HC Energie Karlovy Vary01012Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA10001Prohra

27.11.2020 17:30 A tým 2020-2021 21

KVA – VIT 2:1 PP: Rozhodovala infarktová přetahovaná v nastaveném čase

Dobrý začátek, ubráněný závěr v oslabení třetí třetiny a nakonec rychlá přetahovaná, ve které byli šťastnější a úspěšnější domácí. Vítkovice na ledě Varů předvedly především ubojovaný výkon a berou bod.

Lázeňské město přivítalo Ostravany už den před bitvou. Vítkovičtí využili leteckého spojení na lince Ostrava – Praha a výrazně si tím zkrátili čas cesty. Vzhledem ke zranění Vojtěcha Poláka, Tomáše Kubalíka a nově i Lukáše Krenželoka nasadili trenéři ve čtvrté lajně hned dva hráče juniorského věku. Kromě Bernovského svůj extraligový debut zažil devatenáctiletý Vojtěch Lednický.

Úvod utkání přinesl spíše vyrovnanou podívanou, kterou na karlovarské misky strhla přesilová hra. Dvě velké šance při ní domácí měli, nejprve Kašeho střelu z kruhu vystihl brankář Svoboda a pak také udržel dorážku Černocha po Flekově ráně. Vítkovičtí oslabení ustáli a následně využili hrubky soupeře na útočné modré a využili přečíslení tří proti jednomu hned z první, krásně pod víko se trefil z levé strany Rostislav Marosz – 0:1. Početní výhodu si zahráli záhy i hosté, po trochu komplikovaném návratu do útočného pásma dvakrát pálil Polášek a hlavně nebezpečně dorážel a clonil Schleiss, Filip Novotný, ale tentokrát odolal. Černo-bílí rozvinuli útočné akce znovu ve 14. minutě, Lukáš Pulpán byl díky svému příklepu z kruhu hodně blízko vyrovnání, Svoboda instinktivně vykopl beton a měl i štěstí, že nikdo z levé strany nesjel na dorážku. Domácí znovu přitlačili v 17. minutě a jak se říká, fest. Skóre se i přes tlak a aktivitu Energetiků neměnilo. Emoce rozvířil střet u hostující střídačky v 19. minutě a sudí museli narychlo velice důrazně hasit hrozící souboj mezi Romanem Polákem a Jiřím Černochem.

Zkrácená přesilová hra ze závěru první periody udržela tlak a převahu na hokejkách domácích i v úvodu prostřední části. Nebezpečný byl Koblasa. Vítkovičtí se připomenuli ve 23. minutě pokusem ze strany z hole Mikysky. Karlovarští se chtěli částečně vrátit k systému brejkových situací, což značně rozbíjelo dosavadní obraz hry. Svůj podíl na tom rovněž měla samozřejmě hra Vítkovic, která už nedovolovala černo-bílým tak často zajíždět do pásma před brankáře Svobodu. Převaha Varů se vrátila se třetí přesilovou hrou a je potřeba uznat, že byla hodně nebezpečná. Ale nevyužitá a hned po ní zahrozil z kruhu na druhé straně Dočekal, čímž připomenul domácím, že musí myslet i na defenzivu. Škoda, že modro-bílí nevyužili přesilovou hru po Plutnarově vyhození puku, protože hned poté přišel úspěšný atak domácích. Ve 33. minutě povyjel z rohu Jan Hladonik a přesně zakončil ke vzdálenější tyči – 1:1. Ráz hry pak určovala vyloučení, i přes šance jak Vítkovických, tak Varských to byly speciální týmy na oslabení, kdo dokázal být úspěšnější, byť po Flekově nahození ve 40. minutě puk lízl brankovou konstrukci. Skóre se ovšem do druhé sirény neměnilo, remíza zůstávala platnou.

I na začátku třetí třetiny ustrážili Vítkovičtí své oslabení a v rovnovážném počtu se rozjela rychlá hra. Přestože vyložené tutovky k vidění nebyly, oba celky si dokázaly vybudovat množství šancí a příležitostí, jak zlomit remízový stav už na úvod této části hry. Ve 44. minutě vypadla Novotnému z náruče rána Poláka a Hruška byl připraven dorážet, jenže neuspěl. Na druhé straně se snažil propasírovat kotouč Svobodovou výstrojí Skuhravý, ale ani on slavit nemohl. Velký závar připravili domácí svému soupeři ve 48. minutě, rychlé přihrávky, rychlá střelba, byly devizami Energetiků,  ale obětavost a obdobná hbitost bránících na útočné snahy výběru trenéra Pešouta platily. Vzrušení emocí přinesla 50. minuta po evidentním ofsajdu právě kouč domácích po pozdním hvizdu sudích lidově řečeno vybouchl. Hlavní rozhodčí ovšem nechtěl takové reakce tolerovat a ocenil hlasitou stížnost šéfa domácí střídačky dvěma trestnými minutami. Hned po buly vyrazil v samostatném úniku vstříc vítkovické brance navzdory oslabení Tomáš Vondráček, ale Miroslav Svoboda byl se svým betonem proti. Výborný a hodně důležitý zásah. Bohužel Ostravané, co se případného využití týče, znovu dojeli na nepřesnost v rozehrávce a kombinaci, takže ani tentokrát se stav neměnil. Varští znovu přitlačili, v pěti hráčích si budovali pozici pro finální zteč. Nedovolený zákrok hostů v obranném pásmu mohl mít ambice jim v tom výrazně pomoci. Miroslav Svoboda se ale opět vytáhl, když pokryl Pulpánovu dlouhou střelu i následné dorážky Kašeho a Fleka. V 57. Flek při svém druhém pokusu – střele z mezikruží – už zvedal ruce nad hlavu, ale Svoboda puk udržel v náručí a před čarou. Přemíra snahy v obranném pásmu Rastislava Deje byla za vysokou hůl oceněna rovnou čtyřmi trestnými minutami. Šestnáct sekund oslabení Západočeši nevyužili a najednou tady byl brejk vracející ho se Werbika, chybělo málo, ale Filip Novotný holí jeho kličku vystihl. Útočné plány šly pro hosty stranou, více než tři minuty oslabení byly hodně nebezpečné.

