej, R. Veselý, Mallet – Dočekal, Werbik, T. Kubalík

HC Energie Karlovy Vary: Hamrla – Šafář, Záruba, Mikyska, Tureček, Rulík, Klejna, Kořán – Rozhon, Vildumetz, T. Vondráček – Zabloudil, Osmík, Bačo – Křehlík, Jiskra, Křemen – Adámek, Novotný, Šik