HC VÍTKOVICE RIDERA2204Výhra
HC Energie Karlovy Vary0101Prohra

13.1.2019 16:00 A tým 2018-2019 35

VIT – KVA 4:1: Druhá výhra ve dvou dnech. Vary sestřelil hattrickem Tybor

Dva dny, dva zápasy, plných šest bodů. Vítkovičtí hokejisté zvládli těžký víkend bez ztráty kytičky. Na sobotní výhru v derby navázali jednoznačným výkonem v neděli proti Karlovým Varům. Ačkoli Energie byla zdatným soupeřem, Ostravané triumfovali, a to i díky hattricku Radoslava Tybora i díky výbornému výkonu brankářské dvojky Daniela Dolejše.

Ani ne čtyřiadvacet hodin po strhujícím derby se hokejisté Vítkovic znovu na domácím ledě postavili extraligovému soupeři, tentokrát ovšem z druhé poloviny tabulky. Ostravané na své půdě poprvé v sezoně přivítali karlovarskou Energii. Houževnatý staronový účastník nejvyšší soutěže přijel na sever Moravy z Brna už v sobotu, takže nějaká únava z cesty se počítat nedala. Modro-bílí oproti derby udělali mírnou korekci v sestavě, když do brány nominovali Daniela Dolejše. Také tentokrát se konal slavnostní úvod v režii moravskoslezské policie, protože utkání bylo věnováno příslušníkům Police ČR, před úvodním buly vystoupil krajský policejní ředitel Tomáš Kužel a na počest těch, kteří se starají o bezpečnost v republice, zazněla česká státní hymna.

Překvapivě slušná návštěva a také překvapivě akcemi nabitý hokej, minimálně v první třetině. Vítkovičtí nepůsobili příliš unaveně a Karlovy Vary zase nesázely příliš na nepříjemnou defenzivu, a tak se v první dvacetiminutovce bylo, na co dívat. Před zraky i pozvaných policistů předvedl fair-play Michal Poletín, který ve 3. minutě uznal, že na něj nebyl proveden faul a odvolal tak vyloučení soupeře. Vítkovičtí zprvu hledali recept na dobře připravené hosty, ale po několika minutkách rozehrávání se přece jen začali tlačit více do útočného pásma. První zákroky si mladý gólman Varů Kuchař připsal po střelách Šidlíka nebo po pokusu Zdráhala. Energie ale také vystrčila růžky, především v 11. minutě, kdy nebezpečná pálil Skuhravý. Daniel Dolejš působil klidně a sebevědomě, a to i když si ránu z kruhu vyrazil nad sebe, pohotově se v otočce dokázal ohnat za pukem a odpálit jej ze vzduchu do bezpečí. Ostravané začali utahovat útočné šrouby od 13. minuty. První gól pak na sebe nenechal dlouho čekat, Patrik Zdráhal sklepl ze vzduchu přihrávku Jana Schleisse a propálil Kuchaře mezi betony – 1:0. Zvýšení napomohlo vyloučení Václava Skuhravého. První půlku přesilovky se domácím nedařilo zavézt puk do útočného pásma, přišlo vystřídání speciální formace, Ondřej Roman rozehrál na dálku, Radoslav Tybor zachytil, protáhl se kolem mantinelu a ze strany zavěsil pod víko – 2:0.

V úvodu druhé třetiny byla znát snaha hostů co nejvíce se tlačit do útočného pásma. Vlach od modré čáry, Lapšanský, ti zaměstnávali Daniela Dolejše, ale vítkovický gólman odolával. Ve 23. minutě měl slibnou šanci Zdráhal, ale trefil jen spojnici tyčí varské brány. Třetí gól domácích na sebe přesto nenechal dlouho čekat, ve 25. minutě zavěsil ze stoje na kruhu přímo pod horní tyč Radoslav Tybor a zapsal druhou trefu večera – 3:0. Karlovarští ale jakoby s každým inkasovaným gólem přidávali na intenzitě hry. V polovině zápasu měl velkou šanci Skuhravý, ale Dolejš byl opět na místě. Do té doby se hrálo velice rychle, bez přerušení, pak se ale hra začala kouskovat a byla to Energie, kdo se díky tomu dostával stále častěji do hry. Ostravané sice nevyužili svou druhou přesilovou hru, ale tlak z ní plynoucí zužitkovali, napotřetí to byl Radoslav Tybor po spolupráci se Lvem a mohl slavit hattrick – 4:0. Čtvrtý inkasovaný gól dotlačil Karlovarské ke vstřelené brance, ve 35. minutě se chytrou střelou mezi betony prosadil Stanislav Balán – 4:1. Závěr druhé periody se nesl v duchu převahy hostů, Daniel Dolejš ale do přestávky podruhé nekapituloval, naopak proti Kohoutově pokusu vytáhl fantastický rozklek.

Také třetí periodu načali hosté zvýšenou aktivitou. Do té doby disciplinovaní domácí se nakonec neudrželi mimo trestnou lavici a hned v úvodu poslední části šli do čtyř. Oslabení zvládli na výbornou a i když Karlovarští dál uplatňovali spíše aktivnější a nátlakovou hru, Ostravané kontrolovali dění na ledě a nebáli se v případě potřeby nebezpečně zaútočit. Škoda pak, že ani Kucserův pokus o únik neskončil úspěchem, když vítkovický forvard přestřelil. Hodně práce měl v poslední části gólman Dolejš, ale ukazoval, že i s ním mají Vítkovice výbornou brankářskou dvojici, Dolejš vychytal únik Grígera, betonem vymanévroval kličku Jakuba Černého a celkově byl jistotou ve vítkovické kleci. Domácí k tomu ubránili i druhé oslabení v zápase a vše směřovali k vítěznému konci. Navzdory ne zrovna atraktivitě soupeře dorazilo do OSTRAVAR ARÉNY den po derby přes sedm tisíc fanoušků, ti v závěru také nechali halou obíhat mexické vlny. Vítkovičtí si ovace jednoznačně zasloužili. V těžkém zápase přehráli celkem jednoznačně Karlovy Vary a ve dvou zápasech ve dvou dnech posbírali plný počet bodů.

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Energie Karlovy Vary 4:1 (2:0, 2:1, 0:0)

Branky: 13. Zdráhal (Schleiss), 16. Tybor (Roman, Šidlík), 25. Tybor (Mrázek, Roman), 34. Tybor (Lev, Roman) – 35. Balán (Kohout). Rozhodčí: Šír, Obadal – Jindra, Zíka. Vyloučení: 2:2. Využití: 1:0. Diváci: 7 003. Střely na branku: 26:42

HC VÍTKOVICE RIDERA: Dolejš – Výtisk, D. Krenželok, Šidlík, Gregorc, Mrázek, T. Černý, Trška – Olesz, Lev, Dej – D. Květoň, Roman, Tybor – Kucsera, Baláž, Poletín – Schleiss, Š. Stránský, Zdráhal

HC Energie Karlovy Vary: Kuchař – Plutnar, Šenkeřík, Kovačević, Kozák, Šafář, M. Rohan, Podlipnik – T. Rachůnek, Gríger, Flek – Beránek, Balán, Kohout – Stloukal, Skuhravý, J. Černý – T. Mikúš, R. Vlach, Lapšanský