Ostravská trojice se oslabení na úvod prodloužení postavila čelem a Karlovarští se téměř minutu nedostali do větší šance, pak už jim zbývalo velice málo času na využití. A z trestné lavice vracející se Dej okamžitě pálil na Novotného. Síly na ledě se vyrovnaly. Jakub Lauko nezužitkoval brejkovou situaci a Svoboda pak zasáhl i proti další akci ze strany. Akce střídala akci, na pokus Pulpána odpověděl brejk Lakatoše. Další šance proti Svobodovy a pak únik dvou proti jednomu z kuchyně Vítkovic, Novotný obstál, rozehrávka za vítkovickou trojici a Lukáš Pulpán jel zcela osamocen stínován Martinem Kohoutem, který z tandemu zakončoval a rozhodl – 2:1. Vítkovice berou z karlovarského ledu bod.

Tomáš Mariška (HC Energie Karlovy Vary): Pro nás to bylo těžké utkání hlavně po psychické stránce. Na všech hráčích bylo vidět, že chtějí odčinit minulý zápas, který se nám absolutně nepovedl. Jsem rád, že už od rozbruslení bylo na našich hráčích vidět velké odhodlání, že ten zápas chtějí zvládnout. Další rána přišla, když jsme asi z druhé střely dostali branku. Pořád jsme však hráče nabádali, aby se drželi našeho herního plánu, že mají na to, aby zápas otočili. Byli jsme za to odměněni. Myslím, že potom jsme byli aktivnější a těch šancí jsme si vypracovali víc. Věděli jsme, že Vítkovice teď hrají ve velké pohodě, mají dobré výsledky a dokázaly porazit silné týmy, o to bylo vše těžší. Jsme rádi za dva body.

Darek Stránský (HC VÍTKOVICE RIDERA): Čekali jsme hodně těžké utkání už jenom z toho důvodu, že velmi kvalitní soupeř utrpěl před dnešním zápasem debakl. Věděli jsme, že bude mít enormní snahu to utkání napravit a tak to i bylo. Vedli jsme, zápas byl vyrovnaný, soupeře jsme do nějakých větších šancí nepouštěli, kromě šancí v přesilovkách. Od stavu 1:1 to byl z naší strany takový koncentrovaný výkon, abychom tady nějaké body udělali. Čtyři a půl minuty před koncem jsme hráli v oslabení, takže tam to bylo, že buď ubráníme a můžeme bodově uspět, nebo neubráníme a odjedeme bez bodu. Podařilo se to díky štěstí a hlavně díky gólmanovi. V tom jsme spokojeni, že jsme ten bod urvali. Prodloužení už bylo hektické, byly tam samostatné nájezdy z obou dvou stran a nakonec jsme propadli a soupeř rozhodl. Myslím, že zaslouženě zvítězil, my jsme rádi za bod.

HC Energie Karlovy Vary – HC VÍTKOVICE RIDERA 2:1 PP (0:1, 1:0, 0:0 – 1:0)

Branky: 33. Hladonik (D. Kaše, Flek), 63. Kohout (Pulpán) – 7. Marosz (Dej). Rozhodčí: Mrkva, Šír – Bryška, Axman. Vyloučení: 4:7. Bez využití.. Bez diváků. Střely na branku: 38:23

HC Energie Karlovy Vary: F. Novotný – Rohan, Šenkeřík, Graňák, Plutnar, Pulpán, Zábranský, Weinhold – Hladonik, D. Kaše, Flek – Beránek, Mikúš, Lauko – Koblasa, Černoch, Kohout – Redlich, Skuhravý, Vondráček

HC VÍTKOVICE RIDERA: M. Svoboda – Štencel, R. Polák, L. Kovář, Polášek, Trška, R. Černý, Koch – Schleiss, J. Hruška, Lakatoš – Dej, Marosz, Šišovský – Dočekal, Mikyska, Mallet – Lednický. Werbik, Bernovský