HC VÍTKOVICE RIDERA1124Výhra
HC DYNAMO PARDUBICE1012Prohra

17.9.2017 16:00 A tým 2017-2018 5

VIT – PCE 4:2: Účel světí prostředky – tři body za cenu herní krásy

Vítkovičtí hokejisté narazili doma na hodně houževnatého soupeře. Pardubice byly těžkým protivníkem, ale Ostravané nakonec jejich odpor dokázali zlomit. Za cenu herní krásy, ale tři body jsou na kontě a modro-bílí tak v domácím prostředí potěšili fanoušky.

HC Dynamo PardubiceDeštivé počasí bylo předznamenáním celkově již 227. ligové bitvy mezi Vítkovicemi a Pardubicemi. Ostravané si po neúspěchu v Třinci chtěli na domácí půdě připsat tříbodové vítězství. To Dynamo, vedené trenérem Milošem Holaněm,  dorazilo na sever Moravy s odhodláním po dvou prohraných duelech konečně opět rozšířit své konto. Ostravané začali aktivně a také nebezpečně, po útočné vlně druhého útoku nastřelil Jakub Lev z levé strany tyč pardubické branky. Tlak Vítkovic ale následně nepřišel. Naopak Dynamo dokázalo úvodní nástup soupeře zastavit, a přestože Patriku Bartošákovi hosté mnoho práce nepřidělali, pozičně dokázali držet modro-bílé na uzdě. Až po 10. minutě se naplno Ostravané vrátili do zápasu a byli hodně vidět, vše odstartovala zteč prvního útoku. Tybor si najel středem na volný kotouč, ale nedokázal jej naneštěstí včas zpracovat. Zajímavě střílel Roman z kruhu, ale ani ten na brankáře Růžičku nevyzrál. Vítkovičtí si začali budovat stále větší převahu, což umocnila i první přesilovka zápasu. V ní Východočechům zamotal hlavu především Ondřej Roman, zpoza brány pak našel mezikružím najíždějícího Radoslava Tybora, který pohotovou střelou otevřel skóre – 1:0. Tlak Vítkovic pokračoval a svůj podíl na tom měla dvě další vyloučení na straně hostů, ti si za svá oslabení mohli sami. Nejprve byl vyloučen Holland za zdržování hry a pak také Bojko za příliš mnoho hráčů na ledě. Jenže Vítkovičtí nenaložili s příležitostmi dvakrát efektivně. Po agresivním průniku Rostislava Olesze až do brankoviště se navíc síly na ledě srovnaly a při hře čtyř proti čtyřem Pardubice dokázaly udeřit, střelou z otočky z kruhu se v 19. minutě prosadil David Tomášek – 1:1.

Začátek druhé periody sice přinesl Vítkovicím závěr ubráněného oslabení, nicméně byly to Pardubice, kdo měl opticky více ze hry. Ostravané se připomínali spíše pokusy o brejky, ale bez většího ohrožení branky. Ve 24. minutě otočil vývoj Šimon Stránský, když vlétl do chybné křížné rozehrávky Pardubic a málem skóroval. Dynamo se dostalo pod tlak, který domácí využili. Situaci během zámku v pásmu vzal na sebe obránce Marek Hrbas, z modré čáry sjel s kotoučem křížně na protější kruh a bekhendem prostřelil Růžičku – 2:1. Vítkovice krátce na to hrály opět dvě slepené přesilovky, ale střelecké štěstí v početních výhodách, jako by se od nich opět odklonilo. Navzdory velkým příležitostem, především v první přesilovce, se stav zápasu nezměnil. Pardubičtí se o slovo přihlásili v polovině utkání a znovu velice nebezpečně. Nejprve musel Patrik Bartošák likvidovat průnik útoku Dynama, pak následoval zámek Východočechů, který Ostravané jen stěží prolamovali. Až ve 35. minutě se dostali opět ke slovu, akci dvou proti dvěma rozjeli Olesz se Zdráhalem, ale Růžička byl připraven. V závěru druhé periody hrálo Dynamo opět přesilovou hru, v ní pálil tvrdě ze svého tradičního střeleckého stání veterán Petr Sýkora, ale jeho dělovku Bartošák chytil.

Vítkovickým plánem pro poslední dvacetiminutovku bylo co nejdříve navýšit hubené vedení. Příležitosti k tomu měly, především v přesilové hře ze 43. minuty. V ní se nestačil Martin Růžička otáčet, nejprve schytal množství střel ze skrumáže z mezikruží, pak do něj z kruhu ostře pálil Karol Sloboda a nakonec se z brankoviště snažil kotouč protlačit s Růžičkou Kucsera, protlačil, ale rozhodčí situaci samozřejmě okamžitě neuznali. Ostravané byli aktivnějšími, a to jak herně, tak střelecky. A konečně také i z pohledu skóre. Krásnou a také dosti šťastnou akci předvedli ve 46. minutě členové prvního vítkovického útoku. Ondřej Roman zavezl kotouč do útočného pásma a napálil jej na Růžičku, brankář vyrazil na levou stranu přímo k Radoslavu Tyborovi, který mohl dorážet do odkryté klece, jenže mu puk přeskočil hůl a než si jej zpracoval, už obkružoval klec, ve které Růžička chyběl. Tybor naštěstí uviděl volného Davida Květoně před prázdnou bránou, pro nějž nebyl vůbec žádný problém zívající klec trefit – 3:1. Vítkovičtí se konečně mohli nadechnout. Následující oslabení ustáli hodně stylově, když nenechali soupeře ani vystřelit na svou bránu. Pardubický odpor se zdál být zlomen, ale jen dočasně. Zatímco OSTRAVAR ARÉNU obíhaly vítězné radostné vlny, Východočeši sebrali všechny síly k poslednímu velkému ataku. Při vyloučení domácího kapitána Olesze k tomu byla ideální příležitost. Po oddechovém času odvolal trenér Holaň Růžičku z brány a hosté to zkusili v šesti. Patrik Bartošák byl pod tlakem a při jednom z přesunů se jeho branka opět dostala ze svého stání. Sudí nařídili trestné střílení, kterého se zhostil Sacha Treille a proměnil – 3:2. Zdálo se, že je zaděláno na drama. Východočeši se chtěli chytnout poslední šance a znovu přitlačili na Ostravany, jenže marně. Jejich blok prorazil David Květoň a vyzval Radoslava Tybora ke střele do prázdné pardubické klece – 4:2. Vítkovičtí zvládli překonat houževnaté Pardubice a v domácím prostředí si připsali další cennou výhru.

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Dynamo Pardubice 4:2 (1:1, 1:0, 2:1)

Branky: 15. Tybor (Roman, Kucsera), 25. Hrbas, 46. D. Květoň (Tybor, Roman), 60. Tybor (D. Květoň) – 19. D. Tomášek (Wishart, Cardwell), 60. Treille. Rozhodčí: Hradil, Kika – Ganger, Hanzlík. Vyloučení: 3:7, navíc Trončinský (PCE) 10 minut osobní trest za nesportovní chování. Využití: 1:0. Diváci: 5 514. Střely na branku: 33:15

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Baranka, Hrbas, Klok, Sloboda, Výtisk, Trška – D. Květoň, Roman, Tybor – Olesz, Lev, Zdráhal – Kucsera, Kolouch, Dej – Kurovský, Š. Stránský, Szturc – Hudeček

HC Dynamo Pardubice: Růžička (46. – 48. min. Kacetl) – Wishart, Cardwell, Trončinský, Holland, Čáslava, Ščotka, Havlík – S. Treille, D. Tomášek, Vondráček – Perret, Poulíček, Kaut – Rolinek, Dušek, P. Sýkora – Beran, Bojko, J. Sýkora